Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 17 – 23 września

Jak silna jest rusofobia za zachodnią granicą Federacji? Czy nalezy się obawiać polityki sąsiadów wobec Rosji? W ten poniedziałek przypomnienie zeszłotygodniowych prasowych rozważań m.in. nad pamięcią historyczną i strategią migracyjną Europy oraz lokalną integracją w Rosji.

***

#przeglądprasy

Ceremonia otwarcia największego meczetu w Europie, Moskwa, 23 września 2015. Autor: kremlin.ru. źródło: Wikimedia Commons

Ceremonia otwarcia największego meczetu w Europie, Moskwa, 23 września 2015. Autor: kremlin.ru. źródło: Wikimedia Commons

W Moskwie może się pojawić muzułmańska dzielnica – Moskowskij Komsomolec

23 września  w Moskwie prezydent Władimir Putin otworzył największy meczet w Europie. Na uroczystości pojawili się także liderzy Turcji, Palestyny i Czeczenii. Jak donosi MK, rejon wokół meczetu stał się muzułmańskim już dużo wcześniej. W okolicy roi się od sklepów z hidżabami i kawiarń z dozwoloną żywnością (arab. halal). Sam meczet jest już mini-miastem. Mieści się w nim, między innymi, Moskiewski Koledż Islamski oraz księgarnia muzułmańska. Tylko na modlitwę wieczorną codziennie na jego terenie zbiera się ok. 3 tys. muzułmanów – głównie Tatarów.

Islamoznawca Roman Silantiew zaznacza jednak, że rosyjscy muzułmanie nie tworzą gett lecz integrują się z miejscową ludnością.

***

Polacy zburzyli pomnik generała Czerniachowskiego – Komsomolskaja Prawda

W czwartek 17 września w miejscowości Pieniężno zdemontowano pomnik radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Najmłodszy generał Armii Czerwonej 18 lutego 1945 roku zginął w walce właśnie na obrzeżach tego miasta.

Rosyjska gazeta zauważa, że w Polsce akty wandalizmu w stosunku do radzieckich pomników i miejsc pamięci są codziennością, a Polacy bez szacunku odnoszą się do faktu, że 600 tys. żołnierzy Armii Czerwonej zginęło w trakcie wyzwalania Polski. Jej zdaniem demontaż pomnika w pieniężnie tym bardziej świadczy o „historycznej amnezji” Polaków, ponieważ do II Wojny Światowej znajdował się on w Prusach Wschodnich, których część została przekazana Polsce właśnie za sprawą zabiegów Moskwy.

KP cytuje burmistrza Pieniężna, który miał stwierdzić, że „Warszawa już dużo wcześniej dała do zrozumienia, że zachowanie pomnika nie leży w polskim interesie narodowym”.

Wtargnięcie uchodźców do Europy zostało zorganizowane przez USA i Anglię – Komsomolskaja Prawda

Komsomolskaja Prawda przeprowadziła wywiad z rosyjskim doktorem filozofii, który zbadał skąd pochodziły „tweety” o treści „Welcome, refugees!”. Badanie opierało się na wyszukaniu jakie państwa były najczęściej wspominane w „tweetach” wraz ze słowem „refugee” (uchodźca) i „Welcome, refugees” (Witajcie uchodźcy) oraz z jakich państw były one publikowane. Najczęściej wspominanym państwem okazały się Niemcy – 76% wszystkich „tweetów” zawierającychw treści sformułowanie „Welcome, refugees”. Na następnych miejscach były Austria – 12,4% oraz Anglia – 4,6%.

Zaskakujące okazały się rezultaty badań nad pochodzeniem powyższych wiadomości. Większość z nich była publikowana z Anglii – 19,2% oraz USA – 17%. Z Niemiec pochodziło jedynie 6,4% „tweetów” zawierających sformułowanie „Welcome, refugees” oraz „Germany”.

Zdaniem autora badania wskazuje to na fakt, że napływ uchodźców do Niemiec – „lokomotywy Europy” – był zorganizowany przez USA i ich sojusznika – Wielką Brytanię. Celem takiej operacji miałoby być osłabienie Unii Europejskiej jako całości, co spowodowałoby w rezultacie przepływ kapitału z Europy do USA.

W zakończeniu autor z obawą stwierdza, że właśnie wspomniana „amnezja historyczna” tworzy podatny grunt dla nazizmu”.

Rosja stworzy bazę lotniczą na Białorusi – Rossijskaja Gazieta

Na terytorium Białorusi zostanie utworzona rosyjska baza lotnicza. Stacjonował w niej będzie pułk rosyjskich sił powietrznych. Powstanie on na bazie stacjonujących od ubiegłego roku na Białorusi dziesięciu rosyjskich myśliwców Su-27SM3. Rosyjskie lotnictwo będzie miało za zadanie wzmocnienie obrony powietrznej zachodnich granic państwa związkowego (Związek Białorusi i Rosji). W tym celu będą wykonywały loty patrolowe i zwiadowcze u granic państwa.

Gazeta podkreśla, że jest to szczególnie ważne w związku ze wzmocnieniem obecności wojsk NATO na tzw. wschodniej flance.

***

Pod groźbą głodówki – Nowyje Izwiestija

W Donieckim Sądzie Miejskim obwodu rostowskiego odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie ukraińskiej pilot Nadii Sawczenko. Zdaniem rosyjskich organów ścigania Sawczenko ponosi odpowiedzialność za śmierć dwóch rosyjskich dziennikarzy oraz nielegalnie przekroczyła granicę Federacji Rosyjskiej. Ukrainka nie przyznaje się do winy, wnioskując o przebadanie jej wykrywaczem kłamstw.

Podczas rozprawy prokuratura domagała się odsunięcia od sprawy obrońców oskarżonej. Jako przyczynę podano fabrykowanie przez adwokatów dowodów o jej niewinności. Sąd odrzucił wniosek, gdy Sawczenko zagroziła głodówką.

***

Rusofobię zaatakują państwowymi środkami – Niezawisimaja Gazieta

W piątek w moskiewskim President-Hotel, administrowanym przez kancelarię prezydenta, odbędzie się forum poświęcone walce z rusofobią na świecie. Na spotkaniu otwieranym przez wicepremiera Dmitrija Rogozina będą obecni: członek międzypartyjnej grupy ds. obrony wartości chrześcijańskich Siergiej Gawriłow (Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej), wiceprzewodniczący komisji obrony Franc Klincewicz (Jedna Rosja) czy też dyrektor Instytutu Badań Strategicznych gen. wywiadu Leonid Reszetnikow. Na Forum obecni zapowiedzieli swoją również goście z zagranicy, m.in. z Francji i Szwajcarii.

„Spotkanie odbędzie się w przededniu wystąpienia Władimira Putina na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na którym zostanie podjęty temat rusofobii” – zauważa dyrektor Fundacji Demokracja Ludowa, organizatora wydarzenia.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY