Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Jest dobrze, ale ryzykujecie. Rosyjski GOLOS patrzy na polskie wybory

Rosyjska organizacja Golos zanotowała szereg problemów dotyczących przebiegu polskich wyborów parlamentarnych – ogłosili jej przedstawiciele na konferencji zorganizowanej 26 października na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 23 – 26 października organizacja zajmująca się obywatelską obserwacją wyborów w Rosji brała udział w misji obserwacyjnej organizowanej przez Europejską Platformę dla Demokratycznych Wyborów (EPDE).

Choć wybory zostały uznane przez Rosjan za demokratyczne, to ich wątpliwości wzbudził stopień przygotowania członków komisji oraz tajność głosowania. Zdaniem obserwatorów w polskich lokalach wyborczych często nie ma warunków do oddania głosu w sposób tajny. Brakuje lub w ogóle nie ma kabin do głosowania i specjalnych przegród na stołach. Komisje nie przeciwdziałają również wspólnemu (rodzinnemu) głosowaniu.

Skrytykowany został również brak przezroczystych urn do głosowania oraz odpowiednich plomb. Obserwatorzy skarżyli się także na braki w przygotowaniu pracowników komisji, którzy często nie wiedzieli jakie są uprawnienia obserwatorów lub mężów zaufania… których zazwyczaj nie było na miejscu.

Paradoksalnie rosyjscy obserwatorzy zwrócili również uwagę na szkodliwość zbyt dużego zaufania, jakim Polacy darzą komisje wyborcze i cały proces wyborczy. Choć obecnie, ich zdaniem, wybory w Polsce są przeprowadzane w sposób demokratyczny, to powyższe czynniki mogą ułatwić fałszerstwa w przyszłości.

Golos to powstała w 2000 roku rosyjska organizacją pozarządową zajmującą się obserwacją wyborów. Jej celem jest ochrona demokratycznego przebiegu głosowania oraz aktywizacja obywatelska Rosjan. Wielokrotnie spotykała się z utrudnieniami w swojej pracy ze strony rosyjskich władz. Ostatecznie ze względu na otrzymywanie wsparcia finansowego z zagranicy otrzymała status „zagranicznego agenta”.

Facebook Comments
Golos to powstała w 2000 roku rosyjska organizacją pozarządową zajmującą się obserwacją wyborów. Jej celem jest ochrona demokratycznego przebiegu głosowania oraz aktywizacja obywatelska Rosjan. Wielokrotnie spotykała się z utrudnieniami w swojej pracy ze strony rosyjskich władz. Ostatecznie ze względu na otrzymywanie wsparcia finansowego z zagranicy otrzymała status "zagranicznego agenta".

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY