Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

11 listopada w mediach Rosji, Ukrainy i Białorusi

Święto Niepodległości dla mediów naszych wschodnich sąsiadów zazwyczaj było interesujące głównie ze względu na coroczne zamieszki. Mimo, iż w tym roku Marsz Niepodległości przebiegł wyjątkowo spokojnie, to informacja na temat polskiego święta również pojawiła się w największych mediach Białorusi, Rosji i Ukrainy. Narracja przekazu w tych trzech państwach zdecydowanie od siebie jednak odbiegała.

Marsz Niepodległości, 11 listopada 2015 roku. Autor: Felix Blatt, źródło: eastbook.eu

Marsz Niepodległości, 11 listopada 2015 roku. Autor: Felix Blatt, źródło: eastbook.eu

Rosja: Nacjonaliści, zamieszki i atak na ambasadę

Rosyjskie media skupiły się na „siłowym” aspekcie święta. Komsomolskaja Prawda informuje, że „coroczny marsz nacjonalistów” zebrał dziesiątki tysięcy uczestników, a władze w celu zapewnienia bezpieczeństwa ściągnęła tysiące policjantów z Warszawy i innych miast.

Rossijskaja Gazieta dodaje, że mimo to „do 20:00 centrum miasta zostało oddane pod kontrolę nacjonalistów”, a zwykli mieszkańcy musieli uciekać przed wybuchającymi pod nogami petardami. W związku z powyższym, zdaniem gazety, już 70% Warszawiaków jest przeciwnych marszowi, jednak „w tym wypadku prawo stoi po stronie chuliganów”.

Jeszcze bardziej dramatyczny obraz wydarzeń prezentuje Moskowskij Komsomolec w artykule zatytułowanym „W Warszawie zaczęły się zamieszki na Marszu Niepodległości”. Zdaniem gazety grupy nacjonalistów „prowokowały bójki i zamieszki w centrum polskiej stolicy”.

Wszystkie media powtarzały również informację, że dwa lata temu podczas Marszu Niepodległości zaatakowana została rosyjska ambasada, którą „obrzucano butelkami, racami i petardami”.

*

[TV] Rosyjski Pierwyj Kanał: W Warszawie w Dzień Niepodległości po ulicach przeszły tysiące nacjonalistów

„W Polsce Dzień Niepodległości świętowano marszami nacjonalistów. W Warszawie ponad 35 tys. ludzi przeszło marszem po głównych ulicach miasta. Uczestnicy nieśli flagi narodowe oraz plakaty z napisami „Polska dla Polaków” jak i hasłami przeciw islamowi.

Kilku zamaskowanych ludzi próbowało sprowokować zamieszki. W policjantów leciały butelki i zapalone petardy. Poważnych incydentów udało się jednak uniknąć. Kilku prowokatorów zostało zatrzymanych.

Marsz 11 listopada to tradycyjna akcja polskich radykałów. Dwa lata temu zaatakowali oni rosyjską ambasadę, obrzucając ją kamieniami i racami dymnymi”.

***

Białoruś: W telegraficznym skrócie

W białoruskich mediach na temat Święta Niepodległości informowano mało lub w ogóle. W głównym (wydawanym przez Administrację Prezydenta Białorusi) dzienniku Sowieckaja Bielarus/Belarus Siewodnia pojawił się krótki opis święta. Dziennik informuje, że w Marszu Niepodległości wzięło udział ok. 70 tys. uczestników, głównie „członków organizacji patriotycznych i nacjonalistycznych”. Redakcja cytuje również treści znajdujące się na transparentach: „Zbrodnie UPA – pamiętamy!”, „Wielka Polska Katolicka”, „Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela, naszą wolność nam odbiera”, „Polska wolna od Islamu”.

***

Ukraina: Święto Niepodległości, a sprawa ukraińska

Ukraińskie media relacjonując obchody Święta Niepodległości w Polsce skupiły się na gestach rodzimej dyplomacji. Komsomolskaja Prawda Ukraina cytuje życzenia Petro Poroszenki:

„W imieniu wszystkich Ukraińców składam serdeczne życzenia Rzeczpospolitej Polskiej w Dniu Niepodległości! Nasi przyjaciele i sąsiedzi są wzorem dla Ukrainy w wytrwałej pracy na rzecz wcielenia w życie reform. My również musimy pokonać ciężką drogę transformacji, aby stać się współczesnym, demokratycznym, europejskim państwem”.

Gazeta przypomina również okoliczności utraty i odzyskania niepodległości przez Polskę oraz fakt, że w 1939 roku Polska została napadnięta przez nazistowskie Niemcy i ZSRR, a samo obchodzenie Święta Niepodległości 11 listopada było zakazane do 1989 roku.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN dodaje również, że specjalne życzenia Polakom złożyli ukraińscy dyplomaci, nagrywając film, w którym śpiewają hymn Polski w języku polskim i ukraińskim.

„Nie jesteśmy profesjonalnymi piosenkarzami i nie aspirujemy do uczestnictwa w „The Voice of Poland”, ale w taki sposób chcieliśmy podziękować Polakom za nieustające wsparcie dla Ukrainy. Szczególnie w tych trudnych dla nas czasach” – wyjaśnia inicjatywę ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

*

[TV] INTER: Polska świętuje Dzień Niepodległości

Uroczystości w stolicy rozpoczną się od nabożeństwa w kościele. Następnie prezydent złoży wieniec pod pomnikiem narodowych bohaterów, wręczy odznaczenia państwowe oraz weźmie udział w paradzie w centrum Warszawy.

Swój alternatywny Marsz Niepodległości przeprowadzą również nacjonaliści. Policja będzie pilnie strzegła porządku, jako że marsz tradycyjnie już kończył się starciami.

Piotr Poroszenko już złożył życzenia sąsiadom. Na swoim profilu na portalu Facebook napisał: „Polska – wzór dla Ukrainy. My również musimy pokonać ciężką drogę transformacji, aby stać się współczesnym, demokratycznym, europejskim państwem”.

***

Zdjęcie na stronie głównej autorstwa Felixa Blatta (źródło: eastbook.eu)

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY