Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Eastbook beta. Następny poziom

  • Bez kategorii
5 lat temu młoda ekipa studentów Uniwersytetu Warszawskiego weszła z impetem w medialną przestrzeń z portalem Eastbook.eu. Ich wizja to całkowicie internetowe medium – a był rok 2010 – pozwalające na dzielenie się opowieściami o obszarze nazywanym Europą Wschodnią.

Eastbook został stworzony jako miejsce dla młodych dziennikarzy, publicystów, blogerów, intelektualistów i ekspertów. Nie jest ważne, kim jesteś, ważne, czy masz coś wartościowego do powiedzenia. Jesteśmy egalitarni – najważniejsza jest treść i jej kontekst.

Przez te lata wiele się nauczyliśmy od naszych współpracowników i autorów, wiele zmieniliśmy, wiele musieliśmy przemyśleć i – co zawsze jest wyzwaniem – zredefiniować.

Po 5 latach nadszedł czas na otwarcie nowego rozdziału Eastbooka.

NOWE LOGO

Po 5 latach podjęliśmy – trudną! – decyzją o zmianie loga. Kochamy oryginalną wersję i na zawsze pozostanie ona symbolem bardzo ważnego etapu rozwoju Eastbooka. Zarazem nasz zespół dorasta ale i młodnieje razem z nowymi redaktorami i autorami. Zmienia się.

JUŻ WKRÓTCE: „REDAKCJA. NOWE WYZWANIA”

Zaczynaliśmy od mocnej wiary w unijny program Partnerstwa Wschodniego i demokratyzację obszaru postradzieckiego.

Dziś mocno wspieramy współpracę ponad ideologiami i na poziomie obywatelskim – współpracę ludzi, którzy chcą poprawy życia zwykłych mieszkańców regionu i wspólnie działają, aby to osiągać. Chcemy takie działania medialnie wspierać.

Nowe logo to minimalizm i skupienie na podstawach dobrze funkcjonującego społeczeństwa: zmianie, transparentności, innowacyjności oraz zdefiniowanych wartościach.

Dla ekipy Eastbooka i jego autorów wartością jest wolność słowa i transparentność opinii – czysta, przestronna przestrzeń dla poglądów i idei.

logo 2015

logo 2015

NOWA STRONA. BETA 2015

Do Waszej dyspozycji przygotowujemy nową wersję strony: ulepszoną nawigację – w tym i komunikację z nami – wyszukiwarki oraz wersję mobilną. A to jeszcze nie koniec.

Liczymy na Wasze komentarze, opinie i rady, jak działać jeszcze lepiej.

Poprosimy także naszych stałych czytelników i fanów o wsparcie przedsięwzięcia.

Zaprosimy także młodych ambitnych blogerów i dziennikarzy oraz twórców opinii na otwarte spotkania i szkolenia w Warszawie i Kijowie w nadchodzących miesiącach.

WSPÓLNA EUROPA. NASZA HISTORIA

Misją pomysłodawców i założycieli – Pawła Charkiewicza, Łukasza Grajewskiego, Tomka Horbowskiego, Artura Kacprzaka, Pawła Lickiewicza, Krzysztofa Nieczypora, Pawła Purskiego, Alexa Sidorenki i Ani Woźniak – było stworzenie przestrzeni dla fascynatów regionu i ambasadorów zbliżania do siebie społeczeństw i obywateli krajów Bliskiego Sąsiedztwa: Unii Europejskiej i wówczas nowozdefiniowanego obszaru objętego jej programem Partnerstwa Wschodniego.

To wyzwanie godne doświadczonych medialnych praktyków zostało podjęte przez młody zespół instynktownie szukający najlepszego sposobu komunikowania się z ludźmi wyznaczającymi ten sam cel: pokazywania sobie nawzajem, co jest ważne w życiu społecznym i politycznym. Uczyliśmy się razem z rozwojem Eastbooka.

JUŻ WKRÓTCE: „NOWE MEDIA 5.0. PIĘĆ LAT EASTBOOKA. WYWIADY Z TWÓRCAMI”

NASI AUTORZY

CROWDFUNDING beta!

Przez te 5 lat, gdy równolegle z Eastbookiem rozwijał się jego wydawca – Fundacja Wspólna Europa – mieliśmy możliwość konfrontowania naszych wyobrażeń z rzeczywistością medialną. Bardzo szybko zrozumieliśmy, jak ważne jest stworzenie profesjonalnego międzynarodowego zespołu.

Bliska współpraca z redaktorami naszych rosyjsko- , ukraińsko- i anglojęzycznych wersji oraz tłumaczami m. in. w Białorusi, Gruzji, Ukrainie i Estonii pomogła rozwinąć nasze umiejętności i poszerzyć horyzont myślenia. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z Polski, Białorusi, Ukrainy, Czech, Węgier i Słowacji za doświadczenie zdobyte ze współpracy.

Dziękujemy tez naszym donorom, którzy zaufali młodemu zespołowi i pozwolili na rozwijanie inicjatywy.

Eastbook to przestrzeń.

Halyna Budivska pisała o nocnym Majdanie w 2013 roku. Ania Woźniak opowiadała o ukraińskim Wertepie. Adrienne Warren rozmawiała z Prezydentem Estonii i analizowała potencjalny koniec Partnerstwa Wschodniego tuż przed Euromajdanem.

Krzysztof Nieczypor pisał o technologiach w służbie rewolucji i zmierzchu Euromajdanu, a Tomek Piechal (oprócz relacji z Kijowa z początków grudnia 2013 roku w Kijowie) rozmawiał z późniejszym zdobywcą Oscara Zazą Uruszadze zanim zwycięska estońsko-gruzińska produkcja „Mandarynki” stała się moda.

Parvin Alizada relacjonowała Eurowizję w Baku, a Tomasz Horbowski pisał o historii Żydów w Mołdawii i Besarabii, odchodzącej w niepamięć.

Bartłomiej Krzysztan recenzował książkę białoruskiej noblistki Swiatlany Aleksijewicz a Alexander Chanadiri raportował z kolejnych Szczytów Partnerstwa Wschodniego.

Olga Konsevych analizowała emigrację z krajów Partnerstwa Wschodniego – Jaryna Mychajłyszyn opracowała infografikę. Ana Dabrundashvili relacjonowała gruzińskie wybory a Ketevan Kantaria  pisała o relacjach Gruzji z Unią Europejską.

Paweł Charkiewicz dzielił się radami, jak podróżować po Białorusi.

Jeszcze w styczniu 2013 roku roku Łukasz Grajewski informował o ograniczaniu wolności słowa w Azerbejdżanie – „Wolność dla Emina!” – a dokładnie rok później  pytał „A co TY możesz zrobić dla Ukrainy?”.

W tym samym trudnym roku Paweł Lickiewicz i Paweł Purski analizowali sytuację bliskiego sąsiedztwa i wybory w Ukrainie.

Maciej Zaniewicz pokazywał w swoich przeglądach świat widziany oczami rosyjskiej prasy, a Konstanty Chodkowski argumentował, dlaczego Mińsk nie ma przyszłości.

A to tylko niewielki wycinek eastbookowych opowieści.

Dziś, inspirowani przez naszych autorów, myślimy szeroko: skupiamy się na współpracy krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Rosji, krajów bałtyckich i Wyszehradu oraz Niemiec. Nie wykluczamy bynajmniej szerszego sąsiedztwa.

JUŻ WKRÓTCE: „MŁODA ELITA I MŁODZI PRAKTYCY. AKADEMIA SOLIDARNOŚCI”

JUŻ WKRÓTCE: „ZOBACZYĆ NA WŁASNE OCZY. BELARUS VOTES”

PRZYSZŁOŚĆ. JUŻ TU JEST.

Przez najbliższe tygodnie i miesiące będziemy przybliżać historie ważne dla nas jako obywateli krajów naszego regionu. Będziemy rozmawiać z ekspertami i aktywistami, intelektualistami i praktykami. Będziemy pytać o idee ważne dla Europy Środkowej i Wschodniej, ich realizację oraz promocję.

Naszym celem jest także pomoc w zrozumieniu, jak my wszyscy funkcjonujemy we wspólnocie ponad granicami Schengen – jak się komunikujemy, jak się wspieramy, jak funkcjonuje przepływ pomysłów, ludzi i idei, które pomagają rozwijać nasz region i sprawiają, że życie obywateli i mieszkańców staje się po prostu lepsze.

Będziemy konfrontować podejścia, pokazywać genezy myślenia i mentalności, ale i praktyczne rozwiązania – jak efektywnie radzić sobie z problemami, które nas dotyczą.

Postaramy się przybliżać misje i cele twórców oraz liderów lokalnych inicjatyw, społecznych przedsiębiorstw i start-upów, obywatelskich mediów, społecznych ruchów, wspólnot i mniejszości, stowarzyszeń i uczelni, projektów młodzieżowych i społecznych.

Chcemy też pomagać w tłumaczeniu frustracji i emocji kreujących relacje z sąsiadami na tym najbardziej podstawowym – a zarazem trudnym –poziomie.

Przedstawimy portrety ludzi kształtujących rzeczywistość wokół, w tym i zwykłych mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnych warunkach w trudnym czasie.

Będziemy pytać o budowanie tożsamości lokalnie i regionalnie – szczególnie ważne w dobie migracji.

Będziemy zarazem pytać Was, czytelników, co jest ważne, o czym – i kogo – chcielibyście przeczytać bądź jakie historie chcielibyście opowiedzieć – jako korespondenci, eksperci, komentatorzy.

JUŻ WKRÓTCE: „NOWE TWARZE EASTBOOKA”

Potrzebujemy Waszych opinii: co warto promować i nagłaśniać we wszystkich językach naszego portalu. Co jest ważne dla Was oraz dla Waszych znajomych, przyjaciół i rodzin posługujących się innymi językami.

Będziemy czytać Wasze komentarze i dyskusje oraz śledzić Wasze debaty. Mamy nadzieję, że nasze teksty będą inspiracją i wsparciem.

Pozostajemy w trybie szukania merytorycznych głosów oraz inspirujących twórców medialnych. Wesprzemy ciekawe projekty i publikacje – tu nie ma granic dla Waszej pomysłowości.

Znajdziecie nas między innymi na Facebooku, Twitterze i Pintereście. Będziemy w kontakcie za pomocą autorskich Eastletterów Waszych ulubionych twórcy i redaktorów.

KONTAKT | DOŁĄCZ DO NAS

Facebook Comments

***

Dziękujemy za czas, który dotąd z nami spędziliście.

Bądźcie z nami na tym kolejnym etapie. Jako czytelnicy, współtwórcy, komentatorzy.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY