Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anja Datan-Grajewski

Odkryj 10 (nie)zwykłych Ukraińców, którzy zmienią swój kraj

Moja pierwsza dłuższa wizyta na Ukrainie miała miejsce w 2012 roku – przed wojną i przed Majdanem. Odwiedziłam Donbas i Krym, miejsca obecnie trudno dostępne. Ukrainę, którą pamiętałam z wakacji, stopniowo zastąpiły obrazy manifestacji, a potem wideorelacje wojenne.

Jako dziennikarka staram się dotrzeć do osobistych historii. Fascynuje mnie człowiek. Uważam, że każdy ma coś do powiedzenia. W październiku 2015 wyruszyłam na Ukrainę bez konkretnego planu. Po prostu zawsze nosiłam ze sobą aparat, spotykałam ludzi na ulicy, rozmawiałam z nimi podczas swoich podróży, robiąc zakupy na targu warzywnym, nocując u nich na couchsurfingu. Czasami rozmowa trwała 10-15 minut, a czasem ciągnęła się godzinami. Nie naciskałam na temat Majdanu, ale zawsze w którymś momencie się pojawiał.

 

1. Walentyna, nauczycielka angielskiego w Dniepropietrowsku

3_Valeria_Dniepro_Zaporizhia

„Są tacy, którzy walczą i tacy, którzy uczą. Ja należę raczej do pokojowych rewolucjonistów. Nie dołączyłam do tłumu na Majdanie, ale chciałam mieć wpływ na zachodzące dzięki niemu zmiany. Zaczęłam więc uczyć angielskiego. Sądzę, że rozwiązaniem dla Ukrainy jest usunięcie ograniczeń z ludzkich umysłów. Tylko w ten sposób możemy przerwać naszą izolację od reszty Europy.

W praktyce nauka języka oznacza możliwość pracy w zagranicznych firmach, czytania wiadomości spoza kraju albo podróżowania. Na to ostatnie nigdy nie jest za późno. Mój ojciec ma 80 lat i dopiero niedawno postarał się o paszport.”

 

2. Andrij, student

2_Andrey_Kharkiv

„Jeżdżę do Simferopola raz albo dwa razy w roku, tam się urodziłem. Mój tata i dziadkowie dalej tam mieszkają. Nie rozumiem dlaczego nasz rząd nie walczy o Krym. To nasz kraj, nasi ludzie. Oczywiście większość ludzi na Krymie ma nastawienie prorosyjskie. Kiedy ostatnio tam byłem, naliczyłem 34 koszulki z podobizną Putina. Dla mnie liczy się Ukraina.

Moi rodzice są za Rosją. Głosowali za Rosją w referendum, aby Krym został włączony do ich terytorium. Krym jest stary, Charków to nowe miasto. Majdan nas zmienił. Chcemy wstąpienia do Unii Europejskiej, chcemy rozwoju naszego miasta i kraju w przyszłości. Wielokrotnie kłóciłem się z babcią i z dziadkiem, ale teraz nie rozmawiamy już o polityce.”

 

3. Wolo, miejski eksplorator

4_Volo

„W eksplorację miejską zacząłem bawić się zaraz po Majdanie. Od tamtego czasu policja zatrzymała mnie już osiem razy. Raz złapali nas w bunkrze niedaleko stacji metra Chreszczatyk. Zabrali nas na posterunek i zażądali pieniędzy. Zupełna korupcja. Powiedziałem im, że znam swoje prawa i że oskarżę ich o łapówkarstwo. Puścili mnie.

Od reformy policji wprowadzonej kilka miesięcy temu nie miałem już żadnych problemów. Nowa policja jest ok. Tłumaczymy im, że eksploracja miejska jest legalna, że niczego nie kradniemy ani nie niszczymy. Widzisz, po Majdanie coś się zmieniło na lepsze. Nie tylko policja, ale przede wszystkim myślenie młodych ludzi. Staliśmy się bardziej otwarci.”

 

4. Juri, aktywista LGBT

5_Yuri_Kyiv

„Jestem aktywistą LGBT. Po Majdanie ludzie zaczęli coraz więcej mówić o europejskich wartościach. Niestety wybierają tylko te wygodne dla siebie, mając na myśli bezpieczeństwo socjalne i niektóre prawa człowieka. Nie bierze się pod uwagę praw osób LGTB. Europa zachowuje się tutaj jak nauczyciel, dlatego Ukraińcy nie przywiązują wagi do tych tematów.”

 

5. Julia, menedżerka w organizacji społecznej

6_Julia_Kyiv_NGO

„To jest moja wojna! Pracuję w organizacji, która szkoli żołnierzy na froncie. Ja i pięciu moich kolegów prowadzimy szkolenia z pierwszej pomocy potrzebnej w czasie walk. Założyliśmy naszą organizację po wydarzeniach na Majdanie, zaraz na początku wojny. Przedtem pracowałam jako prawnik.”

 

6. Karyna, studentka

1_Karyna_Kyiv

„Odkąd byłam dzieckiem, zawsze chciałam zostać politykiem. Może któregoś dnia zostanę kolejnym ministrem finansów. W tym roku skończę studia ekonomiczne. Nie chcę zdobywać doświadczenia w tym skorumpowanym systemie. Chciałabym pomieszkać w kraju ze stabilną gospodarką, może w Kanadzie. Wracając przywiozłabym ze sobą dużo doświadczenia. Kocham Ukrainę.”

 

7. Dima, właściciel startup’a

8_Dima

„Od Majdanu można zauważyć, że ludzie na wielką skalę łączą się by rozwiązywać różne problemy. Wielu wyjeżdża za granicę. Zostają jedynie chorzy entuzjaści. Sądzę, że tylko ludzie mogą zmieniać kraj – ludzie, technologia i biznes. Wyłącznie w tym widzę szansę dla kraju. Rolą rządu powinno być tylko nieutrudnianie ludziom działania.

Prowadzę teraz kurs dla młodych ludzi w wieku od 8 do 12 lat, zatytułowany “misja na Marsa”. Zadaniem uczniów jest eksploracja Czerwonej Planety. W tym celu tworzą własne pojazdy (za pomocą drukarek 3D – przyp. red.) i rozwijają pomysły, jak tam przetrwać. Założeniem jest pokazywanie dzieciom, w jaki sposób tworzyć złożone struktury – jak nie być częścią wielkiej machiny, ale realizować coś niezależnego od niej.”

 

8. Ołeksandra, menedżerka klubokawiarni w Kijowie

7_

„Bóg umieścił mnie w tym kraju z jakiegoś powodu. Wprawdzie jeszcze go nie odkryłam, ale myślę, że mogę zmienić ten kraj prowadząc swój biznes. Nie powiedziałabym o sobie, że jestem patriotką, ale być może wystarczy mieć w sobie chęć wprowadzania zmian, aby móc nazywać się patriotą.

Majdan mi się nie podobał. Nie byłam tam. Było zbyt głośno. Ludzie szli po to, aby być po prostu częścią czegoś wielkiego, ale nie da się zmienić czegokolwiek jedynie przez wymachiwanie bronią.”

 

9. Anton, student Uniwersytetu Charkowskiego

9_Anton

„Przed Majdanem chciałem wyjechać do USA, ale teraz, tak jak wielu innych Ukraińców, wolę zostać. Chcę być częścią dokonujących się zmian, chcę zmieniać mój kraj. Być może tylko nasze młode pokolenie myśli w ten sposób. Czasy Związku Radzieckiego i trudne lata 90. załamały ludzi. Majdan pokazał, że zmiany są możliwe i że możemy wpływać na nasz rząd, możemy ulepszać system edukacji. Wierzę, że Ukraina to jedna wielka rodzina. Nowe pokolenie, które wyrosło po Majdanie to ludzie zmian.

Popierający Rosję zostają w domu i nie przyczyniają się do zmian w naszym kraju, nie działają na rzecz nowego biznesu, ani nie wnoszą niczego nowego do treści politycznej. To nasze pokolenie generuje powstanie nowych firm, a ponieważ ci po stronie Rosji niczego nie tworzą, to my decydujemy jak będą wyglądać zmiany i jaka atmosfera będzie panować w naszym kraju. Wpłynie to na dzieci, które dorastają teraz w otoczeniu nowych wartości, w wolności.”

 

10. Julia, jedna z założycielek organizacji Wostok-SOS

10_Yulia

„Po Majdanie i po rozpoczęciu wojny moje życie się zmieniło. Majdan nauczył mnie, że to my – ludzie – tworzymy ten kraj. Majdan zmienił nasze umysły, uświadomiliśmy sobie, że musimy kontynuować zachodzące transformacje.

Ukraińska młodzież nie jest przyzwyczajona do brania odpowiedzialności. Ludzie nauczyli się mówić, że nic nie da się zmienić, że wszystkim ktoś kieruje, że jest jak jest i że lepiej stać z boku. Jednak po, a szczególnie w trakcie wydarzeń na Majdanie, to postrzeganie rzeczywistości uległo zmianie – jesteśmy ludźmi, którzy powinni coś zrobić, żyjemy w tym kraju więc powinniśmy go zmieniać.”

 

Zdjęcia: Anja Datan-Grajewski ©, wszelkie prawa zastrzeżone
Przeczytaj więcej „postmajdanowych” historii na blogu autorki umtriebig.tumblr.com

Facebook Comments

***

Powyższe sylwetki to część projektu fotograficznego "postmaidan" Anji Datan-Grajewskiej, niemieckiej dziennikarki, która spędziła październik i listopad 2015 r. podróżując po Ukrainie. W trakcie podróży portretowała Ukraińców zadając im jedno pytanie „Co w twoim życiu zmienił Majdan?”.

Anja Datan-Grajewski
Dziennikarka

Nazywam się Anja Datan-Grajewski. Jestem dziennikarką i freelancerką z Niemiec. Pracuję głównie dla niemieckiego radia i telewizji w Lipsku. Dużo czasu spędzam w Warszawie i lubię podróżować w nieznane miejsca. Interesuje mnie człowiek – jego osobista historia, opinie, przemyślenia. Staram się patrzeć na wszystko z różnych perspektyw i wszystkimi zmysłami. „post majdan” to mój pierwszy duży projekt fotograficzny.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY