Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Walki w Karabachu z użyciem ciężkiego sprzętu. Dziesiątki zabitych

W nocy z 1 na 2 kwietnia 2016 roku doszło do eskalacji konfliktu azersko-ormiańskiego w Górskim Karabachu. Użyto sił powietrznych, wojsk pancernych i artylerii.

W nocy z 1 na 2 kwietnia 2016 roku doszło do ponownej eskalacji konfliktu azersko-ormiańskiego w Górskim Karabachu. Konflikt z przerwami trwa od zakończenia wojny pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w 1994 roku. Tym razem starcia charakteryzują się „niespotykaną intensywnością”, jak ocenia sytuację na twitterze dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.

Ministerstwo Obrony nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu (zamieszkiwanej przez Ormian) podaje, że pod osłoną nocy azerskie siły zbrojne rozpoczęły ofensywę z kierunku północno-wschodniego, wschodniego oraz południowo-wschodniego. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu natomiast oskarża Górski Karabach o przeprowadzenie w nocy zmasowanego ostrzału artyleryjskiego osiedli mieszkalnych na terenie Azerbejdżanu, a swoje działania nazywa „kontruderzeniem w odpowiedzi na prowokacje”.

NKR: Górski Karabach. Tereny zaznaczone jasnym kolorem kontrolowane są przez siły ormiańskie; pomarańczowym kolorem zaznaczono tereny kontrolowane przez Azerbejdżan, źródło: commons.wikimedia.org

NKR: Górski Karabach. Tereny zaznaczone jasnym kolorem kontrolowane są przez siły ormiańskie; pomarańczowym kolorem zaznaczono tereny kontrolowane przez Azerbejdżan, źródło: commons.wikimedia.org

Według informacji podanych przez azerskie ministerstwo obrony, w wyniku walk zginęło dwunastu żołnierzy azerskich oraz ponad stu ormiańskich. Zniszczonych miało być również azerski śmigłowiec, sześć ormiańskich i jeden azerski czołg oraz 15 ormiańskich pozycji artyleryjskich.

Ministerstwo obrony Górskiego Karabachu w odpowiedzi ogłosiło o 200 zabitych po stronie azerskiej. Informacji o stratach po własnej stronie nie podano do wiadomości.

Rzeczywiste przyczyny eskalacji konfliktu nie są na razie znane, a obie jego strony rzucają pod swoim adresem wzajemne oskarżenia. Dziennikarz portalu Defence24 Piotr Maciążek w wypowiedzi dla portalu Eastbook.eu zwraca jednak uwagę na dwa czynniki. Pierwszym z nich jest pogłębiający się kryzys gospodarczy w Azerbejdżanie spowodowany niskimi cenami ropy naftowej: „Możliwym scenariuszem jest chęć odwrócenia uwagi od kryzysu przez Baku”.

Niewykluczone również, że na eskalacji działań wojennych może zależeć sojusznikowi militarnemu Armenii – Rosji. Zwłaszcza, że eksportuje ona uzbrojenie tak do Armenii, jak i Azerbejdżanu: „Eksport broni jest dla Moskwy szczególnie ważny w dobie niskich cen ropy. Warto zauważyć, że Azerbejdżan miał niedawno problemy z zapłatą za rosyjski sprzęt. Wraz z wybuchem granicznych potyczek może jednak – mimo kryzysu gospodarczego – nabrać przekonania, że należy znaleźć dodatkowe środki na obronność. Nie muszą to być pieniądze. Rosjan interesują aktywa energetyczne. Rosnieft wyrażał miesiąc temu zainteresowanie zakupem udziałów na Polu Apszerońskim” – twierdzi Maciążek.

Około południa czasu polskiego intensywność walk zmalała, a rzecznik prezydenta Górskiego Karabachu stwierdził, że sytuacja jest „względnie spokojna”. Azerska agencja informacyjna Trend podaje, że w wyniku walk Azerbejdżan zajął strategiczne wzgórza z których był prowadzony ostrzał artyleryjski na jego terytorium. Gazeta.ru, powołując się na słowa jednej z mieszkanek Erywania informuje, że Armenia rozpoczęła mobilizację rezerwistów.

Facebook Comments

***

W 1991 roku zamieszkiwany przez Ormian Górski Karabach ogłosił niepodległość od Azerbejdżanu. W odpowiedzi na to Baku przeprowadziło ofensywę militarną. Krwawa wojna zakończyła się w 1994 roku podpisaniem w Biszkeku traktatu o zawieszeniu broni. Pomimo tego na granicy karabasko - azerskiej co pewien czas dochodzi do starć zbrojnych.

Zdjęcie główne: czołgi sił zbrojnych Górskiego Karabachu, Autor: Narek, Źródło: flickr.com

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY