Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polscy gimnazjaliści na Twitterze: „Litwa nie jest w UE”

"Literą C oznaczono na mapie państwo, które nie jest członkiem Unii Europejskiej" - uczniowie w części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego mieli zaznaczyć, czy to zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Państwem "C" na mapie była Litwa. Dzięki mediom społecznościowym dowiedzieliśmy się, że członkostwo Litwy w UE dla wielu polskich gimnazjalistów nie jest wcale takie oczywiste.

W dniach 18-20 kwietnia w całej Polsce odbył się egzamin gimnazjalny. Jego wyniki zadecydują o dalszej edukacji polskich uczniów. W trakcie trwania egzaminów w mediach społecznościowych wielką popularnością cieszył się hashtag #egzamingimnazjalny. Za jego pomocą gimnazjaliści w kilka dni wymienili kilkadziesiąt tysięcy opinii i komentarzy na temat bieżącego przebiegu egzaminu.

To właśnie na Twitterze przy pomocy wspomnianego hashtaga po zakończeniu części humanistycznej (historia i WOS) uczniowie zaczęli dzielić się swoimi wątpliwościami co do członkostwa Litwy w Unii Europejskiej:

A to tylko początek poważnych wątpliwości co do międzynarodowej pozycji Litwy i jej umocowania w strukturach europejskich…

Pojawiły się także rozterki natury geograficznej i ekonomicznej.

Odpowiadając na ostatnie dramatyczne pytanie, należy przypomnieć, że Litwa jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Zresztą dokładnie w tym samym dniu do UE przystąpił także Cypr, Czechy, Estonia, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Jak dotąd jest to największe rozszerzenie w historii Unii Europejskiej.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Polscy gimnazjaliści na Twitterze o Litwie, fot.: Twitter
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY