Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Info Eastbook.eu

Prezentacja Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan

Studium Europy Wschodniej zaprasza na wyjątkową prezentację poświęconą dawnemu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznemu im. Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan (obecnie w granicach Ukrainy).

Prezentacja odbędzie się w piątek 22 kwietnia br. o godzinie 18:00 w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie spotkania przybliżona zostanie historia otwartego w 1938 r. Obserwatorium, położonego ówcześnie na granicy polsko-czechosłowackiej (od 1939 r. polsko-węgierskiej), które stanowiło filię Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Goście wydarzenia dowiedzą się również o (całkiem już współczesnym) projekcie rewitalizacji gmachu Obserwatorium, realizowanym wspólnie przez Studium Europy Wschodniej UW i Uniwersytet Przykarpacki w Iwanofrankiwsku od 2006 r.

Planowane jest stworzenie akademickiego schroniska, które stworzy symboliczny punkt górskich wypraw studentów z Polski i Ukrainy, a także będzie pełnić funkcje dydaktyczne i badawcze. Obiekt będzie również służył jako Stanica – stały posterunek – Ukraińskiej Służby Ratownictwa Górskiego oraz Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego.

Prezentację poprowadzą wspólnie Ihor Cependa (Rektor Uniwersytetu Przykarpackiego) oraz Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej UW). Do udziału zaprosiliśmy także ekspertów z Polski i Ukrainy, przedstawicieli Obserwatorium Astronomicznego UW i GOPR . Prezentacji towarzyszyć będzie wystawa „Uniwersytecki Pop Iwan”. Po prezentacji podane zostaną huculski banusz i uzwar!

Dodaj się do wydarzenia na facebooku

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY