Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Biuletyn Informacyjny Studium

W opinii Łukaszenki Białoruś jest ostoją regionalnego bezpieczeństwa

Białoruś jest ostoją bezpieczeństwa w regionie – ocenił 21 kwietnia, Alaksandr Łukaszenka w corocznym posłaniu do narodu i Zgromadzenia. Prezydent wyraził też zadowolenie z przełomu w stosunkach z Zachodem.

„W obecnych warunkach nasz kraj może i powinien odgrywać bardziej aktywną i znaczniejszą rolę w polityce światowej” – mówił. – „To nie my się do tego rwiemy, tego się od nas domagają światowe mocarstwa” – oświadczył Łukaszenka. Dodał, że strategicznym partnerem Białorusi była i pozostaje Rosja.

„To jest po prostu ucieczka od rzeczywistości” – komentuje posłanie białoruski politolog Walery Karbalewicz w rozmowie z gazetą „Salidarnaść”. Jego zdaniem, szef państwa próbuje unikać spraw „które są dziś w kraju prawdziwym problemem”.

Starał się mówić o tych kwestiach, które znamy od wielu lat – powiedział ekspert. – Kraj jest w kryzysie. W tej sytuacji ludzie chcą odpowiedzi na dramatyczne pytania. A zamiast tego słyszymy standardowy zestaw dobrych rad – co trzeba wzmocnić, pogłębić, poprawić, i tak dalej.

Łukaszenka nawet nie przyznał, że mamy kryzys i że dalej nie możemy podążać starą drogą. Nie powiedział, co jest przyczyną tego kryzysu, czyja to wina. I trzecie ważne pytanie: jak temu zaradzić? O tym wszystkim w ogóle nie było mowy.

Według analityka, wszystkie słowa szefa Białorusi „to po prostu próba ukrycia rzeczywistości” – Myślę, że on rozumie prawdziwą sytuację, ale nie może przyznać, że to jego wina. Nie może powiedzieć, że model, który stworzył, zaprowadził Białoruś w ślepy zaułek – stwierdził Walery Karbalewicz.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta

studium_maleInformacja przygotowana przez zespół Biuletynu Informacyjnego Studium Europy Wschodniej.

 

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Aleksander Łukaszenka, autor: Aleś Zakrzewski
Biuletyn Informacyjny Studium
Biuletyn Informacyjny Studium (BIS) jest internetowym serwisem informacyjnym zorientowanym na wiadomości ze Wschodu, stworzony z inicjatywy studentów Studium Europy Wschodniej UW. Całością prac BIS-u kieruje red. Maria Przełomiec.
    ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY