Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Alicja Cembrowska

W Warszawie powstanie mural poświęcony Khadiji Ismayilovej. Poszukiwani chętni do wspólnego malowania

Mural poświęcony azerskiej dziennikarce śledczej, Khadiji Ismayilovej powstanie w Warszawie z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Polskiej Zielonej Sieci. W dniach 20-22 maja każdy może wesprzeć Khadiję w jej walce o swoje prawa. W projekt zaangażował się Dariusz Paczkowski - performer i działacz społeczny.

Do wspólnego malowania zaproszeni są wszyscy, którym nie są obojętne przypadki łamania praw człowieka. Pomysł zrodził się w związku z nadchodzącymi 40. urodzinami dziennikarki. Ma przybliżyć warszawiakom sytuację w Azerbejdżanie i wesprzeć walkę azerskich działaczy przeciwko skorumpowanej władzy tego kraju.

Khadija Ismayilova zasłynęła publikacją materiałów demaskujących korupcję w kręgach władzy, w tym m.in. wśród członków rodziny prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Aliyeva oraz naruszenia praw człowieka w Azerbejdżanie. W grudniu 2014 r. za swoją aktywność została aresztowana pod  zarzutem „namawiania do popełnienia samobójstwa” byłego kolegi z pracy. Na początku 2015 r. dziennikarce postawiono nowe zarzuty uchylania się od płacenia podatków, prowadzenia nielegalnej działalności oraz nadużycia władzy.

We wrześniu 2015 r. Khadija Ismayilova została skazana na 7,5 roku więzienia, w którym przebywa już od ponad 500 dni. Dziennikarka została wpisana przez Amnesty International na listę więźniów sumienia.

Wspólne malowanie odbędzie się w dniach  20-22 maja 2016 r. Od wolontariuszy oczekuje się dyspozycyjności przez wszystkie trzy dni (w piątek 20 maja w godz. 17 do 20, w sobotę 21 i niedzielę 22 maja w godz. 10 do 18).

Chętne osoby mogą się zgłaszać do 13 maja na adres iuliia.cheromukhina @ hfhr.org.pl, w treści maila wpisując swoje dane: imię i nazwisko, kontakt (nr telefonu i e-mail) oraz odpowiedzieć na pytanie: Jaka jest Twoja motywacja, aby dołączyć do malowania muralu?

Gwarantowana dobra zabawa, udział w projekcie nagłaśniającym naruszenia praw człowieka na świecie, w szczególności w Azerbejdżanie, możliwość pracy z najbardziej znanym działaczem w dziedzinie sztuki muralowej w Polsce – Darkiem Paczkowskim oraz zdobycie doświadczenia w tworzeniu murali.

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Dariusz Paczkowski podczas tworzenia antyatomowego muralu w Gdańsku; Źródło: flickr.com
Alicja Cembrowska
Redaktorka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studentka kulturoznawstwa na UKSW, zainteresowana głównie reportażem, fotografią i kulturą Rosji i Ukrainy.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY