Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

Naddniestrzański wehikuł czasu, czyli parada w Tyraspolu

Naddniestrzańska Republika Mołdawska – niewielkie quasi-państwo wciśnięte pomiędzy Mołdawię i Ukrainę. Typowo postsowiecki pejzaż – obskurne bloki z zabudowanymi balkonami, ziejące pustką upadłe fabryki, stare i zdezelowane samochody na ulicach.

Naddniestrze to kraj bez perspektyw, bez nadziei, bez przyszłości. Ludzie masowo stąd wyjeżdżają – młodzież zaraz po ukończeniu szkoły na studia, a dorośli w poszukiwaniu pracy. Dla większości z nich to bilet w jedną stronę. Ponury żart głosi, że Naddniestrze to kraj emerytów i służb mundurowych, bo głównie przedstawiciele tych grup jeszcze tu mieszkają.

Dziewiątego maja, jak w większości państw poradzieckich, również w Naddniestrzu odbywają się huczne, jak na możliwości tego niewielkiego państwa, obchody Dnia Zwycięstwa. Jest to święto bardzo ważne, dla niektórych pewnie najważniejszy dzień w roku.

8

8

Ludzie tłumnie gromadzą się w centrum miasta by obejrzeć przemarsz wojsk i przejazd czołgu, wysłuchać przemówień oficjeli i złożyć kwiaty pod Pomnikiem Chwały, upamiętniającym bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej oraz wojny z Mołdawią z 1992 r.

8

Na ustawionych w centrum telebimach na bieżąco transmitowane są uroczystości odbywające się na Placu Czerwonym i wyświetlane są filmy propagandowe, nawołujące obywateli do zachowania pamięci o prawdziwej historii. Stałym elementem obchodów majowego święta jest „marsz nieśmiertelnego pułku”, w którym zwykli obywatele, w rytmie sowieckich pieśni wojennych, niosą zdjęcia bliskich poległych w obronie ojczyzny.

8

8

Nad głowami zgromadzonego tłumu powiewają flagi Naddniestrza, Rosji i Związku Sowieckiego. Wokół widoczne są także czarno-pomarańczowe barwy wstążki św. Jerzego, które tego dnia są obowiązkowym elementem ubioru.

W dniu pobiedy uniformy przywdziewają nie tylko żołnierze i weterani, ale także zwykli ludzie, którzy w pełnym umundurowaniu wyglądają jak prawdziwi obrońcy ojczyzny. Szczególną uwagę zwracają dzieci w żołnierskich mundurkach, wyglądające jak urocze miniaturki bohaterów z minionej epoki oraz bardzo kobiece stylizacje na weteranki wojenne w minisukienkach, wysokich obcasach i zalotnie noszonych furażerkach.

8

Program obchodów Dnia Zwycięstwa zaplanowany jest do późnego wieczora. W centrum miasta odbywają się koncerty miejscowych gwiazd, występy dzieci, rejsy statkiem po Dniestrze, pikniki rodzinne w parku i nad brzegiem rzeki. Ludzie bawią się, wznoszą toasty, radośnie pozdrawiają się s prazdnikom i śpiewają patriotyczne piosenki. Cały ten spektakl odbywa się pod czujnym okiem Lenina stojącego przed budynkiem parlamentu.

8

8

Ludzie świętują 9 maja by oddać cześć poległym obrońcom ojczyzny, doświadczyć poczucia wspólnoty narodu i utwierdzić się w przynależności do ruskiego miru. Obchody Dnia Zwycięstwa w Naddniestrzu przenoszą jego obywateli w inną czasoprzestrzeń. Tego dnia zdają się oni nie pamiętać o problemach trawiących ich kraj, czują autentyczną radość i dumę z historycznego zwycięstwa, nie widząc jak bardzo teraz są przegrani.

8

8

Przeczytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej

Zdjęcia: Kamila Kwiatkowska ©, fotografie pochodzą z lat 2014-2016
Facebook Comments
Zdjęcie główne: Dzień Zwycięstwa w Tyraspolu, autor: Kamila Kwiatkowska
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY