Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Alicja Cembrowska

Jamala – przypomina tragedię krymskich Tatarów, denerwuje Rosjan, czy wygra Eurowizję?

Już dzisiaj dowiemy się kto wygra 61. Konkurs Piosenki Eurowizji. Jeszcze przed finałem szczególną uwagę poświęca się reprezentantce Ukrainy. Jamala, z pochodzenia krymska Tatarka, w swym utworze opowiada o tragedii Tatarów wysiedlonych z Krymu przez władze sowieckie.
Jamala, 1944, występ podczas półfinału Eurowizji, źródło: Flickr, autor: Andrei Maximov

Jamala, 1944, występ podczas półfinału Eurowizji, źródło: Flickr, autor: Andrei Maximov

Jamala, a właściwie Susana Dżamaładinowa urodziła się w Kirgistanie. Kształciła się w Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, a swoją edukację kierowała w stronę muzyki klasycznej. W swoim aktualnym dorobku muzycznym porusza się pomiędzy muzyką folkową i jazzową.

Jamala przygotowała na konkurs Eurowizji w Sztokholmie piosenkę „1944”. Tytuł, jak i słowa utworu nawiązują do historii Tatarów wysiedlonych z Krymu przez władze sowieckie. Świadectwo prababci, która wraz z piątką dzieci została wywieziona do Azji Środkowej, wpłynęło na życie i twórczość Jamali. Obserwując obecną sytuację na Krymie artystka dostrzega podobieństwa w sposobie traktowania Tatarów na półwyspie, chociaż wierzy, że tragiczna historia już nigdy się nie powtórzy.

Utwór Jamali wzbudza emocje i polityczne spory. Rosja próbowała uniemożliwić występ Jamali na konkursie. Organizatorzy nie przychylili się do zarzutu, że piosenka niesie za sobą treści polityczne czy propagandowe. Sama artystka podkreśla, że jej celem nie są manifesty polityczne, a wyrażenie emocji i niepokoju poprzez swoją muzykę. Nie da się jednak ukryć, że dla Ukraińców, którzy opuścili swoją ojczyznę ze względu na konflikt z Rosją, występ Jamali stał się apelem kierowanym do całej Europy.

Zobacz występ Jamali podczas półfinału Eurowizji:

Od strony muzycznej „1944” pozornie nie pasuje do Eurowizji, która kojarzy się z kolorowymi strojami i radosnymi, rozrywkowymi piosenkami. Utwór Jamali jest refleksyjny i bardzo stonowany. Ma w sobie świeżość i oryginalność, które wyróżniają go na tle innych wykonań.

Czy ewentualne zwycięstwo ukraińskiej reprezentantki wpłynie na kształt całego konkursu i czy za jej sprawą wydarzenie zmieni się w arenę politycznych rozgrywek? O tym przekonamy się już dziś wieczorem. Pewne jest, że talent Jamali, jak i przekaz piosenki zjednoczyły Ukraińców, którzy w internecie masowo nawołują do głosowania na swoją kandydatkę. Ukraiński Dom w Warszawie organizuje wspólne oglądanie finału konkursu.

 

Dowiedz się więcej o krymskich Tatarach:

1. Gehenna krymskich Tatarów
2. Dzień Żałoby Narodowej na Krymie
3. Tatarzy krymscy: naród stojący przed kluczowym wyborem
4. Rozwiązanie problemów Tatarów Krymskich to sprawdzian ukraińskiej demokracji

Facebook Comments
zdjęcie główne: Flickr, autor: Andrei Maximov
Alicja Cembrowska
Redaktorka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studentka kulturoznawstwa na UKSW, zainteresowana głównie reportażem, fotografią i kulturą Rosji i Ukrainy.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY