Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

„Partnerstwo Wschodnie doprowadziło do Majdanu”. Audyt ministra Waszczykowskiego w 10 punktach

W środę 11 maja ogłoszony został tzw. audyt rządów koalicji PO-PSL. Ministrowie, kolejno występując z trybuny sejmowej, rozliczali swoich politycznych poprzedników. Jakie stwierdzenia i zarzuty padły z ust obecnie urzędującego ministra spraw zagranicznych pod adresem ministrów Sikorskiego i Schetyny?

1. Partnerstwo Wschodnie doprowadziło do Majdanu

Podczas audytu minister Waszczykowski skrytykował Partnerstwo Wschodnie i Europejską Politykę Sąsiedztwa. Jego zdaniem „doprowadziły one do (wybuchu) Majdanu”, co negatywnie wpłynęło na bezpieczeństwo Polski. W swoim wystąpieniu Minister niefortunnie wymienił koszty przeprowadzenia polskiej prezydencji w UE z negatywną wypowiedzią o Majdanie. Z wypowiedzi Waszczykowskiego można było wywnioskować, że wspomniane przez niego 430 mln złotych zostało wydane właśnie na wywołanie rewolucji. Przypomnijmy raz jeszcze – 430 mln zł kosztowała półroczna prezydencja Polski w UE i o to chodziło ministrowi.

2. Nie rozumieliśmy Rosji

Zdaniem ministra, polski MSZ nie przeprowadził rzetelnej analizy sytuacji wewnętrznej w Rosji, w związku z czym nie mógł przewidzieć jej agresywnej polityki. W dodatku ministerstwo miało „prowadzić grę z Rosją”, na co obecny rząd posiada dowody.

3. Nie chcieliśmy być na Wschodzie

Minister Waszczykowski stwierdził, że dopiero na Białorusi, od Aleksandra Łukaszenki dowiedział się, że składał on poprzedniemu rządowi propozycję udziału w rozmowach na temat kryzysu na Ukrainie. Donald Tusk miał wtedy odmówić, jednocześnie publicznie ogłaszając, że został z rozmów wykluczony. Zdaniem ministra Waszczykowskiego polska dyplomacja nie wykorzystała tym samym w pełni swojego potencjału w kwestii zaangażowania w rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

4. Pedagogika wstydu

W swoim wystąpieniu minister skrytykował projekt promocji książki „Inferno of Choices” realizowany przez MSZ. Pozycja ta stanowi zbiór dokumentów i tekstów badaczy zajmujących się Holocaustem i zdaniem niektórych historyków w niesprawiedliwy sposób opisuje podejście Polaków do Żydów w czasie II Wojny Światowej. Minister zacytował słowa prof. Bogdana Musiała, który uznał książkę za przykład „pedagogiki wstydu”, która nie rzuca podejścia Polaków na szersze tło.

5. Za miękko wobec Berlina

Pomimo dobrych kontaktów z Berlinem rządowi nie udało się uzyskać porozumienia z RFN w takich sprawach jak sytuacja polskiej mniejszości w Niemczech, realizacji projektu Nord Stream I i Nord Stream II, wypracowanie satysfakcjonującego Polskę rozwiązania w kwestii polityki migracyjnej czy zdobycie poparcia Berlina dla wzmocnienia tzw. Wschodniej Flanki NATO.

6. Brak Polski w Paryżu

Polskie interesy były, zdaniem ministra, pomijane przez paryskich decydentów w realizowanej przez nich polityce zagranicznej. W efekcie decyzje dotyczące unijnego sąsiedztwa na południu i wschodzie zapadały poza polskimi plecami i z pominięciem nawet takich struktur jak Trójkąt Weimarski.

7. „Murzyńskość” wobec Waszyngtonu

Witold Waszczykowski, nie cytując wprost określenia użytego przez ministra Sikorskiego, stwierdził, że relacje polsko-amerykańskie cechował brak dynamiki i wspomniana „murzyńskość”. Dynamika, zdaniem ministra, obecnie jest przywracana.

8. PISM – Polski Instytut Sprzyjania Ministrowi

Z ust ministra padły mocne słowa w stosunku do Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), który miał jakoby zajmować się głównie „promowaniem ministra (Sikorskiego – przyp. red.)”. Obecnie instytut przechodzi proces „gruntownych zmian”, a w sprawie jego funkcjonowania minister zapowiedział pojawienie się zarzutów prokuratorskich. Podobną rolę miał odgrywać powołany w 2012 roku Polski Instytut Dyplomacji. Instytucja jest obecnie w stanie likwidacji.

9. Zwijanie dyplomacji

Witold Waszczykowski negatywnie ocenił zamknięcie trzynastu ambasad i osiemnastu konsulatów RP. Miało to miejsce głównie w Azji i Afryce, które to obszary minister określił jako „biznesowe”. W związku z powyższym trwa proces odtwarzania placówek. Ponadto minister skrytykował likwidację punktów szyfrowych w 59 placówkach zagranicznych. Ten proces również jest odwracany.

10. Dar Sikorskiego dla służby zdrowia

„W 2009 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakupiło za kwotę 5 tys. złotych profesjonalny stół do masażu. W 2014 roku, wraz ze swoim właścicielem, został on protokolarnie przekazany do Kancelarii Sejmu, by na początku roku 2016 wrócić do MSZ. Ostatnio stół został przekazany nieodpłatnie do jednej z przychodni lekarskich. Chwała fundatorowi!”.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Minister Waszczykowski podczas wygłaszania audytu, Źródło: youtube.com

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY