Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Kozacy oblali mlekiem i pobili rosyjskiego opozycjonistę Alieksieja Nawalnego

Rosyjski opozycjonista Alieksiej Nawalny wraz z członkami jego Fundacji do Walki z Korupcją 17 maja zostali pobici przez grupę kilkudziesięciu kozaków u wejścia na lotnisko w kurorcie czarnomorskim Anapa.

Do zdarzenia doszło gdy Nawalny wraz z grupą współpracowników kierował się w stronę lotniska. Grupa umundurowanych kozaków zastąpiła mu drogę oraz oblała go mlekiem. Następnie doszło między nimi do wymiany zdań, która zakończyła się użyciem siły i brutalnym obezwładnieniem opozycjonistów.

Rzecznik prasowa Nawalnego Kira Jarmysz opisała sytuację radio Goworit Moskwa:

„Oni (kozacy – red.) rzucili się na całą grupę, pobili Artioma Torczinskiego, powalili go na ziemię, a następnie kopali. Dopiero wtedy stojąca niedaleko policja zaczęła próbować jakoś ich odciągać”.

Jak wyjaśnia agencji TASS ataman Anapskiego Rejonowego Towarzystwa Kozackiego Walerij Plotnikow do konfliktu doszło po tym, jak grupa pasażerów oblała Nawalnego mlekiem. Kozacy jego zdaniem jedynie rozdzielali grupy.

Inną wersję zdarzeń, również w komentarzu dla radio Goworit Moskwa, przedstawił uczestniczący w zajściu kozak Dmitrij Sloboda:

„Na nikogo nie napadliśmy, to była reakcja. Tam w filmie w 32-33 sekundzie widać, jak człowiek w czerwonej koszulce bije z łokcia naszego starszego kozaka, on upada, rozbija sobie nos i dopiero wtedy wstawiają się za nim młodzi kozacy. Nikt nie planował nikogo napadać” – stwierdził Sloboda – „Chcieliśmy tylko pokazać im, że nie ma u nas miejsca dla Nawalnego, który jest opłacany przez Amerykanów” – dodał.

Policja miasta Anapy wszczęła śledztwo w tej sprawie. Jak do tej pory nie zatrzymano żadnych podejrzanych.

O rosyjskich kozakach na łamach Eastbook pisał Marcin Prengowski:

„Współcześnie rosyjskie kozactwo to ważny element struktur siłowych Federacji Rosyjskiej. Po rehabilitacji i odrodzeniu ruchu na początku lat 90-tych XX w. Rosji udało się sprawnie objąć patronatem wszystkie organizacje, które zostały zrzeszone w 11 rejestrowych wojsk, z czego większość stacjonuje na południu Rosji. Wojsko kubańskie ma siedzibę w Krasnodarze, dońskie w Nowoczerkasku, a terskie w Stawropolu. Naczelny dowódca każdego z wojsk (kozacki generał) jest zatwierdzany przez prezydenta FR, natomiast wyższe stopnie oficerskie przez gubernatora regionu”.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Kadr z filmu dokumentującego pobicie Alieksieja Nawalnego; Źródło: youtube.com

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: maciej.zaniewicz@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY