Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Alicja Cembrowska

Czy sowieccy superbohaterowie pokonają X-men’ów?

Od dzisiaj w polskich kinach obejrzeć można kolejną odsłonę znanej filmowej i komiksowej serii „X-men: Apokalipsa”. W sieci krąży jednak zapowiedź czegoś równie ciekawego: zwiastun rosyjskiej produkcji o sowieckich superbohaterach "Zashchitniki" (pol. "Strażnicy"). Czy Rosja ma szansę powalczyć z Hollywood?

Film „Zashchitniki” osadzony zostaje w alternatywnej rzeczywistości. Zabierze nas w czasy Zimnej Wojny, kiedy to tajna organizacja „Patriotów” powołuje do życia nadnaturalne istoty: Człowieka Wodę, Ziemię, Wiatr i Niedźwiedzia. Zapowiada się więc nowość w rosyjskiej kinematografii, w której dorobku brak typowego dla amerykańskiej kultury obrazu o superbohaterach.

Wybrańcy pochodzą z różnych części ZSRR, reprezentują różne republiki, ich zdolności są natomiast odzwierciedleniem charakterów rodzinnych regionów. „Patrioci” ukrywają zmutowanych ludzi, jednak gdy ukochanej ojczyźnie grozi niebezpieczeństwo, nie wahają się przed ich ujawnieniem i ramię w ramię do walki ruszają Rosjanin, Ukrainiec, Kazach i Gruzin. Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to rękawica rzucona USA.

Już zwiastuny swoją stylistyką przypominają hollywoodzkie produkcje. A sam film utrzymany jest w charakterystycznym klimacie neo-noir i odnosi się do alternatywnej rzeczywistości. Tym razem jednak miast wyobrażeń o przyszłości, cofamy się do czasów świetności Związku Sowieckiego.

Reżyserii podjął się Sarik Andreasyan, mający na swoim koncie zaledwie kilka produkcji. Z racji młodego wieku można mu jednak wybaczyć niewielki dorobek. Polski widz kojarzyć go może z filmem „American Heist”, na planie którego pracował z Adrienem Brody’m i Haydenem Christensenem, i którego był reżyserem.

W główne role wcielają się Anton Pampushny (Arsus-Niedźwiedź), Alina Lanina (Ksenia-Woda), Sanzhar Madiev (Han-Wiatr) oraz  Sebastian Sisak (Ler-Ziemia) – aktorzy znani są rosyjskim widzom głównie z seriali telewizyjnych. O tym, czy mają siłę przebicia, będzie można przekonać się dopiero w lutym 2017 roku, na kiedy planowana jest premiera „Strażników”. Już teraz wiadomo, że budżet historii o sowieckich bohaterach przekroczył 300 mln rubli (ok. 20 mln dolarów). Dla porównania nakręcenie najnowszej części o amerykańskich X-menach kosztowało 234 mln dolarów.

Pewne jest, że rosyjskiej superprodukcji nie obejrzą Ukraińcy. W 2015 roku Państwowa Agencja Kinematografii zakazała dystrybuowania filmów i seriali zrealizowanych przez Rosję po 2013 roku. 20 kwietnia br. prezydent Petro Poroszenko podpisał nowelizację ustawy o kinie z 2015 roku. Cenzura objęła takie filmy jak „Lewiatan” czy właśnie „Zashchitniki”.

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do mnogości i rozmachu amerykańskich produkcji o superbohaterach, rosyjska wizja wzbudza ciekawość i intryguje. Może okaże się godnym przeciwnikiem dla X-mena?

Zdjęcia z planu podglądać można na oficjalnym instagramie produkcji.

Zobacz trailery „Strażników” i „X-men:Apokalipsa”:

Facebook Comments
Zdjęcie główne: enjoy-movies.ru
Alicja Cembrowska
Redaktorka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studentka kulturoznawstwa na UKSW, zainteresowana głównie reportażem, fotografią i kulturą Rosji i Ukrainy.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY