Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Szukając Wschodu na Warszawskich Targach Książki

W miniony weekend udałem się na Stadion Narodowy w poszukiwaniu Wschodu. Sprawdziłem czy oferta Warszawskich Targów Książki okazała się satysfakcjonująca dla czytelnika zainteresowanego tematyką wschodnią?

Początkowe wrażenie nie było zbyt dobre. Warszawskie Targi Książki, od kilku co najmniej lat, to przede wszystkim atrakcyjna możliwość zakupu książki z rabatem, a dla wydawnictw dodatkowe źródło zarobku. Co warto dodać, jest to też doskonała okazja do spotkania z autorami, których lista była bardzo długa (ponad tysiąc osób), choć szansa na pogłębioną rozmowę raczej ograniczona z uwagi na długie kolejki osób pragnących zdobyć autograf poszczególnych pisarzy. Cechą charakterystyczną, od kilku zresztą już lat, jest ogromna oferta literatury dziecięcej, której wydawcy w ten sposób są w stanie najłatwiej dotrzeć do potencjalnego klienta.

O Wschodzie po polsku

Oczywiście nie brakowało polskiej literatury poświęconej sprawom wschodnim. Mam tu na myśli zarówno niezwykle popularne reportaże jak i opracowania historyczne. Większość wydawców wystawiła swoje publikacje wydane już kilka lat temu. Wśród nowości moim zdaniem prym wiodły wydawnictwa Magnum (premiera książki Simona Sebaga Montefiore Romanowowie 1613-1918) i Wydawnictwo Literackie (premiera książki Anny Reid Pogranicze, Podróż przez historię Ukrainy 988-2015). Można jeszcze dodać przewodniki turystyczne i mapy, których nigdy na Targach nie brakowało.

…i po ukraińsku

Szukając czegoś wyjątkowego natknąłem się na dwa stoiska związane z Ukrainą. Dwadzieścia ukraińskich wydawnictw wystąpiło pod wspólnym szyldem Salon Literacka Ukraina. Pomysł ten zrealizowano dzięki patronatowi Instytutu Książki i przy dofinansowaniu polskiego MSZ. W ramach tej propozycji zorganizowano kilka prezentacji książek, m.in. poświęconych wojnie w Donbasie oraz Janowi Pawłowi II. Odbył się też panel dyskusyjny poświęcony rynkom książek w Polsce i Ukrainie. Oddzielne stanowisko zaprezentowało wydawnictwo Tempora z Kijowa, które koncentruje się na literaturze historycznej i pamiętnikach. Niestety stoisko okazało się nieciekawe.

Kobiecy punkt widzenia

Największą, i to pozytywną, niespodzianką była propozycja białoruska pt. Books from Belarus promowana hasłem Women’s Face of Belarusian Literature. Stoisko przygotowano wspólnie ze szwedzkim Litteraturresan/Belarus–Sverige. Twórczynie projektu nie kryją, że impulsem do ich działania stała się zeszłoroczna Literacka Nagroda Nobla dla Swiatłany Aleksijewicz, której fragmenty czytano podczas targów. Zauważono, że białoruski kanon literacki jest nadreprezentowany przez mężczyzn. Wystarczy wspomnieć choćby Jankę Kupałę, Jakuba Kołasa, Maksima Bahdanowicza, Wasila Bykau czy Uładzimira Karatkiewicza. Tymczasem współczesna literatura białoruska to również bardzo dużo zdolnych autorek.

Postanowiono zaprezentować aktywne pisarki i poetki z Białorusi, których dorobek jest coraz częściej dostrzegany również poza granicami ich kraju. Wśród nich znalazły się takie osoby jak pracująca w Radiu Swaboda poetka Walancina Aksak z kolekcją wierszy Dzika Śliwa, pisarka Alena Brawa z powieścią Raj jest już dawno przeludniony, Tania Skarynkina z esejami pt. Mnóstwo Czesława Miłosza i trochę Elvisa Presleya, czy z młodszego pokolenia poetka Nasta Kudasawa oraz pisząca nowele Maryja Rouda.

Zapewne większości Polakom, nawet tym interesującym się Białorusią, nazwiska te niewiele mówią. Najwyższy czas to zmienić. Krótka co prawda obserwacja wskazywała na ograniczone zainteresowanie białoruską propozycją. Miejmy jednak nadzieję, że oferta ta została zauważona przez polskich wydawców i wkrótce otrzymamy kilka książek wyżej wspomnianych autorek w języku polskim.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Warszawskie Targi Książki, źrodło: www.targi-ksiazki.waw.pl

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY