Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Alicja Cembrowska

Khadija Ismayilova na wolności!

Khadija Ismayilova, dziennikarka śledcza trafiła do więzienia we wrześniu 2015 r. Ujawniła afery korupcyjne na najwyższych szczeblach władz azerbejdżańskich i ukryte biznesy prezydenta IIhama Alijewa. Stała się twarzą "podwójnej dawki represji" w Azerbejdżanie. W akcie solidarności i wsparcia powstał w Warszawie dla niej mural. Dzień po jego odsłonięciu, 25 maja, Khadija decyzją sądu apelacyjnego opuściła więzienie.

Sprawa Khadiji

Słoneczne sobotnie popołudnie. Rodziny korzystają z pięknej pogody, okoliczni mieszkańcy spacerują z psami i zatrzymują się na chwilę, by zobaczyć, co też niewielka grupka ludzi robi przy wiadukcie w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia przy przystanku Obozowa. Starsza pani z zakupami i kobieta w średnim wieku przystają na dłużej i prowadzą rozwlekłą analizę sytuacji politycznej i społecznej w Polsce. W tle zaczyna nabierać kształtu tekst „skazana na 7,5 roku więzienia za pisanie o korupcji władz, czerpiących zyski z paliw kopalnych”.

Autorka: Alicja Cembrowska

Autorka: Alicja Cembrowska

O tej, jak zwykło się mówić o Azerbejdżanie, „młodej demokracji” mało słyszy się w polskim przekazie medialnym. Od kilku lat na terenie kraju dochodzi do represji i przypadków skrajnego łamania praw człowieka. Paradoksalnie największa fala aresztowań przypadła na rok 2014, kiedy postsowiecka republika przewodniczyła Radzie Europy.

Nie trudno wysnuć wniosek, że słowa „demokracja” i „Azerbejdżan” nie powinny funkcjonować w swoim sąsiedztwie. Ci, którzy swoje niezadowolenie wyrażają głośno i dosadnie, są tłamszeni, prześladowani i szantażowani. Anar Mammadli, Emin Husejnow, Ilgar Mammadow, Lejla i Arif Junusowie to tylko kilka osób które na własnej skórze przekonały się, jak bardzo „demokratyczna” jest ta południowokaukaska republika.

Azerbejdżan (86 600 km²) przoduje nie tylko z zasobach ropy naftowej i gazu, ale również w ilości przetrzymywanych więźniów politycznych – ponad 80 aktywistów, działaczy społecznych i dziennikarzy pozbawionych jest wolności, czyli niemal dwa razy tyle, co w Rosji (17 100 000 km²).

Autorka: Alicja Cembrowska

Autorka: Alicja Cembrowska

Khadija stała się pewnego rodzaju symbolem, ikoną tych prześladowań. Kilkukrotnie szantażowano ją i zastraszano. Jej reputację i dobre imię nadszarpnięto poprzez ujawnienie intymnych nagrań – w Azerbejdżanie, kraju teoretycznie laickim, nadal dominuje przywiązaniu do tradycji i wartości muzułmańskich. Sprawa Khadiji stała się głośna, ponieważ dziennikarka jest powszechnie znana i ceniona na arenie międzynarodowej. Zdobyła również uznanie i szereg nagród , chociażby od stowarzyszenia pisarzy PEN/Barbara Goldsmith Freedom to Write 2015 za wybitny wkład w dziennikarstwo śledcze.

Autorka: Alicja Cembrowska

Autorka: Alicja Cembrowska

Warszawa solidarna

Malowanie warszawskiego muralu trwało trzy dni (20-22 maja). W tym czasie grupa wolontariuszy i osób z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pod kierownictwem Dariusza Paczkowskiego, performera i działacza społecznego tworzyła mural dla Khadiji. Młodzi ludzie mieli okazję nie tylko uczestniczyć w szczytnym przedsięwzięciu, ale również spróbować swoich sił z puszką sprayu.

Autorka: Alicja Cembrowska

Autorka: Alicja Cembrowska

Mural składa się z kilku elementów: krótkiej noty informacyjnej, portretu Khadiji, tekstu aktywizującego w sieciach społecznościowych oraz tortu. Ten ostatni element jest bardzo znaczący. 27 maja dziennikarka obchodzi czterdzieste urodziny i wielu obawiało się, że spędzi je w więzieniu. 25 maja Radio Wolna Europa, w którym Khadija pracowała, podało informację, że kobieta opuściła areszt i zmieniono jej karę z 7,5 lat więzienia na 3,5 roku w zawieszeniu.

Uwolnienie dziennikarki przynosi nadzieję dla wszystkich więźniów sumienia i więźniów politycznych. W kwestii praw człowieka i wolności słowa, warto i trzeba walczyć do końca.

Autorka: Alicja Cembrowska

Autorka: Alicja Cembrowska

 

 

Facebook Comments
Zdjęcia: Alicja Cembrowska
Alicja Cembrowska
Redaktorka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studentka kulturoznawstwa na UKSW, zainteresowana głównie reportażem, fotografią i kulturą Rosji i Ukrainy.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY