Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Spokoju, stabilności i wzrostu. Życzenia redakcyjne na 25 lat niepodległości Ukrainy

Bez niepodległej Ukrainy nie byłoby Eastbooka. Dlatego Ukraińcom należą się szczególne życzenia od redakcji naszego portalu.

W gronie osób, które zakładały Eastbooka traktujemy Pomarańczową Rewolucję 2004 roku jako doświadczenie formacyjne. Zryw ukraińskiego społeczeństwa przeciwko postkomunistycznej bylejakości włączył w nas, wówczas 20-latkach, ciekawość na świat, a anteny odbiorcze ustawił na wschód. Od tego momentu Ukraina dała nam jeszcze setki innych powodów żeby się nią interesować i poznawać jej najdalsze krańce.

Miałem to szczęście zjeździć Ukrainę wzdłuż i wszerz. Z zachodu wielokrotnie przekraczałem przejście graniczne Medyka-Szeginie. Stamtąd już tylko jazda marszrutką dzieliła mnie od wariackich imprez we Lwowie. Po wschodniej stronie byłem zarówno w Donbasie i Ługańsku. Nawet tam wiosną 2012 roku ludzie byli podekscytowani organizacją imprezy sportowej o europejskim zasięgu. Z Doniecka wylatywałem tuż przed otwarciem nowego terminalu. Tłocząc się w małej salce odpraw wyobrażałam sobie, jakich komfortów doświadczą użytkownicy nowej części lotniska. Najdalej na północ dotarłem do Królewca, a na południe do Sewastopola i Jałty.

Z zachodu na wschód i z północy na południe ukraiński krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie zadziwiając swoją różnorodnością. Wystarczy skorzystać z nocnego połączenia kolejowego ze Lwowa do Odessy. To co się zostawia w stolicy Galicji i nazajutrz wita w nadmorskim centrum handlu i kultury jest tak różne, a przecież równie piękne. Zdaję sobie sprawę, że Ukraińcy (są w tym podobni do nas Polaków) uwielbiają złorzeczyć na swe przeszłe losy i stawiać się w roli ofiar kolejnych historycznych zawieruch. Jest to jednak wielkie szczęście mieć pod jedną strzechą i dostęp do Morza Czarnego, i Karpaty, i zygzakujące rozlewiska Dniepru.

Zdając sobie sprawę z piękna, którym Ukraina promieniuje i pamiętając o wszystkich serdecznych znajomościach tam zawartych, z okazji 25 lat niepodległości życzę Ukraińcom zakończenia konfliktów, które trawią ten kraj od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Nawet tak odważnym i skorym do wzniecania kolejnych majdanów ludziom, należy się okres spokoju, stabilności i wzrostu. Niech przyniesie je kolejne 25 lat niepodległości, czego życzę Ukraińcom w imieniu całej redakcji portalu Eastbook.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Barwy Ukrainy, autor: Anatoliy Shapovalov, źródło: Flickr, licencja CC BY-SA 2.0
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY