Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Władca Czeczenii z okazji urodzin pozwala swoim dzieciom walczyć w klatkach

W ramach zawodów mieszanych sztuk walki zorganizowanych w Groznym z okazji urodzin prezydenta Republiki Czeczenii Ramzana Kadyrowa w pojedynkach w klatce wzięły udział jego własne dzieci ze swoimi równieśnikami w wieku 8, 9 i 10 lat. Uczestnictwo nieletnich na gali MMA wzbudziło wiele kontrowersji wśród rosyjskiej opinii publicznej zmuszając do zajęcia się sprawą oficjalnych przedstawicieli władz w Moskwie.

Zasady w walce bez zasad

 
Mieszane sztuki walki (Mixed Martial Arts – MMA) są w Rosji popularnie nazywane „walkami bez zasad”. Określenie to upowszechniło się w latach 90-tych, kiedy ten rodzaj sportu był nielegalnym zajęciem, kojarzonym ze środowiskami przestępczymi. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło – wprowadzone zostały ścisłe zasady prowadzenia pojedynków, o zdrowie zawodników podczas turniejów dbają profesjonalne służby medyczne, zaś MMA zostało oficjalnie uznane za dyscyplinę sportową, popularnością dorównując zmaganiom bokserów.

Ucywilizowanie zasad rozgrywania zawodów w formule MMA dotarło również do Rosji, ale jak się jednak okazuje nie całej. W stolicy Czeczenii, Groznym, zorganizowany został turniej z okazji 40-tych urodzin Ramzana Kadyrowa. W zawodach, transmitowanych na żywo na jednym z rosyjskich kanałów sportowych, udział wzięli jego trzej synowie – 10-letni Achmed, 9-letni Eli i 8-letni Adam, którzy zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami.

Jedna z walk w której uczestniczył Achmed Kadyrow zakończyła się nokautem. Przeciwnik syna czeczeńskiego watażki został kopnięty w wątrobę, co spowodowało, że nie był on w stanie dalej kontynuować pojedynku. Potomek Ramzana Kadyrowa został ogłoszony zwycięzcą walki przy wiwatującym tłumie i zwijającym się z bólu rywalu. Pozostali synowie prezydenta również zakończyli swoje występy zwycięstwami.

Bez zabezpieczeń

 
Organizacja turnieju z udziałem dzieci spotkała się z ostrą krytyką zarówno wśród rosyjskich sportowców, jak również członków rosyjskiego rządu. Zgodnie z przyjętymi przez rosyjskie ministerstwo sportu regulaminem zawodnicy w wieku do  21 lat biorący udział w walkach MMA powinni walczyć w kaskach oraz ochraniaczach, a młodzi adepci sztuki walki, którzy nie ukończyli 12 roku życia muszą ponadto zakładać specjalne koszulki– rushguardy. Tymczasem w Groznym dzieci wyszły na ring i wzięły udział w walkach nie tylko nie spełniając kryteriów wiekowych, ale i bez odpowiednich zabezpieczeń.

W sprawie jako jeden z pierwszych wypowiedział się Fiodor Jemieljanenko, żywa legenda rosyjskich sportów walki i przewodniczący Stowarzyszenia MMA Rosji: „To, co się wczoraj wydarzyło na zawodach w Groznym jest niedopuszczalne i tym bardziej nie może być niczym usprawiedliwione! Jest dla mnie nie zrozumiałe dlaczego walki dzieci były transmitowane na żywo. Dość wspomnieć, że dzieci do 12 roku życiu nie dopuszcza się nawet do oglądania walk, a tutaj chłopcy, którzy mieli 8 lat bili się ze sobą na oczach dorosłych. Niezwykle dziwi mnie fakt, że to wszystko oglądał Prezydent Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow. Czy jego doradcy z ministerstwa sportu Czeczenii nie wspomnieli mu, że nie wolno organizować walk dzieci do lat 12?” – napisał na swojej stronie internetowej Jemieljanenko, zwany „Ostatnim cesarzem” mieszanych sztuk walki.

„Będziemy próbować rozwiązać ten problem”

 
O sprawie zrobiło się na tyle głośno w Rosji, że wypowiedział się o niej nawet rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odnosząc się do nokautu 12-latka podczas zawodów w Groznym: „Jeśli było to transmitowane na żywo w telewizji i o ile jest to prawdą, to z pewnością jest to powód do tego, aby odpowiednie organy zainteresowały się tym wydarzeniem”skomentował kremlowski polityk zastrzegając, że nie może w tej chwili wydać żadnej oceny w tej sprawie.

Na temat specyficznej formy świętowania urodzin przez czeczeńskiego przywódcę wypowiedział się także wiceminister sportu Pawel Kolobkow, który potwierdził, że organizacja zawodów z udziałem zawodników poniżej 12 roku życia jest nielegalna: „Dzieci w tym wieku rzeczywiście nie mają prawa wychodzić na ring. Obecnie zbieramy wszystkie informacje na temat tego, kto brał udział w tych zawodach. Będziemy próbować rozwiązać ten problem” – obiecał Kolobkow.

W całej sprawie natomiast nie widzą niczego niestosownego organizatorzy zawodów. Prezes groźnieńskiego klubu „Akhmat”, gdzie przeprowadzono turniej, Abusaid Wismuradow, oświadczył, że walki miały charakter pokazowy i nie były rzeczywistymi pojedynkami. Wobec krytyki ze strony przewodniczącego Stowarzyszenia MMA w Rosji czeczeński działacz odniósł się podważając kompetencje Jemieljanenki do wydawania ocen przeprowadzanych w czeczeńskiej republice zawodach: „Kim on jest, żeby oceniać nasze turnieje i pojedynki? Być może kieruje nim zawiść, że ten turniej został ogłoszony najlepszym w historii rosyjskiego MMA, a jego tam nie zaprosili? (…) Z pełną odpowiedzialnością oświadczam, że na swoich turniejach my będziemy organizować takie pojedynki, jakie uznanym za stosowne” – obwieścił Wismuradow.

Walki synów Kadyrowa można zobaczyć poniżej:

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY