Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Dziennikarka Masza Makarowa śledzona i niepokojona przez służby bezpieczeństwa w Smoleńsku

Dziennikarka Masza Makarowa została dziś zaskoczona wizytą funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa w rodzinnym Smoleńsku. Redaktorka naczelna rosyjskojęzycznej wersji portalu Eastbook wcześniej zawiadamiała poprzez media społecznościowe, że jest śledzona.

Makarowa przebywa w Smoleńsku od 10 dni. Udała się do rodzinnego miasta żeby odwiedzić rodziców oraz napisać reportaż. W ostatnich dniach aktywnie zbierała materiały, spotykała się z mieszkańcami Smoleńska i osobami publicznymi: pracownikami uczelni, nauczycielami, przedstawicielami polskiego konsulatu.

Dziś rano zauważyłam, że jestem śledzona, od rana jeździł za mną samochód i chodzili panowie, którzy w tym samochodzie siedzieli. Samochód stał przy moim bloku do późnego wieczoru – opisuje sytuację Makarowa.

Ciąg dalszy wydarzeń ma miejsce bezpośrednio w mieszkaniu rodziców dziennikarki: – O 18:20 do drzwi nagle zadzwonił policjant – przedstawił się jako dzielnicowy, i pan w cywilnym – przedstawił się jako funkcjonariusz Centrum do walki z terroryzmem i ekstremizmem. Ponoć zwykła kontrola paszportowa, ale dzwonili właśnie do moich drzwi na trzecim piętrze. Oczywiście ich nie wpuściliśmy. Nie potrafili wytłumaczyć czemu właśnie do nas przyszli. Zostawili wezwanie” – relacjonuje.

W poście opublikowanym na portalu społecznościowym, redaktorka pokazała wezwanie związane z kontrolą paszportową, zaświadczając jednocześnie, że jest w kontakcie z prawnikiem i nie zamierza poważnie traktować wezwania sporządzonego na kawałku papieru:

Masza Makarowa mieszka i pracuje w Polsce. Jest redaktorką naczelną rosyjskojęzycznej wersji portalu Eastbook oraz aktywną działaczką stowarzyszenia Za Wolną Rosję, które działa na terenie Polski. Wielokrotnie krytycznie wypowiadała się na temat polityki Kremla i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Dziennikarka nie ma wątpliwości, że dzisiejsze zdarzenia mają związek z jej działalnością zawodową i obawia się dalszych najść.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Wezwanie pozostawione w drzwiach domu rodzinnego Maszy Makarowej, źródło: Facebook
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY