Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Info Eastbook.eu

„Granica jest barierą”. Na Forum Europa – Ukraina w Rzeszowie o dobrym sąsiedztwie i współpracy międzyregionalnej

X Forum Europa – Ukraina rozpoczęło się od panelu "Przyjazna granica: dobre sąsiedztwo i współpraca międzyregionalna". Paneliści byli zgodni: granica jest barierą.

Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, rozpoczynając panel podkreślił wagę sąsiedztwa, w którym znajduje się podległy mu region: „Graniczymy z Ukrainą i Słowacją, co ma bardzo istotne znaczenie”. Marszałek dodał, że granica jest barierą, ale sytuację poprawić może dalsze zbliżanie się Ukrainy do Unii Europejskiej.

W podobnym tonie wypowiedział się Oleksandr Hanushchyn, przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej: „Granicząc z Województwem Podkarpackim powinniśmy być wrotami na Zachód. Niestety zamiast wrót, mamy tylko małe furtki”. Hanuschyn podkreślał, jak wielkie nadzieje pokłada strona ukraińska w zniesienie wiz przez Unię Europejską. Przewodniczący zauważył też, że już teraz polskie służby celne obsługujące przejścia graniczne mogłyby działać szybciej, a tymczasem obsługują tylko ustandaryzowaną liczbę 70 osób na godzinę.

Robert Karczewski, Prezes Centrum Handlu i Magazynowania „Korczowa Dolina” podkreślał, że Polska ma ważną rolę do odegrania: „Jako członek UE jesteśmy w stanie udzielić wsparcia partnerom ukraińskim, także poprzez liczne programy unijne, z których korzystamy: Innowacyjna Gospodarka, regionalne Programy Operacyjne oraz programy realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu”. Przedstawiciel biznesu zwracał na coraz lepszą współpracę z władzami Obwodu Lwowskiego oraz korzyści płynące z funkcjonowania małego ruchu granicznego. Mówiąc o przeszkodach Karczewski zwrócił uwagę, że handel zyskałby na zwiększeniu przepustowości polskich centrów wizowych działających na terenie Ukrainy.

Andrzej Kubisiak z firmy pośrednictwa pracy WORK Service mówił o wciąż rosnącej liczbie Ukraińców przekraczających polską granicę na podstawie uproszczonej procedury oświadczeń stosowanych przez polskie firmy przy zatrudnianiu sezonowym (dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują na liczbę 1,3 mln Ukraińców, których chciały zatrudnić w ubiegłym roku polskie firmy – przyp. red.). „Temu trendowi towarzyszą bardzo dobre relacje kształtujące się na poziomie ludzkim” – Kubisiak powołując się na wewnętrznie prowadzone badania mówił o zadowolenie polskich pracodawców z zatrudnianych pracowników z Ukrainy.

Na koniec panelu marszałek Ortyl stwierdził, że choć problemy z granicą nie znikną, to wdrażane są rozwiązania, które niwelują część problemów. Za przykład podał uruchomione połączenie kolejowe Kijów – Przemyśl. „W pociągu Intercity odprawa wizowa prowadzona jest w trakcie jazdy pociągu. Dzięki temu pociąg nie stoi na granicy i przyjeżdża planowo” – tłumaczył marszałek.

Facebook Comments

***

Organizatorem jubileuszowego X Forum Europa – Ukraina jest Instytut Studiów Wschodnich. Współorganizatorem X Forum Europa – Ukraina jest Województwo Podkarpackie. Eastbook objął Forum patronatem medialnym.

Zdjęcie główne: W Rzeszowie rozpoczęło się jubileuszowe X Forum Europa – Ukraina, źródło: Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY