Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Tolerancja białoruskiego narodu zbliża się do punktu krytycznego

W białoruskich miastach odbyły się protesty przeciwko łukaszenkowskiemu dekretowi nr 3, który zobowiązuje osoby niepracujące do uiszczania specjalnego podatku.

W trakcie demonstracji milicja nie reagowała. Jednak, gdy ludzie rozchodzili się już do domów, ubrani po cywilnemu funkcjonariusze służb bezpieczeństwa wyłapywali uczestników marszów prosto z ulicy pakując ich do nieoznaczonych radiowozów.

To już jednak nie te czasy i nie te społeczeństwo. Zwykli przechodnie nie pozostają bierni wobec bandyckich metod reżimu. Choć wciąż reakcja zwykłych Białorusinów jest dość powściągliwa i ludzie wzajemnie powstrzymują się przed użyciem przemocy, to cierpliwość i tolerancja białoruskiego narodu może wkrótce zbliżyć się do punktu krytycznego.

Trzy lata temu inny watażka, Wiktor Janukowycz, zarządził tzw. ustawy dyktatorskie ograniczające wolność słowa i zgromadzeń. Miesiąc później ukraińska milicja siłą próbowała zdusić protesty na Majdanie. Podobnie jak teraz na Białorusi, tak wtedy ukraińscy uczestnicy protestów rozpaczliwie pytali berkutowców „Szto wy dielajetie!?”

Po kilku dniach system Janukowycza rozpadł się jak domek z kart, a on sam został zmuszony do opuszczenia swojego kraju. Tylko ciekawe dokąd uda się białoruski przywódca… To raczej nie będzie wschodni kierunek.

Facebook Comments

***

Tworzenie Eastbooka kosztuje. Wesprzyj nas przekazując 1% podatku (KRS: 0000373492) lub wpłacając darowiznę na konto wydawcy portalu:

Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe
Nr konta: 57 1750 0012 0000 0000 2701 8815 Raiffeisen Polbank
Fundacja Wspólna Europa, al. KEN 98/160, 02-772 Warszawa

Zdjęcie główne: Marsz oburzonych Białorusinów 17 lutego 2017 r. Na pierwszym planie widoczne flagi białoruska i ruchu obywatelskiego Europejska Białoruś. W tle flaga anarchistów, Źródło: TUT.by
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY