Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#EastWeek – przegląd tygodnia w Europie Wschodniej 8-12 maja

#EastWeek, czyli krótki zbiór najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia w Europie Wschodniej i na Bałkanach.

Ukraina, Dzień Zwycięstwa

Kijowskie obchody Dnia Zwycięstwa przebiegły 9 maja pod znakiem ulicznych przepychanek między dwiema grupami pragnącymi uczcić narodowe święto wedle odmiennych przekonań.

– Zwolennicy „Nieśmiertelnego Pułku”, niosący portrety bohaterów „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej” oraz mimo oficjalnego zakazu, symbole ZSRR, napotkali na swojej drodze „Śmiertelny Pułk” – grupę osób propagujących ukraińskie idee nacjonalistyczne, niosącą wielką flagę Ukrainy oraz emblematy UPA.

– Doszło do drobnych zamieszek, a ponad 40 osób zostało zatrzymanych.

Ukraina, ruch bezwizowy

Rada Unii Europejskiej 10 maja zatwierdziła wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy.

– Decyzja wejdzie w życie 20 dni po podpisaniu i opublikowaniu, czyli około 11 czerwca.

– Na uroczystości podpisania decyzji 17 maja weźmie udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

– Zniesienie wiz zdecydowanie odciąży polskie konsulaty, obciążając przy tym jednak przejścia graniczne.

Rosja, wizyta Ławrowa w USA

Prezydent USA Donald Trump 10 maja po raz pierwszy spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

– Trump stwierdził, że udział Rosji jest niezbędny dla uregulowania konfliktu syryjskiego, a Moskwa powinna w tej kwestii wpłynąć na prezydenta al-Assada.

– W sprawie Ukrainy ponownie przyznano, że konieczne jest wypełnienie porozumień mińskich. Zniesienie sankcji wobec Rosji nie było tematem rozmów.

– Po spotkaniu Ławrow stwierdził, że relacje między Moskwą i Waszyngtonem przestały być zideologizowane, jak miało to miejsce za prezydentury Obamy, a Trump i Putin to „ludzie czynu, którzy chcą się porozumieć”.

– Eksperci, tak rosyjscy, jak i amerykańscy, pozostają jednak sceptyczni co do możliwości ocieplenia we wzajemnych relacjach ze względu na znaczny konflikt interesów.

Rosja, wyrok dla blogera

Rosyjski bloger Rusłan Sokołowski został skazany na trzy i pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu za łapanie smartfonem pokemonów w cerkwi.

– Sąd skazał blogera za „naruszenie praw i wolności sumienia oraz wyznania”, „nawoływanie do nienawiści lub wrogości” i „nielegalny obrót środkami technicznymi służącymi do uzyskiwania informacji niejawnych”.

– Bloger był aresztowany we wrześniu 2016 roku za opublikowanie filmu, na którym używa aplikacji PokemonGo w jekaterynburskiej cerkwi. Na innych wypowiada się niepochlebnie o Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, oskarżając ją o klerykalizację Rosji.

– Sokołowski na swoich filmach porównywał również Jezusa Chrystusa do zombie oraz nawoływał do deportacji muzułmanów.

Bałkany, upadek rządu w Kosowie

W Kosowie uchwalono wotum nieufności wobec premiera Isy Mustafy stojącego na czele Demokratycznej Ligi Kosowa.

– Upadek rządu był spowodowany wycofaniem się z koalicji Demokratycznej Partii Kosowa. Przyczyną było uznanie rządu na nieefektywny.

– Przyspieszone wybory planowane są na czerwiec. Decyzja ma zapaść w nadchodzącym tygodniu.

Facebook Comments

***

#EastWeek - nowy projekt Eastbooka, w ramach którego co tydzień w piątek przekazujemy Wam w pigułce najważniejsze informacje z Europy Wschodniej i Bałkanów.

Zdjęcie główne: obozrevatel.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY