Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – przegląd tygodnia w Europie Wschodniej 19-25 maja

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiesz się o: nowych samolotach dla rosyjskiej armii i nalocie FSB na teatr w Moskwie; przyczynach wizyt na Kremlu liderów Macedonii i Filipin;o tym jak Białoruś integruje się z Rosją, jednocześnie rozwijając współpracę z UE i jak Ukraina walczy o jeszcze bardziej ukraińską telewizję.

Rosja – Prezydent Filipin zamawia broń od Putina

Znany z kontrowersyjnych decyzji i bezkompromisowej walki z handlarzami narkotyków prezydent Filipin Rodrigo Duterte złożył wizytę Władimirowi Putinowi.

– Głównym jej celem było uzyskanie od Rosji nowoczesnych rodzajów broni na potrzeby walki z Państwem Islamskim.

– Duterte stwierdził, że składał zamówienie w USA, jednak sytuacja jest tam „niezbyt gładka” i dlatego zwrócił się do Rosji.

– „Rosja jest bliskim przyjacielem Filipin” podkreślił Duterte zapowiadając, że pragnie umocnienia relacji z nią „na wszystkich kierunkach”.

– Nie wiadomo dokładnie o jakie konkretnie rodzaje broni prosił prezydent Filipin, jednak w swoim wystąpieniu podkreślał zapotrzebowanie na śmigłowce oraz broń rakietową.

Rosja – nowe uzbrojeni dla rosyjskiej armii

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że najnowocześniejsze typy uzbrojenia opracowane dla rosyjskiej armii trafią do rąk wojskowych w 2019 roku.

– Mowa przede wszystkim o myśliwcach V generacji PAK FA oraz systemach rakiet ziemia – powietrze C-500 Prometeusz.

– Słowa ministra oznaczają, że dostawa myśliwców opóźni się względem pierwotnego planu. W czerwcu 2016 roku zastępca ministra obrony Jurij Borysow zapowiadał, że seryjne dostawy myśliwców rozpoczną się w 2018 roku.

Rosja – FSB wtargnęło do teatru Gogol Center

W Moskwie przedstawiciele służb wtargnęli do teatru Gogol Center oraz mieszkań dyrektora artystycznego teatru Cyryla Serebrennikowa i dyrektor Rosyjskiego Akademickiego Teatru Młodzieżowego Sofii Apfelbaum.

– Przeszukanie związane jest z oskarżeniami o kradzież 200 milionów rubli ze środków budżetowych przeznaczonych na działalność teatru w latach 2011-2014.

– FSB wtargnęła do mieszkania reżysera pomimo faktu, że w sprawie o kradzież jest jedynie świadkiem, nie oskarżonym.

– Wejście służb do teatru Gogol Center przerwało spektakl Martwe Dusze. Zatrzymanych zostało 50 pracowników teatru, którym odebrano telefony.

– Prezydent Władimir Putin w rozmowie z aktorem Jewgenijem Mironowem nazwał idiotami osoby związane z wtargnięciem do teatru i mieszkania Serebrennikowa.

Białoruś – Białoruś integruje się z Rosją…

Wicepremier Białorusi Uładzimir Siamaszka zapowiedział, że rządy Rosji i Białorusi do końca roku powinny przedstawić 3 projekty integracyjne.

– Siamaszka potwierdził, że będą one dotyczyły sektora naftowo-gazowego i maszynowego. Nie podał jednak konkretnie jakie firmy będą w nie zaangażowane.

– Charakter integracji również nie jest znany, Siamaszka powiedział dziennikarzom, że „może to być wymiana aktywów, zakup lub emisja akcji przedsiębiorstw”.

– Wicepremier zapowiedział również, że aktywizowane będą rozmowy z Rosjanami na temat stworzenia jednolitego rynku gazu między dwoma państwami.

– Ostatni raz temat wspólnych projektów integracyjnych był poruszany w stosunkach białorusko – rosyjskich około dwa lata temu.

Białoruś – … oraz porozumiewa z Unią Europejską

Prezydent Łukaszenka spotkał się z przedstawicielem Komitetu Regionów UE Markku Markkulą i zapewnił o chęci rozwoju współpracy regionalnej między Unią Europejską i Białorusią.

– Prezydent powiedział, że spotkanie to „ściśle wplata się w tkankę” normalizacji stosunków między Białorusią i Unią Europejską.

– Łukaszenka pochwalił Markkulę za pracę Komitetu, który zajmuje się bardzo poważnymi kwestiami, które dotyczą mieszkańców Białorusi.

– Podkreślił, że jest szczególnie wdzięczny za rekomendacje, które Komitet przygotował dla Brukseli w sprawie rozwoju Partnerstwa Wschodniego.

Ukraina – telewizja bardziej ukraińska

Ukraiński parlament przyjął ustawę zobowiązującą właścicieli ukraińskich stacji telewizyjnych do nadawania co najmniej 75% programów w języku ukraińskim.

– Obecnie ukraińskie programy stanowią około 26-54% całkowitej emisji w ukraińskiej telewizji.

– Najmocniej ustawa uderzy w telewizję Inter, oskarżaną o sprzyjanie Rosji.

– W związku z nowym prawem, rosyjskie programy będą musiały być tłumaczone na język ukraiński.

– Lokalnym telewizjom, głównie na południu i wschodzie Ukrainy, zezwolono na emisję minimalnie 50% ukraińskich programów.

.

.

Macedonia / Rosja – odznaczenie dla prezydenta Macedonii

22 maja w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem spotkał się prezydent Macedonii, Gorge Ivanov.

– Obydwaj prezydenci stwierdzili, że relacje między Rosją i Macedonią mają się dobrze i rozwijają się w oczekiwanym kierunku.

– W komunikatach prasowych nie pojawiły się żadne informacje, aby Władimir Putin ustosunkował się do politycznych zmian w Macedonii.

– Powodem przyjazdu Ivanova do Rosji było wręczeniu mu nagrody imienia patriarchy Aleksieja II przyznawanej przez Międzynarodową Fundację Jedności Narodów Prawosławnych. Korzystając z okazji Gorge Ivanov przypomniał, że Cyryl i Metody byli Macedończykami.

Chorwacja – wybory samorządowe

W niedzielę, 21 maja, w Chorwacji odbyły się wybory samorządowe, które zakończyły się zwycięstwem partii rządzącej – HDZ (Hrvatska Demokratska Zajednica).

– W Zagrzebiu do drugiej tury w wyborach prezydenta miasta przeszli: socjaldemokrata Milan Bandić i kandydatka liberałów Anka Mrak Taritaš. Druga tura wyborów odbędzie się 4 czerwca.

– Duży sukces w stolicy Chorwacji odniosła lewicowa koalicja startująca pod szyldem, Zagreb je NAŠ, zdobywając około 7% głosów do zgromadzenia miejskiego.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY