Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – przegląd tygodnia w Europie Wschodniej 3 – 9 czerwca

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiesz się o ty, że: Ukraina chce do NATO, a Rosja już nie (choć kiedyś chciała); Ormianka zwyciężyła w konkursie Miss WNP; w Rosji wystartował festiwal Kinotaur; w Bośni i Hercegowinie odbył się koncert w obronie zbrodniarzy wojennych.

eastweek-5-ewr

Ukraina – Rada Najwyższa przegłosowała uchwałę, która umacnia proatlantycki kurs Kijowa

Parlament ukraiński wprowadził zmiany do ustawy o polityce zagranicznej, zgodnie z którymi jedną z jej podstaw staje się dążenie do członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim. Za projektem zagłosowało 276 parlamentarzystów.

– Prezydent Petro Poroszenko zamierza przeprowadzić referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO.

– Rzecznik Kremla Dmitriy Pieskow skomentował tę decyzję mówiąc, że rozszerzanie NATO zagraża bezpieczeństwu Rosji i Moskwa podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu zrównoważenia sytuacji i zapewnienia bezpieczeństwa swojego państwa.

– Pieskow stwierdził również, że Ukraina jest krajem, w którym trwa „wojna domowa”.

Pravda / RBC

Rosja – Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla Olivera Stone’a stwierdził, że proponował Billowi Clintonowi członkostwo Rosji w NATO

Putin w rozmowie z Clintonem miał stwierdzić, że „można rozpatrzeć wariant, w którym Rosja może wstąpić do NATO”. Clinton miał z kolei odpowiedzieć, że nie jest temu przeciwny.

– Wywiad dał Putinowi możliwość wypowiedzenia się na temat współczesnej roli Sojuszu. Stwierdził, że obecnie NATO jest instrumentem polityki zagranicznej USA. „Nie ma tam sojuszników, są tylko wasale”.

– Prezydent przypomniał, że w związku z rozszerzaniem się Sojuszu, Rosji nie pozostaje nic innego, jak tylko zastosować środki odpowiadające, a więc wyznaczenie dla uderzenia wojsk rakietowych tych obiektów, które zdaniem Rosjan im zagrażają.

Gazeta.ru

Rosja – W Soczi 7 czerwca otwarto rosyjski festiwal filmowy „Kinotaur”

Na festiwalu zostanie zaprezentowanych piętnaście filmów. Spośród nich siedem po raz pierwszy.

– Najważniejszym obrazem będzie dzieło najsłynniejszego współczesnego rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa „Niemiłość” («Нелюбовь»).

– Rosyjscy krytycy oceniają, że festiwal dowodzi, iż rosyjskie kino próbuje „odnaleźć się na nowo”.

Meduza

Gruzja – Skandal wokół porwania azerbejdżańskiego dziennikarza

 
W ubiegłym tygodniu w Tbilisi został uprowadzony niezależny azerbejdżański dziennikarz Efgan Muchtarly. Nieznani sprawcy wsadzili dziennikarza do samochodu, zakneblowali, ciężko pobili, a następnie wywieźli w nieznanym kierunku. Zaginiony odnalazł się następnego dnia w Baku.
 
– Efgan Muchtarly od kilku lat mieszkał w Gruzji, gdzie schronił się przed azerbejdżańskimi służbami śledczymi. Dziennikarz zajmował się opisem korupcyjnych powiązań azerbejdżańskiego biznesu ze światem polityki.

– W Azerbejdżanie Muchtarly został oskarżony o próbę nielegalnego przekroczenia granicy gruzińsko-azerbejdżańskiej, przemyt i pobicie żołnierza, który usiłował mu w tym przeszkodzić.

– Sprawa wywołała skandal w Gruzji, prowokując pytania o stopień uzależnienia Tbilisi od Baku i udział gruzińskich służb specjalnych w porwaniu. Skonfliktowany z rządem prezydent Giorgi Margwelaszwili wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „zaginięcie Muchtarlego na gruzińskim terytorium” stanowi „poważne wyzwanie dla gruzińskiego państwa i jego suwerenności”.

Zobacz film z przewiezienia aresztowanego do więzienia w Baku:


 

Armenia – Ormianka zwyciężczynią konkursu Miss WNP-2017

Ormiańska modelka Szuszan Ericjan została zwyciężczynią międzynarodowego konkursu piękności Miss WNP-2017, który odbył się 6 czerwca w stolicy Armenii Erywaniu.
 
– W finale konkursu ormiańska piękność pokonała pozostałe 23 przedstawicielki z krajów będących członkami Wspólnoty Niepodległych Państw.

– Finał konkursu składał się z czterech etapów, w których uczestniczki prezentowały się w strojach ludowych, kąpielowych, sportowych i kreacjach wieczorowych. Organizatorzy zapewniają, że jury oceniło nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także maniery i intelekt finalistek.

Gala Miss WNP-2017:

eastweek-5-balk

Kosowo/Serbia – Na terytorium Serbii nie wpuszczono byłej prezydent Kosowa Atifeti Jahjagi

Jahjaga miała wziąć udział w belgradzkim festiwalu „Mirdita, dobar dan”, gdzie miała odbyć się promocja jej książki, w której porusza temat gwałtów na kobietach w trakcie wojny w Kosowie pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

– Zdaniem Jahjagi oraz innych działaczy politycznych z Kosowa, decyzja o niewpuszczeniu byłej prezydent do Serbii, mimo wcześniejszych ustaleń, ma charakter polityczny.

– Niewpuszczenie Atifeti Jahjagi do Serbii jest, jej zdaniem, złamaniem zawartego w 2013 roku w Brukseli porozumienia normalizującego relacje pomiędzy Belgradem a Prisztiną.

Blic / B92 / RFE / RS

Kosowo – Lider Partii Demokratycznej Kosowa Kadri Veseli zapowiedział, że po wyborach 11 czerwca dojdzie do zjednoczenia Mitrovicy

Veseli na swoim Facebooku napisał, że po wyborach Mitrovica będzie miastem bez murów i pociągów – odnosząc się tym samym do wydarzeń z początku roku, kiedy Serbowie rozpoczęli budowę muru oddzielającego albańską część miasta od serbskiej oraz serbskiej prowokacji z pociągiem, który miał dojechać z Belgradu do Mitrovicy opatrzony napisami „Kosovo je Srbija”.

– Zapowiedź Veseliego nie jest pierwszą deklaracją kosowskiego polityka o zjednoczeniu Mitrovicy. Takie deklaracje padają regularnie i jak pokazuje doświadczenie, do dziś nie zostały zrealizowane.

– Mitrovica jest miastem na północy Kosowa, zamieszkiwanym przez Serbów i Albańczyków, których oddziela rzeka Ibar. Jest to jeden z najbardziej zapalnych punktów w państwie.

Al Jazeera

Bośnia i Hercegowina – W Mostarze odbył się koncert w obronie chorwackich żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenne

W koncercie wzięły udział zarówno zespoły z Bośni jak i z Chorwacji. Gwiazdą był popularny artysta Marko Perković Thompson, który sam brał udział w działaniach wojennych podczas wojny w byłej Jugosławii. Artysta ten w swoich występach wykorzystuje symbolikę związaną z ruchem ustaszowskim.

– Chorwaci skazani przez Trybunał Haski, w obronie których odbywa się koncert, są byłymi działaczami Republiki Herceg-Bośni. Jednego z parapaństw istniejących podczas wojny w byłej Jugosławii. Za zbrodnie przeciwko ludności boszniackiej otrzymali wyroki od 10 do 25 lat więzienia.

– Mostar – miasto, w którym odbywa się koncert – jest miejscem-symbolem walk bośniacko-chorwackich.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY