Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – przegląd tygodnia w Europie Wschodniej 17 – 22 czerwca

  • Bez kategorii
W tym tygodniu dzięki #Eastweekowi również w zaledwie dwie minuty dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach z Europy Wschodniej i Bałkanów. Dziś, między innymi, przeczytasz o: obchodach 55-lecia rosyjskiej legendy Wiktora Coja; ukraińskiej umowie o dostawach broni z USA; pucharze konfederacji w piłce nożnej w Rosji, przełomie w relacjach bułgarsko-macedońskich. Zapraszamy do lektury!

eastweek-7-ewr

Rosja – 55 urodziny Wiktora Coja

Cała Rosja obchodzi 55 urodzimy piosenkarza Wiktora Coja, Legendarny rosyjski piosenkarz zmarł w 1990 roku w wieku 28, kiedy zderzył się z autobusem.

Wywiad z synem piosenkarza po rosyjsku.

– Jak podaje oficjalna wersja nie dostosował on prędkości do panujących warunków.

– W ramach obchodów główni artyści rosyjskiej sceny muzycznej śpiewali piosenki Wiktora Coja.

– Wiktor Coj był jednym z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarzy lat 80 i 90-tych. Coj jest uważany za głos pokolenia sprzeciwiającego się polityce ZSRR w latach 80-tych.

Ukraina – Umowa o dostawach broni z USA

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział podpisanie z USA umowy o dostawach broni dla Ukrainy. We wtorek 20 czerwca ukraiński lider zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której spotkał się m.in. z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.


– Oprócz tego, ukraiński prezydent relacjonował, że oddzielnym tematem jego rozmów w Stanach Zjednoczonych były sankcje wobec Rosji, która w 2014 roku zaanektowała Krym i wspiera prorosyjskich separatystów, zajmujących część ukraińskich terytoriów w Donbasie.

– Poroszenko także podkreślił, że Ukraina nie widzi konieczności „zmiany formatu normandzkiego, czy też prowadzenia równoległego procesu mińskiego. Rzeczywiście, mówiliśmy o bardziej aktywnym zaangażowaniu naszych amerykańskich partnerów w format normandzki (…)”, – mówił Petro Poroszenko w Waszyngtonie.

– To było pierwsze spotkanie ukraińskeigo lidera z obecnym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Żródło: Eurointegration / Pravda / BBC

Rosja – Rozpoczął się Puchar Konfederacji w piłce nożnej

17 czerwca w Sankt Petersburgu wystartował Puchar Konfederacji w piłce nożnej. Udział bierze w nim osiem zespołów: mistrz świata (Niemcy), gospodarz mundialu (Rosja) oraz zwycięzcy mistrzostw poszczególnych konfederacji – Portugalia, Chile, Meksyk, Nowa Zelandia, Kamerun i Australia.


– Zespoły zostały podzielone na 2 grupy. Do dalszej fazy turnieju awansują dwie najlepsze ekipy.

– Zgodnie ze stanem na 23 czerwca sytuacja w Grupie 1. wygląda następująco: Rosja – Nową Zelandię 2:0; Portugalia- Meksyk 2:2; Portugalia-Rosja 1:0, Meksyk – Nowa Zelandia 2:1.

– W drugiej grupie Niemcy pokonały Australię 3:2, ale zremisowały z Chile 1:1. Remisem także zakończył się mecz drużyn Australii i Kamerunu 1:1. Piłkarzom z Kamerunu nie udało się zdobyć punktu po przegranym meczu z Australią 2:0.

– Mecze Pucharu Konfederacji się odbywają w czterech miastach rosyjskich: Sankt Petersburgu, Moskwie, Kazaniu i Soczi. Jest to najważniejszy sprawdzian przed mistrzostwami świata w 2018 roku, które również odbędą się w Rosji.

– Finał odbędzie się 2 lipca w Sankt Petersburgu.

Eurosport / Championat.ru

Ukraina – Wystawa mody niezależności

W Kijowskim Arsenale Sztuki 15 czerwca 2017 roku odbyło się otwarcie wystawy poświęconej historii ukraińskiej mody od roku 1991 do dnia dzisiejszego. Wystawa została podzielona na trzy częsci, w ramach których zaprezentowano 200 prac 40 artystów.

– Pierwsza część została poświęcona latam 1991-1997 i miała ukazywać czasy wolności po rozpadzie Związku Radzieckiego. Lata 1997- 2010 to kolejny etap, określony jako czas samouświadomienia społecznego i ustanowienia odrębnej ukraińskości. Ostatni rozpoczynający się w roku 2010, i trwający do dnia dzisiejszego etap, reprezentować ma społeczeństwo świadome, poszukujące nowych trendów i wzorców.

– Głównym celem wydarzenia było zbadanie tożsamości ukraińskiej za pomocą wizerunku społeczeństwa. Autorzy przedsięwzięcia poprzez wystawę zadali odbiorcom pytania o to jak zmieniał się wygląd społeczeństwa, jaki wpływ na modę ma tradycja oraz czy naród ukraiński patrzy w przeszłość czy przyszłość.

– Większość eksponatów pozyskano z prywatnych kolekcji, dzięki kontaktom kurator projektu Zoi Zwiniackowskiej.

Tyzhdien’

Ukraina – Paszporty biometryczne dla Donbasu i Krymu

Sekretarz Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow 22 czerwca zaprezentował projekt dotyczący strefy bezwizowej. Chętni na otrzymanie biometrycznego paszportu z terenów okupowanych i Krymu będą poddawani dodatkowej kontroli.

– W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost zainteresowania wyjazdem do Europy mieszkańców Donbasu.

– Władze nie mają dostępu do archiwów, czego skutkiem może być niewłaściwa weryfikacja danych osobowych i wniknięcie separatystów na teren Europy.

– Zapowiedziano, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tożsamości, paszporty biometryczne nie będą wydawane.

Pravda

Białoruś – Mińsk objął przewodnictwo w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej

Podczas swojego przewodnictwa w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej (CEI) Białoruś będzie skupiać się na mobilizacji regionu do rozwiązywania wspólnych problemów, takich jak migracja oraz problemy wynikające z koordynacją procesów integracyjnych na obszarze Europy i Eurazji.

– Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś w czasie swojego przewodnictwa chce budować mosty między Wschodem i Zachodem. Stwierdził on, że polityka zagraniczna Białorusi opiera się na wielowektorowości i pokojowym podejściu.

– Minister Spraw Zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej stwierdził, że obecnie nie ma miejsca na prowadzenie „dialogu wyborczego”, podczas którego partnerzy europejscy oddalają się od siebie, lub po prostu ignorują się wzajemnie.

– Inicjatywa Środkowoeuropejska to najstarsza i największa regionalna inicjatywa dotycząca współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej członkami jest osiemnaście państw regionu, w tym m.in. Polska, Białoruś oraz Włochy.

cei_members

Belta

eastweek-7-balkan

Macedonia – Normalizacja stosunków z Bułgarią

We wtorek w Sofii premier Macedonii Zoran Zaev spotkał się ze swoim Bułgarskim odpowiednikiem, Bojko Borisovem. W trakcie spotkania padły zapewnienia z obydwu stron o normalizacji stosunków pomiędzy krajami, oraz o podpisaniu porozumienia o wzajemnej przyjaźni.

– W trakcie spotkania padło wiele zapewnień o woli rozwijania relacji między Bułgarią i Macedonią. Premier Bułgarii poparł również proeuropejskie i pronatowskie aspiracje nowego rządu w Skopje.

– Zapowiedziano także podpisanie porozumienia o przyjaźni między państwami. Co znamienne, treść porozumienia ma być napisana zarówno w języku bułgarskim jak i macedońskim. Jest to symboliczny gest ze strony Bułgarii, która do tej pory traktowała język macedoński jako dialekt języka bułgarskiego. Dokument ma zostać podpisany 2 sierpnia, podczas rewizyty premiera Borisova w Macedonii.

– Wizyta Zaeva w Sofii jest częścią większej ofensywy dyplomatycznej w regionie, mającej na celu unormowanie relacji Macedonii z sąsiadami – zwłaszcza z Grecją, Bułgarią i Albanią.

– Bułgaria jako pierwsze państwo uznała niepodległość Macedonii oraz, co więcej, uznaje to państwo pod jego konstytucyjną nazwą.

DW/ BalkanInsight

Serbia – Serbska „Gra o tron” jeszcze w tym roku

Serbska telewizja państwowa planuje na koniec 2017 roku premierę nowego serialu „Nemanjići – rađanje kraljevine”.

– Fabuła serialu dotyczy średniowiecznej dynastii Nemanjićow z przełomu XII i XIII wieku. Głównym bohaterem serialu, ma być założyciel dynastii Stefan Nemanjić, który w 1217 roku zasiadł na tronie jako król Serbii.
– Serial przygotowywany przez RTS jest olbrzymim przedsięwzięciem. Zaangażowanych w niego jest ponad dwustu aktorów i dwa i pół tysiąca statystów. W serialu ma pojawić się około dwustu historycznych lokacji.

– Produkcja wydaje się być częścią popularnej ostatnio mody na seriale historyczne. Wielki sukces tureckiego „Wspaniałego stulecia” wywołał efekt domina. TVP od dłuższego czasu zapowiada swoją produkcję o czasach jagiellońskich, a w zeszłym roku telewizja rosyjska wyemitowała serial pod tytułem Sofia.

Politika / RTS

Facebook Comments
Autor grafik: Kamil Hyszka; Źródło: piktochart.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY