Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (24 – 30 czerwca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiesz się o tym, że: Rosja może zablokować zagraniczne media; Atak hakerski sparaliżował ukraiński Internet; Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa Borisa Niemcowa; Ecolines nie uznaje ruchu bezwizowego; W Kosowie powołany zostanie sąd dla zbrodniarzy wojennych.

Odnośnik do nagłówka 1

Odnośnik do nagłówka 2

Odnośnik do nagłówka 3

Odnośnik do nagłówka 4

Odnośnik do nagłówka 5

eastweek-8-ewr

Rosja – Państwa UE przedłużyły sankcje wobec Rosji

W środę 28 czerwca Rada Unii Europejskiej formalnie przedłużyła sankcje gospodarcze przeciwko Rosji do 31 stycznia 2018 roku.

– Stało się tak po rekomendacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Niemcy i Francja reprezentowały UE przy zatwierdzeniu porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

– W odpowiedzi na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Moskwy przez UE rosyjski rząd zapowiedział przedłużenie kontrsankcji do końca 2018. Wniosek w tej sprawie został skierowany do prezydenta Rosji.

– Pierwotnie Unia Europejska wprowadziła sankcję 31 lipca 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie.

– We wrześniu 2014 roku sankcje uległy zaostrzeniu. W marcu 2015 roku Rada Europejska postanowiła uzależnić ich zniesienie od pełnego wdrożenia porozumień mińskich, co miało nastąpić do 31 grudnia 2015 roku. Ponieważ tak się nie stało, Rada przedłuża je co pół roku.

PAP/RG

Rosja – Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa Borisa Niemcowa

W procesie dotyczącym zabójstwa polityka rosyjskiej opozycji Borisa Niemcowa ława przysięgłych uznała we czwartek 29 czerwca za winnych wszystkich pięciu oskarżonych: Zaura Dadajewa, braci Anzora, Szadida Gubaszewów, Chamzata Bachajewa i Tamerlana Eskierchanowa.

– Przysięgli uznali, że Dadajew był bezpośrednim zabójcą, który oddał strzały do Niemcowa 27 lutego 2015 roku. Bracia Gubaszewowie pomagali w śledzeniu polityka i obserwowali akt zabójstwa, Eskierchanow pomagał w ucieczce z Moskwy po zabójstwie, Bachajew brał udział w zbieraniu informacji na temat Niemcowa.

– Przysięgli uznali również wszystkich oskarżonych za winnych nielegalnego przechowywania broni.

– Proces w sprawie zabójstwa opozycjonisty trwał od października 2016 roku.

– Krewni i zwolennicy Niemcowa twierdzą, że za zabójstwem stoi głowa Czeczeni Ramzan Kadyrow. Organizatorem niejednokrotnie nazywano byłego zastępcę dowódcy batalionu „Północ” Rusłana Geremiejewa, ale żaden z nich nie został nigdy nie został nawet przesłuchany.
– Boris Niemcow, były wicepremier Rosji, został zastrzelony 27 lutego 2015 roku późnym wieczorem nieopodal Kremla w centrum Moskwy.

Svoboda

Ukraina – Zmasowany atak hakerski

Atak hakerski zablokował we wtorek 27 czerwca działalność wielu kluczowych sieci komputerowych na Ukrainie. Atak sparaliżował komputery rządu Ukrainy i wielu tamtejszych banków, firm transportowych i przedsiębiorstw.

– Zarażono je najprawdopodobniej wirusem o nazwie „Petya.A”, z którym walczy już ukraińska cyberpolicja.

– Ucierpiało ponad 100 ukraińskich firm i urzędów – wieczorem napisał ukraiński portal Ekonomiczna Pravda. Jego zdaniem był to największy w historii Ukrainy atak cyberprzestępców.

– Do największego dotąd ataku hakerów na Ukrainę doszło pod koniec 2015 r. Paraliż systemów komputerowych doprowadziły wtedy do przerw w dostawach energii na wschodniej Ukrainie. O ten atak Kijów oskarżył Moskwę.

Epravda/GW

Ukraina: Ecolines nie respektuje ruchu bezwizowego z Ukrainą

Stewardessa firmy Ecolines odmówiła wejścia do autobusu czterem Ukraińcom chcącym jechać do Bułgarii.

– Ukrainka Olha Lenc na portalu Facebook opublikowała informację o odmowie wpuszczenia przez Ecolines na pokład autobusu czterech obywateli Ukrainy ze względu na brak wizy.

-Pomimo rozmowy telefonicznej z konsulatem i potwierdzenia przez służbę graniczną prawa wjazdu, przewoźnik podtrzymał swoją decyzję powołując się na wewnętrzne regulacje.

– Ruch bezwizowy pomiędzy UE i Ukrainą został wprowadzony 11 czerwca br.

Pravda

Rosja – Zagraniczne media rosyjskojęzyczne zostaną uznane za agentów

Komisja ds. Obrony Suwerenności Państwowej w Radzie  Federacji zajęła się zagadnieniem zrównania w odpowiedzialności rosyjskojęzycznych mediów nadających na terytorium Federacji Rosyjskiej z podmiotami wchodzącymi w zakres tzw. ustawy o zagranicznych agentach. Media mają być sprawdzane i w razie potrzeby blokowane.

– Rosyjskojęzyczne media zarejestrowane poza granicami Rosji będą musiały przedstawiać źródła swojego finansowania na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Media, które zostaną uznane za działające przeciw Rosji lub na rzecz innych państw, a także te, które nie przedstawią źródeł swoich dochodów mogą zostać zablokowane.

– Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uznał, że inicjatywa blokowania mediów wymaga jeszcze dopracowania, jednak odmówił komentowania działań komisji.

Meduza

Białoruś – Mińsk otrzyma kredyt z Eurazji

Eurazjatycki Bank Rozwoju uruchomił 300 milionów dolarów linii kredytowej dla Białorusi. Jest to czwarta transza kredytu o łącznej wartości dwóch miliardów dolarów.

– Portal Tut.by zwraca uwagę, że transza została przelana pomimo niespełnienia przez Białoruś jednego z wymogów.

– Kredyt został przyznany Białorusi na lata 2016-2017 w celu wspierana polityki gospodarczej oraz wdrażania reform strukturalnych.

Belarus Partizan, Sovetskaya Belorussia, TUT.by

Azerbejdżan – Prezydent Azerbejdżanu z wizytą w Warszawie

Prezydent Ilham Alijew złożył dwudniową wizytę w Warszawie. W jej trakcie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, który podkreślił, że potencjał do współpracy Polski i Azerbejdżanu jest bardzo duży, ale wciąż pozostaje niewykorzystany.

– Była to pierwsza wizyta prezydenta Azerbejdżanu w naszym kraju od 2008 roku, kiedy spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. W 2011 r. na zaproszenie azerskiego przywódcy do Baku udał się z wizytą Bronisław Komorowski.

– W trakcie obecnego spotkania prezydenci Polski i Azerbejdżanu podpisali m.in „Wspólną deklarację w sprawie mapy drogowej dotyczącej strategii partnerstwa i współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Azerbejdżanu”.

– Podpisano również memorandum w sprawie budowy połączenia kolejowego pomiędzy Azerbejdżanem a Polską, przez Gruzję i Ukrainę. Inwestycja ma być częścią korytarza transportowego w ramach chińskiej inicjatywy „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”.

– Prezydent Alijew zapowiedział także ukończenie projektu Południowego Korytarza Gazowego w ciągu dwóch, trzech lat. Gaz z Azerbejdżanu w ramach umowy ma być wysyłany do Unii Europejskiej przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Albanii, a dalej przez Morze Adriatyckie do Włoch.

– Warszawa postrzega projekt jako szansę na dywersyfikację dostaw gazu i wzmocnienie pozycji przetargowej względem Rosji.

– Z Azerbejdżanu do UE ma płynąć około 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Prezydent.pl

Mołdawia – Były prezydent Naddniestrza zbiegł do Mołdawii

Były prezydent samozwańczej Republiki Naddniestrza Jewgienij Szewczuk zbiegł do Mołdawii. Przyczyną ucieczki miało być, według byłej głowy naddniestrzańskiego para-państwa, niebezpieczeństwo utraty życia.

– Według relacji mołdawskich mediów Szewczuk miał zbiec przez Dniestr do sąsiedniej Mołdawii w nocy ze wtorku na środę. On sam utrzymuje, że wyjechał taksówką.

– Były prezydent oświadczył we wpisie na swoim profilu na Facebooku, że zdecydował się na opuszczenie Naddniestrza z powodu zamachu szykowanego na jego życie. Tego samego dnia parlament separatystycznego Naddniestrza pozbawił byłego prezydenta immunitetu.

– Od czasu przegranych w zeszłym roku wyborów prezydenckich wszczęto przeciwko Szewczukowi pięć spraw karnych, w których zarzuca się mu defraudację publicznych pieniędzy. On sam przekonuje, że stał się ofiarą politycznej nagonki.

eastweek-8-balkan

Bośnia i Hercegowina – Holandia współodpowiedzialna za masakrę w Srebrenicy

We wtorek Sąd Apelacyjny w Hadze rozpatrując wniosek rodzin osób pomordowanych w Srebrenicy uznał, że Holandia ponosi częściową odpowiedzialność za masakrę w Srebrenicy. Tym samym Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, który trzy lata orzekł winę holenderskich żołnierzy sił pokojowych.

– Wina holenderskich żołnierzy sprowadza się do zgody na przejęcie ludności muzułmańskiej przez wojska Republiki Serbskiej. Zdaniem sądu, żołnierze doskonale wiedzieli jaki los czeka muzułmanów. Tymczasem siły holenderskie wycofały się, oddając Serbom Srebrenicę i nie podejmując nawet próby jej obrony.

– Do maskary w Srebrenicy doszło w lipcu 1995 roku. W przeciągu 4 dni zamordowano około osiem tysięcy muzułmanów. Srebrenica na mocy rezolucji ONZ miała status „strefy bezpieczeństwa”, której broniło około 150 żołnierzy holenderskich. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału ds. Zbrodni Wojennych na terenie byłej Jugosławii z siedzibą w Hadze, wydarzenia w Srebrenicy uznawane są za zbrodnię ludobójstwa.

Al Jazeera

Albania – Partia rządząca wygrywa wybory

25 czerwca w Albanii odbyły się wybory parlamentarne, w wyniku których Partia Socjalistyczna obecnego premiera Ediego Ramy zdobyła 74 ze 140 mandatów.

– Opozycyjna Partia Demokratyczna zdobyła 43 miejsca, a Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji, który tworzył wcześniej rząd koalicyjny z Ramą, uzyskał 19 mandatów.

– Po ogłoszeniu wyników Edi Rama zwrócił się do swoich wyborców z zapowiedzią, że zwycięstwo jego partii w wyborach jest dobry krokiem w kierunku albańskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

Al Jazeera

Kosowo – Nowy sąd dla zbrodniarzy wojennych

Specjalna rada złożona z sędziów kosowskiego Trybunału Konstytucyjnego zatwierdziła zasady na jakich będzie działał nowo powołany sąd mający rozpatrywać sprawy związane ze zbrodniami wojennymi.

– W stan oskarżenia może być postawiony cały szereg osób związanych z Armią Wyzwolenia Kosowa, w tym wysokiej rangi politycy.

– Wśród spraw, którymi ma zająć się sąd, oprócz morderstw, znajdują się również przestępstwa seksualne, uprowadzenia i nielegalne zatrzymania.

Balkan Insight

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY