Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (1 – 7 lipca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dużo informacji na temat Polski: rosyjscy komuniści chcą zerwania stosunków dyplomatycznych z Warszawą, a ukraińscy separatyści oskarżają Polskę o przerzucenie na Donbas oddziału snajperek. Podczas gdy Warszawę odwiedza Donald Trump, Rosjanie rozpoczynają ćwiczyć desant na plażę obwodu kaliningradzkiego, tuż przy naszych granicach. Działo się też dużo na wschodzie i Bałkanach, na przykład na Białorusi odbyła się parada z udziałem mebli i traktorów, a w Macedonii odebrano paszport byłemu premierowi.

eastweek-9-ewr

Rosja – Komuniści wzywają do zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską

Deputowany z ramienia Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Charitonow wezwał do zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską z powodu „ustawy o wyburzaniu pomników Armii Czerwonej”.

– Deputowany odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o zakazie propagandy komunizmu, przyjętej niedawno przez Sejm RP.

– W opinii Charitonowa Rosja powinna odwołać Ambasadora FR w Polsce do kraju oraz „wygnać” Ambasadora RP z Moskwy. Zerwane powinny również zostać kontakty handlowe.

– Senator Władimir Dżabarow z komisji spraw międzynarodowych Rady Federacji uznał zerwanie stosunków dyplomatycznych za skrajne posunięcie i uznał, że są inne metody mogące przekonać Warszawę do zmiany zdania jak np. sankcje.

Lenta.ru

Ukraina – Separatyści oskarżają Polskę o wysłanie na Donbas snajperek

Zastępa dowódcy Sztabu Generalnego Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin 5 lipca poinformował, że na front w Donbasie zostały przerzucone polskie snajperki.

– Zdaniem przedstawiciela nieuznawanej republiki oddział złożony z dwudziestu polskich snajperek został rozlokowany w miejscowości Marinka na Ukrainie.

– Basurin powołuje się na dane wywiadu DRL jako źródło swojej informacji. Nie została ona potwierdzona w żadnym innym źródle, jednak jest cytowana przez inne rosyjskie media, w tym rządową Rossijską Gazietę.

RG

Rosja – Ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim

Rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła ćwiczenia na Bałtyku, w ramach których dokona desantu na terenie obwodu kaliningradzkiego.

– W ćwiczeniach bierze udział ok. dwudziestu jednostek pływających, lotnictwa i piechoty morskiej.

– Podczas pierwszego etapu szkolenia zabezpieczony zostanie obszar morski w okolicach obwodu kaliningradzkiego.

– Drugi etap polega na dokonaniu desantu morskiego na wybrzeże znajdujące się na terenie poligonu Chmielowka.

Polskie Radio / PAP

Rosja – Policja i aktywiści napadają na sztaby Nawalnego

W sztabach opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w całej Rosji policja pod różnymi pretekstami rozpoczyna czynności śledcze.

– 4 lipca na sztab Nawalnego w Krasnodarze napadli proputinowscy aktywiści. Częściowo zdemolowali lokal oraz porozklejali ulotki z wizerunkiem rosyjskiego prezydenta ostrzegając, że spotka to „każdego, kto zdradza Rosję”.

– 5 lipca w policja wyważyła drzwi do nowosybirskiego sztabu opozycjonisty i aresztowała trzech aktywistów. Policja twierdzi, że otrzymała informację o podłożeniu bomby w lokalu.

– Tego samego dnia policja wtargnęła do sztabu Nawalnego w Moskwie. Pracownicy biura nie są wpuszczani do środka pod pretekstem prowadzenia czynności śledczych. W oknach pomieszczenia założono kraty.

Meduza

Białoruś – Obchody Dnia Niepodległości

3 lipca na Białorusi obchodzono Dzień Niepodległości, z okazji którego w Mińsku zorganizowana została parada. Przez stolicę maszerowali żołnierze, ale również prezentowano inne osiągnięcia kraju. W paradzie wzięły zatem udział również pralki, traktory i ogromne ciężarówki BiełAz.

– Podczas obchodów Alaksandr Łukaszenka wspomniał, że już 1155 lat temu Połock był słynnym handlowym i administracyjnym centrum dla słowiańskiej Europy, a Księstwo Połockie stanowi historyczną kolebkę Białorusi.

– W paradzie udział wzięli żołnierze, którzy przedefilowali ulicami Mińska. Oprócz tego można było zobaczyć białoruskie wyroby i produkty, a także obejrzeć taniec traktorów.

– Portal Belarus Security Blog zwrócił uwagę, że do Mińska nie zostali zaproszeni rosyjscy desantowcy z Pskowa, którzy byli oskarżani o udział w walkach na wschodzie Ukrainy.

TUT.by, Belarus Partizan

Ukraina – Aresztowano czekoladowego Robin Hooda

W Kijowie zatrzymano złodzieja banków, który na miejscu zbrodni zostawiał czekoladki.

– Łupem złodzieja padło ponad dziesięć banków, w których po przeprowadzeniu grabieży pozostawiał kasjerom czekoladki.

-Wybierał zawsze miejsca, w których nie było ochrony. Jak stwierdził kierownik kijowskiej policji mężczyzna ani razu nie groził bronią podczas napadów.

-Podczas zatrzymania wyjaśnił, że odbierał jedynie to, co zostało skradzione, a łupy rozdawał.

Radio Svoboda

Ukraina – Ponad połowa Ukraińców chce wstąpić do NATO

W czerwcu przeprowadzono badanie opinii publicznej dotyczące stosunku do wstąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– 55.9% badanych opowiedziało się za, z czego największy entuzjazm przejawiali ludzie w wieku 18-24 lat (64.7%).

– Najwyższy procent popierających wejście do NATO odnotowano w 2016 roku (71,5%), a najniższy w 2005 (15,6%).

– 8 czerwca przyjęto projekt dotyczący wznowienia starań Ukrainy o przyjęcie w poczet członków NATO, a w kwietniu 2017 prezydent Ukrainy ogłosił, że czynności mające do tego doprowadzić zostaną podjęte dopiero po przeprowadzeniu gruntownych reform w kraju.

Tyzhden.ua

Mołdawia – 100 mln euro wsparcia finansowego z UE

Parlament Europejski zatwierdził pomoc finansową dla Mołdawii w wysokości 100 mln euro. 575 europosłów zagłosowało „za”, 76 – „przeciw”, a 46 wstrzymało się od głosu.

– 100 mln euro planuje się wypłacić Mołdawii w trzech etapach do końca przyszłego roku. 60 mln stanowi pożyczkę, a 40 mln dotacje.

– Pieniądze są oferowane w celu wsparcia stabilizacji gospodarczej i reform strukturalnych.

– Komisja Europejska będzie monitorować spełnianie przez Mołdawię warunków wstępnych. Wymagane warunki to przestrzeganie demokracji, państwa prawa i praw człowieka, zwalczanie korupcji, zapewnienie przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi i wzmocnienie zdolności instytucjonalnych.

Publika.md

Mołdawia – Rząd zatwierdził projekt ustawy o kuponach żywnościowych dla pracowników

Problemy gospodarcze Mołdawii skłoniły rząd Pavela Filipa do wprowadzenia kuponów żywnościowych. Projekt stosownej ustawy został zatwierdzony przez rząd.

– Kupony będą stanowić dodatkowe, nieopodatkowane dochody dla pracowników.

– Zgodnie z projektem ustawy jeden kupon miałby mieć wartość 45 lei (około 9 zł) i być wydawanym tak w formie papierowej jak i elektronicznej.

Publika.md

eastweek-9-balkan

Macedonia – Były premier Nikola Gruevski został pozbawiony paszportu

Były premier Nikola Gruevski i kilkanaście osób z jego najbliższego otoczenia zostali oskarżeni o korupcję i nadużycie władzy.

– W ramach środków zapobiegawczych Gruevskiemu został odebrany paszport. Wkrótce sąd apelacyjny ma wypowiedzieć się w kwestii dalszych restrykcji wobec tego polityka.

– Gruevski komentując całą sytuację twierdzi, że wytaczane przeciwko niemu zarzuty mają charakter polityczny, a prokurator Katica Janeva działa na zamówienie obecnego premiera, Zorana Zaeva.

– Ewentualne zatrzymanie Gruevskego może doprowadzić do manifestacji zwolenników VMRO-DPMNE.

AlJazeera / RFE

Kosowo – Nowa faza dialogu z Serbią

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zapowiedział podpisanie porozumienie z Serbią, które jak określił, wprowadzi obydwa państwa na tor integracji europejskiej.

– Deklaracja prezydenta Kosowa jest pokłosiem spotkania, do jakiego doszło w tym tygodniu między nim, prezydentem Serbii, Aleksandrem Vucićem oraz Federicą Mogherini.

– Hashim Thaci stwierdził, że trudno oszacować ile czasu zajmie jeszcze normalizacja stosunków Prisztiny z Belgradem, ale jego zdaniem należy zachować optymizm.

– Kosowo w dalszym ciągu oczekuje na nowego premiera. Decyzja należy obecnie do prezydenta, który musi udzielić nominacji.

RFE

Bośnia i Hercegowina – Ruszył marsz upamiętniający ofiary masakry w Srebrenicy

Pochód wyruszył 3 lipca z Sarajewa. Uczestnicy dołączą do Marszu Pokoju upamiętniającego 22. rocznicę masakry w Srebrenicy. Podczas tegorocznych uroczystości, zostaną pochowane ciała kolejnych 70 ofiar.

– 70 uczestników pochodu, który wyruszył w poniedziałek, pokona łącznie ok. 240 kilometrów. Dołączą do Marszu Pokoju, którego celem jest wioska Potočari, gdzie pochowano ciała ofiar masakry w Srebrenicy. Na Cmentarzu-Pomniku zaplanowano na 11 lipca kolejne pogrzeby.

– Tegoroczny Marsz Pokoju wyruszy 8 lipca z miejscowości Nezuk. Organizatorzy szacują, że weźmie w nim udział około pięciu tysięcy osób. Marsze Pokoju odbywają się od 2005 roku. Ich uczestnicy przemierzają tę samą trasę, którą Bośniacy uciekali ze Srebrenicy.

Balkan Insight

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY