Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (8- 14 lipca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiecie się między innymi o: klasach polsko-ukraińskich w Krakowie; ukraińskich ambicjach wstąpienia do NATO; wzroście gospodarczym w Rosji i tureckiej aktywności na Bałkanach.

Dzisiaj mamy dla Was jeszcze więcej wiadomości i wideo niż zwykle!

eastweek-10-ewr

Polska/Ukraina – W Krakowie powstaną klasy polsko-ukraińskie

Od roku szkolnego 2017/18 w Krakowie powstaną klasy polsko-ukraińskie. Dotychczas tego typu ośrodki były jedynie w Przemyślu i Legnicy.

– Zmiany programu nauczania spowodowane są coraz większą ilością imigrantów z Ukrainy przebywających w Małopolsce.

– Klasa z możliwością nauki języka ukraińskiego, historii i kultury Ukrainy zostanie stworzona w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Senatorskiej.

– Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleh Manoliuk chce, by w krakowskich szkołach była również możliwość nauki w języku ukraińskim historii powszechnej oraz geografii.

TVP Kraków

Ukraina – Prezydent zapowiada kontrole biometryczne na granicach Ukrainy

Ukraina wprowadzi kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców, którzy wjeżdżają na jej terytorium – oświadczył 10 lipca prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

– Celem decyzji jest wzmocnienie kontroli wjazdów, wyjazdów i pobytu obywateli innych państw na terytorium Ukrainy. „Wprowadzamy kontrole biometryczne dla wszystkich przekraczających ukraińskie granice” – zapowiedział Poroszenko.

– Prezydent dodał, że zaczną być zbierane dane biometryczne: odciski palców i fotografie cyfrowe, co znacznie poszerzy możliwości walki z terroryzmem.

– Sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow poinformował, że dane biometryczne od cudzoziemców będą pobierane na granicach od 1 stycznia 2018 roku.

– Ukraina także zamierza zaostrzyć zasady wjazdu dla obywateli Rosji. Przed przyjazdem na Ukrainę będą oni musieli zarejestrować się w systemach MSZ, poinformować o celu podróży i miejscu pobytu, a następnie zameldować się w tym miejscu – oświadczył Ołeksandr Turczynow.

TSN/NV

Ukraina – Ryanair nie poleci na Ukrainę

Irlandzkie linii lotnicze Ryanair odwołał wszystkie loty na Ukrainę.

– Przewoźnik poinformował, że ukraińskie lotniska nie dotrzymały warunków umowy, więc planowane od października połączenia zostają anulowane.

– Przewoźnik informuje, że wszyscy, którzy kupili bilety na wycofane połączenia, otrzymają zwrot pieniędzy.

– Z kolei węgierskie linii lotnicze Wizz Air wprowadziły specjalne taryfy dla pasażerów, którzy kupili bilety na wycofane połączenia Ryanair.

BBC/ICTV

Ukraina – Poroszenko: Ukraina chce osiągnąć standardy NATO do 2020 roku

Do 2020 roku Ukraina chce osiągnąć standardy, które obowiązują w Sojuszu Północnoatlantyckim – oświadczył w poniedziałek 10 lipca prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

– Po posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Petro Poroszenko podkreślił, że należy zacząć dyskusję o nadaniu Ukrainie planu działań na rzecz członkostwa w NATO.

– Prezydent Poroszenko dodał, że obecnie Ukraina nie spełnia tych kryteriów, ponieważ przez ostatnie 20 lat nic nie zostało zrobione w tym kierunku.

– Prezydent także podkreślił, że obecnie ponad 60% Ukraińców popiera wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

VOA

Białoruś – Zachodni obserwatorzy zostaną zaproszeni na manewry Zapad 2017

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi stwierdziło, że zaprosi międzynarodowych obserwatorów na manewry wojskowe Zapad-2017, chociaż „nie musi tego robić”.

– Białoruś zaprosi obserwatorów z ONZ, OBWE, NATO, WNP, OUBZ, Czerwonego Krzyża, Łotwy, Litwy, Polski, Ukrainy, Estonii, Szwecji i Norwegii.

– Sekretarz prasowy MSZ stwierdził, że Ministerstwo Obrony wyśle zaproszenia jeszcze w tym tygodniu.

– Manewry Zapad-2017 to wspólne manewry białoruskich i rosyjskich wojsk zaplanowane na termin od 14 do 20 września. W ćwiczeniach weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy.

TUT.by

Mołdawia/Białoruś – Dodon chce, by Mołdawia była drugą Białorusią

Przebywający z wizytą na Białorusi prezydent Mołdawii Igor Dodon powiedział, że chce aby jego kraj był jak Białoruś.

– Dodon do zalet Białorusi zaliczył silnego lidera, sztywną strukturę władzy, porządek w gospodarce, utrzymanie zalet ZSRR oraz „przyjaźń ze wszystkimi”.

– Igor Dodon podkreślił, że chciałby wprowadzić w Mołdawii podobny system polityczny, zakładający szerokie prerogatywy prezydenta, aby zwalczyć obecną anarchię.

– Prezydent powiedział, że przedstawiał taki apel na wszystkich spotkaniach z wyborcami w okresie kampanii wyborczej w Mołdawii.

Belta

Białoruś – Dziennikarze na hybrydowym froncie

Podczas trwającego w Mińsku XIX Światowego Kongresu Rosyjskiej Prasy prezydent Łukaszenka przestrzegł dziennikarzy, że stali się głównym elementem wojen hybrydowych.

– Według słów prezydenta współcześnie „ostrzał artyleryjski został zastąpiony ostrzałem medialnym”.

– W mediach oraz sieciach społecznych powinny, jego zdaniem, funkcjonować bariery oparte o zasady moralne.

– Podkreślając, że obecnie każdy z dostępem do telefonu i Internetu może tworzyć informacje, zaapelował do dziennikarzy by „pozostali tradycyjni”.

TUT.by

Rosja – Rosjanie bardziej przychylni Trumpowi

Po spotkaniu z Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Niemczech Donald Trump zyskał w oczach rosyjskich obywateli.

– Według danych Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) sympatia do Trumpa wzrosła do 27% w porównaniu z 13% z kwietnia.

– Niechęć do Donalda Trumpa deklaruje obecnie 22% Rosjan, podczas gdy w kwietniu deklarowało ją aż 39% badanych.

– Pierwsze spotkanie Trumpa i Putina miało miejsce w Hamburgu i z zapowiadanych 30 minut przedłużyło się do dwóch godzin.

Lenta

Rosja – Wzrost gospodarczy w 2017 roku

Szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina zapowiedziała, że rosyjska gospodarka znajduje się obecnie na początku nowego cyklu wzrostu.

– Bank prognozuje w tym roku wzrost rzędu 1,3-1,8% PKB.

– Nabiullina stwierdziła, że gospodarka wróciła do okresu wzrostu, chociaż na razie jest on niewysoki.

– Dla porównania polskie Ministerstwo Gospodarki przewiduje w 2017 roku wzrost PKB na poziomie 3,6%.

Lenta/Money.pl

Rosja – Zmarła Tamara Miansarowa

W Moskwie 13 lipca w wieku 87 lat zmarła Ludowa Artystka Federacji Rosyjskiej (tytuł oficjalny) Tamara Miansarowa.

– Przyczyną śmierci były najprawdopodobniej powikłania po zapaleniu płuc.

– Artystka urodziła się w Ukraińskiej SRR w 1931 roku w mieście Zinowjewsk (ob. Kropywnycki, daw. Kirowohrad).

– Zasłynęła takimi utworami jak „Czarnyj kot” i „Pust’ vsega budiet sonce”.

Lenta

Ukraina – Nocny festiwal we Lwowie

Od 14 do 16 lipca we Lwowie odbywa się XII Festiwal „Noc we Lwowie”. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na hasło przewodnie: „ Od Renesansu do współczesności”.

– Różnego rodzaju wydarzenia kulturalne będą odbywać się w ponad 50 miejscach. Zaplanowano ponad 100 różnych atrakcji.

– Szacuje się, że tegoroczną edycję festiwalu odwiedzi ok. 30 tysięcy gości.

– W programie mają się znaleźć m.in.: pokaz tańców średniowiecznych na rynku, nocne wycieczki, zwiedzanie podziemi, dyskusje filozoficzne, spektakle, koncerty i wiele innych.

Zaxid

Ukraina – Pobicie organizatorów tygodnia edukacji seksualnej

W czerwcu ulicami Kijowa przeszedł „Marsz Równości”. Kontynuacją wydarzeń był tydzień edukacji seksualnej, który, w przeciwieństwie do marszu, zakończył się bójkami.

– Podczas wykładu o transgenderyzmie prowadzący zostali napadnięci przez dziesięciu zamaskowanych mężczyzn uzbrojonych w gaz, noże i farbę.

– Napastnicy wykrzykiwali homofobiczne hasła i atakowali obecnych na spotkaniu. Jedna osoba trafiła do szpitala.

– Konflikt przeniósł się na ulicę, gdzie sprawcy zostali zatrzymani przez policję.

BBC

Mołdawia – Ceny wciąż rosną

Narodowe Biuro Statystyki opublikowało informację, że w czerwcu inflacja w Mołdawii wzrosła o 7,3%.

– W związku z powyższym ceny żywności wzrosły o 9% w ciągu roku, a ceny pozostałych produktów o 4,2%.

– Ceny usług użyteczności publicznej i usług transportowych wzrosły w czerwcu o 8,9% w ujęciu rocznym.

– Wszystkie wskaźniki publikowane są w odniesieniu do cen towarów i usług konsumenckich (CPI – Consumer Price Index) z czerwca 2017 r. Indeks mierzy zmiany poziomu cen koszyka rynkowego towarów i usług konsumpcyjnych zakupionych przez gospodarstwa domowe.

Publika.md

eastweek-10-balkan

Bośnia i Hercegowina – Obchody rocznicy masakry w Srebrenicy

Trwają tygodniowe uroczystości upamiętniające dwudziestą drugą rocznicę ludobójstwa na Boszniakach dokonanego w 1995 roku przez Serbów w Srebrenicy.

– Jak co roku, rocznica masakry jest też czasem wzmożonego sporu dotyczącego odpowiedzialności za zbrodnię. W Belgradzie odwołano premierę książki, której autor całkowicie neguje wydarzenia w Srebrenicy.

– Burmistrz Londynu Sadiq Khan wyraził nadzieję, że podobna tragedia nigdy więcej się nie powtórzy. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który stwierdził, że nie wolno zapomnieć o ludobójstwie, które miało miejsce w Srebrenicy.

– 22 lata temu, między 11 a 22 lipca 1995 roku, wojska serbskie zamordowały ponad osiem tysięcy mężczyzn wyznania muzułmańskiego.

AlJazeera

Serbia/Turcja – Spotkanie prezydentów Serbii i Turcji

10 lipca w Stambule, podczas kongresu naftowego, doszło do spotkania Aleksandra Vučić z Recepem Tayyipem Erdoğanem.

– Głównym tematem spotkania było poprowadzenie przez Serbię drugiej nitki gazociągu „Turecki Potok”. Rurociąg miałby transportować gaz z Turcji przez Bułgarię i Serbię do Węgier.

– W trakcie spotkania prezydent Serbii stwierdził, że Turcja jest szczególnie ważna dla Bałkanów jako gwarant stabilności i pokoju.

– Zapowiedziano rewizytę prezydenta Erdoğana w Belgradzie, który ma przybyć w towarzystwie 150 przedsiębiorców gotowych zainwestować w Serbii.

Blic

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY