Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (15 – 21 lipca)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiecie się między innymi o: nowej partii Nadii Sawczenko na Ukrainie, proklamacji Małorosji przez nieuznawane DNR oraz wspólnym oświadczeniu Rosji i Izraela przeciwko Polsce.

eastweek-11

Ukraina / Gruzja – Poroszenko z wizytą w Gruzji

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odbył wizytę w Gruzji z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. W trakcie swojego pobytu w Gruzji przywódca udał się na granicę z separatystycznym regionem Osetii Południowej.
– Podczas wizyty w Gruzji prezydent Ukrainy Petro Poroszenko udał się razem z gruzińskim liderem Giorgim Margwelaszwilim do wsi Khurvaleti położonej na granicy z okupowaną przez wojska rosyjskie Osetią Południową. – Jestem tu, żeby wyrazić twarde stanowisko Ukrainy. Ukraina zdecydowanie wspiera suwerenność, integralność terytorialną i niezależność Gruzji — oświadczył Poroszenko.

– Obaj prezydenci podpisali także deklarację o ustanowieniu strategicznego partnerstwa pomiędzy oboma krajami. Zawarcie porozumienia służyć ma, według prezydenta Poroszenki „sprostaniu wspólnym wyzwaniom i wspólnym zagrożeniom”.

– Ukraiński przywódca podczas konferencji prasowej w Tbilisi podzielił się rodzinną historią swojej żony związaną z Gruzją: – Mało kto wie, ale w 1933 r. pradziadek mojej żony, ratujący swoją rodzinę przed Wielkim Głodem, był zmuszony uciekać do Tbilisi. Z kolei jej babcia w 1943 r. była w Stalingradzie i została ewakuowana do Tbilisi. I ona żyła tutaj: na ul. Armii Czerwonej 28-a. Nie wiem jak ta ulica się dzisiaj nazywa, ale spróbujemy znaleźć ten dom i podziękować ludziom, którzy uratowali rodzinę mojej żony – oświadczył ukraiński prezydent.

Ukrainska Pravda

Azerbejdżan – Trzy lata więzienia za wizytę w Górskim Karabachu

Sąd w Baku skazał rosyjskiego blogera i podróżnika Aleksandra Łapszyna na trzy lata pozbawienia wolności.

– Legitymujący się rosyjskim i izraelskim paszportem aktywista prowadzący blog podróżniczy Aleksandr Łapszyn został skazany za nielegalne przekroczenie granicy Górskiego Karabachu w 2011 i 2012 roku oraz rzekome wzywanie do uznania niepodległości regionu, który zdaniem azerskich władz znajduje się pod okupacją Armenii.

– Łapszyn został aresztowany w Mińsku na Białorusi na podstawie międzynarodowego listu gończego w grudniu 2016 rok. Na jego podstawie białoruskie władze podjęły decyzję o jego ekstradycji do Azerbejdżanu.

– Pomimo, że Łapszyn jest obywatelem Federacji Rosyjskiej rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow odmówił komentarza tłumacząc, że „nie jest to sprawa Kremla”.

RFERL

Ukraina – Ukraińska korupcja zainteresowała Europarlament

Od wielu lat Ukraina zmaga się z problemem wszechobecnej korupcji. Na potrzeby walki z tego rodzaju przestępczością tworzone były liczne państwowe organizacje. Mimo starań korupcja nadal pozostaje problemem. Obecnie sprawą zajął się przewodniczący Komisji Europejskiej.
– Jean-Claude Juncker wystąpił o terminowe stworzenie na Ukrainie kompetentnego, niezależnego organu do walki z korupcją. Organ ma być wybierany przez ukraiński rząd.

– Przewodniczący podkreślał, że dotychczasowe działania na gruncie państwowym były przeprowadzane w nieodpowiedni sposób.

– Rezultat walki z korupcją będzie kluczowym aspektem w ocenie przeprowadzanych reform na Ukrainie.

Tyzhden.ua

Rosja – Kadyrow: Nie mamy gejów, ale mamy armię

Ramzan Kadyrow w wywiadzie dla HBO zapytany o to, czy uznaje Stany Zjednoczone za wroga stwierdził, że „Ameryka nie jest dla nas takim silnym państwem, żeby rozpatrywać ją w kategorii wroga Rosji”. Ponownie zaprzeczył prześladowaniom gejów, ponieważ „takich osób nie ma w Czeczenii”.

– Udzielając wywiadu w programie „Real Sports with Bryant Gumbel” na kanale HBO czeczeński przywódca stwierdził, że USA prowadzą antyrosyjską politykę, ale „oni wiedzą, że jestem gotowy oddać życie za Rosję i że mam dobrą armię, która potrafi bronić się i atakować”.
– Na pytanie czy uznaje Stany Zjednoczone za wroga swojego kraju Kadyrow odpowiedział, że „Ameryka nie jest dla nas takim silnym państwem, żeby rozpatrywać ją w kategorii wroga Rosji”. Podkreślił, że Rosja ma „silną władzę i jest mocarstwem atomowym”, i nawet jeśli ulegnie poważnemu atakowi to, jak stwierdził: „nasze rakiety zostaną automatycznie odpalone i cały świat rzucimy na kolana”.
– Odpowiadając na pytanie dotyczące zarzutów o prześladowanie w Czeczenii osób o orientacji homoseksualnej Kadyrow odpowiedział: – To bzdura. Nie mamy tu takich ludzi. Nie mamy żadnych gejów, a jeśli jacyś są, to zabierzcie ich do Kanady. Zabierzcie ich z dala od nas, aby oczyścić naszą krew. Jeśli są tu jacyś, weźcie ich.

Kavkaz-Uzel

Ukraina – Sawczenko zarejestrowała swoją partię

Nadija Sawczenko, deputowana do parlamentu Ukrainy i lotniczka wojskowa, która prawie dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach, poinformowała w środę 19 lipca o zarejestrowaniu swojej partii politycznej o nazwie „Platforma społeczno-polityczna Nadii Sawczenko“. O tym deputowana napisała na swej stronie na Facebooku.

– „Od dziś jestem nie tylko niezależną deputowaną Ukrainy, lecz także liderem i przewodniczącą partii politycznej „Platforma społeczno-polityczna Nadii Sawczenko“ – napisała Sawczenko.

– W połowie grudnia Sawczenko została wykluczona z frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, z ramienia której dostała się do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy. Podczas wyborów w 2014 Nadija Sawczenko była pierwszym numerem na liście tej siły politycznej.

– W 2016 roku Sawczenko była wykluczona z partii po fali krytyki, która spadła na Sawczenko po jej spotkaniu w Mińsku z przywódcami separatystycznych tzw. republik w Donbasie: Ihorem Płotnickim i Ołeksandrem Zacharczenką.

– 14 kwietnia 2017 roku Sawczenko ogłosiła, że stała na czele partii „Nastup” (“Natarcie”). Później nazwa partii została zmieniona na „Platformę obywatelską Nadiji Sawczenko”.

– Pod koniec maja Sawczenko w wywiadzie dla “Krytyki Politycznej” powiedziała, że jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za kraj i brać udział w wyborach prezydenckich. „Poza tym w wyborach parlamentarnych będzie kandydowała moja siła polityczna” – podkreślała ukraińska deputowana.
Radiosvoboda/RBC

Rosja – USA – Moskwa i Waszyngton wskazali nowych ambasadorów

USA i Rosja wybrały ambasadorów. Prezydent USA Donald Trump nominuje byłego gubernatora Utah Jona Huntsmana. Natomiast Rosja przygotowuje się do wysyłania do Waszyngtonu nowego ambasadora Anatolija Antonowa, byłego wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– W końcu czerwca pojawiła się informacja, że Rosja odwołuje swojego ambasadora w USA Siergieja Kislaka, który był szefem rosyjskiej misji dyplomatycznej od 2008 r.

– Z kolei Huntsman na stanowisku ambasadora zastąpi Johna Teffta, który sprawował urząd ambasadora USA w Rosji od 2014 roku. Warto podkreślić, że nominacja Huntsmana, jeżeli zostanie potwierdzona, wymagać będzie jeszcze akceptacji Senatu.

– Jak podkreślają eksperci, taki wybór odzwierciedla poważny kryzys w stosunkach amerykańsko-rosyjskich.

RBC

eastweek-11-ewr

Rosja – Duma i izraelski Kneset potępiają Polskę

Niższe izby parlamentów Rosji i Izraela zwróciły się wspólnie do państw europejskich z apelem o potępienie przegłosowanej przez polski parlament nowelizacji tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Władimir Putin podziękował Izraelowi za ten gest.

– Spiker Dumy, Wiaczesław Wołodin stwierdził, że „Izrael jak nikt inny zdaje sobie sprawę, że dzięki poświęceniu żołnierzy Armii Czerwonej udało się uratować wielu ludzi”. Duma i Kneset przyjęły wspólną decyzję 19 lipca w czasie wizyty w Rosji przedstawiciela izraelskiego parlamentu Julija Edelsztajna.

– Wcześniej przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko zapowiedziała, że Rosja przygotowuje odpowiednie środki w związku z ustawą, jednak ani ona ani MSZ nie określiły jeszcze charakteru planowanych sankcji.

– Przyjęta niedawno w polskim parlamencie nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej zakłada przeniesienie pomników, które nie znajdują się na cmentarzach i mają charakter nieużytkowy. Warszawa twierdzi, że nie narusza to porozumień z Rosją.

Dziennik.pl / Lenta.ru

Rosja – Kreml zakazał lotów nad Ukrainą na dzień przed zestrzeleniem MH17

Rosyjska edycja Forbes, powołując się na raport rady ds. bezpieczeństwa Holandii twierdzi, że Rosja w nocy 17 lipca 2014 roku zakazała lotów samolotów cywilnych nad Ukrainą. Miało to miejsce w przeddzień zestrzelenia malezyjskiego Boeinga.

– Zakaz dotyczył przelotów na wysokości poniżej 16 150 metrów, czyli maksymalnego zasięgu rakiet Buk, za pomocą których zestrzelony został samolot.

– RosAwiacja pytana o przyczynę takiego zakazu stwierdziła, że miał on na celu ujednolicenie środków ograniczających z przyległą przestrzenią powietrzną Ukrainy. Kijów 14 lipca wprowadził podobne ograniczenia, jednak do wysokości 9454 metrów.

– 17 lipca 2014 roku na terytorium wschodniej Ukrainy, kontrolowanym przez separatystów doszło do zestrzelenia za pomocą systemu przeciwlotniczego Buk samolotu Boeing 777 linii Malaysian Airlines. Zginęło 280 pasażerów i 15 członków załogi.
Forbes, Tut.by

Białoruś / Ukraina – Łukaszenka przybył do Kijowa z oficjalną wizytą

Prezydent Białorusi przyleciał do Kijowa z oficjalną wizytą. W planach ma spotkanie z Petrem Poroszenką, które odbędzie się dzisiaj.

– Prezydent Białorusi ma rozmawiać z głową ukraińskiego państwa o rozwoju współpracy w zakresie handlu, współpracy politycznej i gospodarczej. Przewidywane jest podpisanie szeregu umów.

– W dniu spotkania odbędzie się również forum biznesowe Białoruś – Ukraina, w trakcie którego mają zostać podpisane kontrakty na łączną sumę 40 mln USD.

– Prezydenci będą rozmawiać ze sobą bezpośrednio oraz w szerszym formacie. Planowane jest również zamknięte spotkanie w cztery oczy.

Belta.by

Białoruś / Ukraina – W Mińsku i Kijowie uczczono pamięć Pawła Szeremeta

W stolicach Ukrainy i Białorusi mieszkańcy uczcili pamięć zamordowanego na Ukrainie rok temu Pawła Szeremeta. UE i OBWE ustami swoich przedstawicieli wezwały rząd w Kijowie do przyspieszenia śledztwa w tej sprawie.

– W Kijowie kolumna ludzi, wśród których znaleźli się dziennikarze i członkowie Rady Najwyższej przeszli od miejsca zamachu pod ściany budynku MSW Ukrainy, chcąc w ten sposób wezwać organy państwa do przyspieszenia toku śledztwa.

– Na Białorusi na terenie cmentarza Północnego zebrało się kilkadziesiąt osób, przedstawicieli środowisk dziennikarskich i artystycznych, aby uczcić pamięć zamordowanego dziennikarza.

– Pawło Szeremet zginął w Kijowie 20 lipca 2016 roku. Po przejechaniu 300 metrów od swojego domu w samochodzie wybuchł umieszczony tam ładunek wybuchowy zabijając dziennikarza na miejscu.

Tut.by / Radio Svoboda

Ukraina – Małorosja zamiast Ukrainy. Prorosyjscy separatyści ogłosili swoje „państwo”

Przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko zapowiedział, że separatyści z Doniecka i Ługańska, a „także przedstawiciele innych ukraińskich regionów, z wyłączeniem Krymu, utworzą nowe federacyjne państwo, które będzie się nazywało „Małorosja”.

– Według separatystów, celem nowego państwa będzie „położenie kresu wojnie domowej i uniknięcie nowych ofiar”. Okres przejściowy dla nowego „państwa” będzie trwał do trzech lat.

– Jak zapowiada lider tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, stolicą nowego państwa miałby być Donieck, a Kijów ma zachować status centrum historyczno-kulturalnego. Flagą „Małorosji” miałaby stać flaga Bogdana Chmielnickiego, ukraińskiego hetmana.

– Ze swej strony przedstawiciele separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej oznajmili, że projekt utworzenia Małorosji nie był z nimi konsultowany.

– Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że pozostawia temat proklamowania „Małorosji” bez komentarza, jednak – jak dodał – temat ten „podlega refleksji i analizie”.Zapewnił jednocześnie, że deklaracja, z jaką wystąpił przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko, jest „osobistą inicjatywą” tego ostatniego.

RIA/TSN

Mołdawia – Nowe przejście graniczne między Mołdawią, a Ukrainą.

Unia Europejska z zadowoleniem ogłosiła otwarcie wspólnego przejścia granicznego między Mołdawią, a Ukrainą Cuciurgan – Pervomaisk.

– Struktury Europejskie popierają poprawę kontroli granic, funkcjonujących według europejskich kryteriów.

– Na temat sprawy wypowiedziała się Maja Kocijancic: „To otwarcie punktu kontroli granicznej jest dowodem na dobre stosunki i współpracę między Kiszyniowem a Kijowem, na co pozytywnie patrzy UE. Umożliwia to lepszy obieg towarów między dwoma krajami”.

Publika.md

 

eastweek-11-balkan

Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina – Walka z potężnym pożarem

Od kilku dni w regionie zachodnich Bałkanów trwa walka z wielkim pożarem. W akcji gaszenia biorą udział setki strażaków. Konieczne okazało się też wsparcie międzynarodowe, między innymi z Ukrainy, Bułgarii i Izraela.

– W poniedziałek blisko 500 hektarów chorwackich lasów w okolicach Splitu stanęło w ogniu. Jak podają władze Chorwacji zagrożenie zostało opanowane na tyle, że popularne wśród turystów miasto Split nie jest zagrożone żywiołem. W akcję ratunkową włączyło się wojsko, jednak zdaniem prezydent Chorwacji doszło do tego zbyt późno, stąd też we wtorek do dymisji podał się minister obrony. Dymisja nie została jednak przyjęta przez premiera.

– Do ewakuacji ludności doszło w Czarnogórze, w okolicach Herceg-Novi. W poniedziałkowym oświadczeniu władz stwierdzono, że najtrudniejsza sytuacja jest w regionie półwyspu Luštica. We wtorek udało się częściowo opanować sytuację. Czarnogóra w akcji gaszenia skorzystała z cywilnej pomocy międzynarodowej w ramach NATO.

– Głównym utrudnieniem przy gaszeniu pożarów są intensywne wiatry na wybrzeżu, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia.

Al Jazeera 

Serbia: Vucić w Waszyngtonie na spotkaniu z wiceprezydentem USA

W poniedziałek w Waszyngtonie doszło do spotkania prezydenta Serbii, Aleksandra Vucića z wicperezydentem Stanów Zjednoczonych, Michaelem Pencem. Wizyta w stolicy USA trwała dwa dni.

– W trakcie spotkania poruszono między innymi kwestie walki z międzynarodowym terroryzmem, oraz relacji Serbii z Rosją. Po spotkaniu prezydent Vucić podkreślił, że Serbia i Stany Zjednoczone nie są wrogami. Serbski prezydent zaprzeczył też, jakoby w jego kraju powszechny był antyamerykanizm.

– Oprócz spotkania z wiceprezydentem, prezydent Serbii spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm takich jak Coca Coli, Uber, Rio Tinto, Bechtel, General Electric, NCR, Motorola, Freeport, XCUBE International. Vucić zachęał ich do inwestowania w Serbii, oraz zapewniał o wsparciu władz Serbii dla zagranicznych inwestycji.

b92

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY