Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (29 lipca – 4 sierpnia)

  • Bez kategorii
Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiecie się między innymi o: tym, że Gazprom zmniejsza tranzyt gazu przez Ukrainę, ukraiński producent soków zainwestuje w Polsce, ceny na Krymie zabijają turystykę, a bośniaccy intelektualiści postanowili nagrodzić prezydenta Azerbejdżanu.

eastweek-13-ewr

Rosja – Gazprom zwiększa przesył gazu do Niemiec kosztem Ukrainy

Rosyjski koncern Gazprom zwiększył przesył gazu przez gazociąg OPAL. Odbywa się to kosztem zmniejszenia tranzytu przez Ukrainę.

– Rosyjski dziennik „Wiedomosti” donosi, że we wtorek 1 sierpnia wznowiono aukcje na dostęp do wolnych przepustowości gazociągu OPAL. Średnio przemysł gazu wzrósł dzięki wykupionym przepustowościom o 15,3 mln metrów3 , a zarazem spadły rezerwacje przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę i Słowację.

– Jak ocenia dziennik, część gazu przesyłanego rurociągiem Nord Stream i OPAL Gazprom przerzucił z kierunku ukraińskiego.

– Według danych Gazpromu koszt przesyłu gazu przez Ukrainę jest o 20% wyższy niż przez gazociąg Nord Stream.

– Jak donoszą „Wiedomosti”, Gazprom bez względu na deklaracje zamiaru zrezygnowania z tranzytu gazu przez Ukrainę, nie może tego zrobić dopóki nie zostaną zbudowane gazociągi Nord Stream 2 i Turkish Stream. Obecnie pozostają niewykorzystane tylko przepustowości OPAL.

– OPAL stanowi lądowe przedłużenie ułożonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream. Od 2009 roku Gazprom otrzymał rezerwacje na połowę przepustowości OPAL. W 2016 r. za sprawą decyzji Komisji Europejskiej rosyjska spółka zyskała możliwość wykorzystania 80% przepustowości gazociągu. Polski rząd, a wcześniej PGNiG, zaskarżyły decyzję KE do Trybunału Sprawiedliwości UE i na skutek skarg pod koniec grudnia unijny sąd zdecydował o wstrzymaniu wykonania decyzji Komisji. Jednak 21 lipca br. wniosek Polski i PGNiG został przez sąd UE oddalony.

Wiedomosti/Onet.pl

Ukraina/Polska – Ukraiński producent soków wybuduje w Polsce dwa potężne zakłady

Ukraiński producent soków zagęszczonych T.B. Fruit planuje wybudować w Polsce dwa zakłady produkcyjne o łącznej wartości 50-57 mln euro.

– Budowa pierwszego z nich może ruszyć w 2018 roku. Spółka planuje do 2021 roku pokryć ok. 10% globalnego rynku produkcji pektyny.

– Planuje się, że zakłady produkcyjne będą wybudowane w Brzostowcu k. Grójca. Zatrudnienie w nich będzie mogło znaleźć prawie 200 osób, a kolejne kilka tysięcy w okolicy zakładów.

– T.B. Fruit prowadzi działalność w Polsce, Ukrainie i Mołdawii. Obecnie spółka ma osiem zakładów produkcyjnych przetwórstwa owoców i warzyw.

PAP

Ukraina – Weszła w życie ukraińsko-kanadyjska umowa o wolnym handlu

1 sierpnia weszła w życie Umowa o strefie wolnego handlu między Ukrainą i Kanadą. Umowa znosi 98% ceł na towary eksportowane z Ukrainy do Kanady i 72% ceł na towary przewożone w odwrotnym kierunku.

– Bez dodatkowych opłat ukraińscy producenci mogą eksportować do Kanady przetworzone produkty rolne, produkty spożywcze oraz towary przemysłu lekkiego, chemicznego, naftowego i maszynowego.

– Eksport niektórych produktów będzie bezcłowy tylko w ramach wyznaczonych kwot. Dotyczy to w szczególności produktów rolnych: pszenicy, jęczmienia, jaj, wołowiny i wieprzowiny.

– Ponadto otwarciu ulegają rynki zamówień publicznych.

– Władze obydwu krajów zawarły umowę o wolnym handlu 11 lipca ubiegłego roku. Ukraiński parlament ratyfikował ją 14 marca 2017 roku, a Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę o ratyfikacji umowy 3 kwietnia 2017 roku.

Ukrainska Pravda

Rosja – Ceny na Krymie zabijają turystykę

Na Krymie notowane są rekordowo wysokie ceny na produkty spożywcze, opłaty komunalne i usługi turystyczne. Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) wysłała w związku z powyższym na Krym specjalną misję, mająca na celu zbadać kartelizację i biznesowo-polityczne powiązania w sektorze turystycznym.

– Wzrost cen jest najprawdopodobniej związany z podwyżką opłat za użytkowanie gruntów oraz z rozwojem oligarchii w regionie.

– Nowa Gazeta donosi, że na Krymie zwiększa swoje wpływy również były premier Ukrainy Wiktor Janukowycz, który obecnie przebywa w Rostowie nad Donem w Rosji.

– Mimo niepokojących sygnałów napływających z półwyspu władze Krymu w opublikowanym niedawno raporcie ogłosiły, że krymska gospodarka w porównaniu z okresem ukraińskim zanotowała wzrost we wszystkich dziedzinach. Gazeta RBC wskazała jednak na metodologiczne błędy popełnione przez autorów raportu.

Novaya Gazeta / RBC

Mołdawia – W Polsce ujęto handlarkę ludźmi

W Polsce została zatrzymana 27-letnia Mołdawianka Alina Pinonic. Podejrzewana jest o handel ludźmi. Wcześniej poszukiwana była międzynarodowym listem gończym.

– W 2013 roku kobieta zrekrutowała i wykorzystała kilka osób, zmuszając je do żebractwa w Federacji Rosyjskiej.

– Podejrzana zostanie zatrzymana na 30 dni. Grozi jej od 7 do 15 lat więzienia.

Publika

eastweek-13-balkan

Bośnia i Hercegowina – Bośniacka nagroda dla Ilhama Alijeva

Stowarzyszenia bośniackich intelektualistów Klepsydra postanowiło w tym roku honorową nagrodę im. Isy Bega Ishakovicą przyznać prezydentowi Azerbejdżanu Ilhamovi Alijevovi. Taka decyzja spotkała się z szeroką krytyką obrońców praw człowieka i innych intelektualistów.

– Krytycy tej decyzji zwracają uwagę przede wszystkim na łamanie praw człowieka i wolności słowa w Azerbejdżanie oraz liczne zarzuty o korupcję i nepotyzm, które są kierowane pod adresem Alijeva. Co więcej, przyznanie nagrody Alijevovi uznają za skandal i pogwałcenie wartości wiążących się z tym wyróżnieniem.

– Nagroda Isy Bega Ishakovića jest uważana za jedną z bardziej prestiżowych bośniackich nagród. Jej patronem jest piętnastowieczny osmański gubernator uznawany za założyciela miasta Sarajewo.

Balkan Insight

Kosowo – Parlament nie może wybrać swojego przewodniczącego

W czwartek 3 sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie nowego kosowskiego parlamentu. W wyniku braku porozumienia w szeregach deputowanych nie doszło jednak do wyboru przewodniczącego.

– Obrady nowego parlamentu od początku były utrudnione. Na sesji zaprzysiężenia nie stawali się początkowo deputowani z AAK i PDK, którzy na sali obrad pojawili się z dwugodzinnym opóźnieniem. Po złożeniu przysięgi rozpoczął się spór wokół wyboru nowego przewodniczącego. Zgodnie z obyczajem kandydata powinna wskazać partia, która wygrała wybory, czyli PDK.

– Zaraz po złożeniu przysięgi jeden z deputowanych PDK złożył wniosek o przerwę, który poddany pod głosowanie podzielił parlament dokładnie na pół. Sesję odroczono.

– Koalicja PDK, AAK i NISMA dysponuje jedynie 39 mandatami w 120 osobowym parlamencie. Oznacza to, że nie ma większości do wyboru swojego kandydata na przewodniczącego parlamentu oraz premiera. Zgłoszona przez koalicje kandydatura na przewodniczącego w osobie Kadriego Veseliego nie jest akceptowalna dla reszty zgromadzenia.

Prishtina Insight

Facebook Comments

***

Dzisiejszego Eastweeka przygotowali dla Was: Switłana Owczarowa, Maciej Zaniewicz, Kamil Hyszka oraz Igor Gralczyk.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY