Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (12 – 18 sierpnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiecie się między innymi o: losach gazociągu Nord Stream 2, wycince drzew na Białorusi, śledztwie w sprawie silników rakietowych dla Korei Północnej, napadzie na dziennikarza śledczego w Kosowie, inicjatywach serbskich i chorwackich oraz reakcjach na nie, a także poznacie prawdę o migrantach zarobkowych w Rosji.

eastweek-ewr_22850580_6fb0fbf9cbd058cc63a33a69d342d7d8b648e8cc

Białoruś – Mińsk również ruszył na wojnę z kornikiem

Łącznie 12,4 tysiąca hektarów lasów ma zostać wycięte rękami 5 tysięcy ludzi. Ma to być jedyna skuteczna metoda walki ze szkodnikiem.

– Powierzchnia lasów, które zostały przeznaczone do wycięcia jest porównywalna z powierzchnią całego Witebska. Kornik pojawił się przede wszystkim na terytoriach okręgów brzeskiego, homelskiego, mohylewskiego i mińskiego.

– Ministerstwo Gospodarki Leśnej skierowało do prac 5 tysięcy ludzi wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. Celem jest jak najszybsze wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew, aby nie dopuścić do jego ponownego rozmnożenia.

– Ministerstwo stwierdziło, że wyrąb sanitarny jest jedyną metodą walki z kornikiem, gdyż środki chemiczne nie przynoszą rezultatów. Miesiąc temu powierzchnię zarażonych drzew oceniano na 4 tysiące hektarów, obecnie jest już ponad 3 razy więcej.

Tut.by

Białoruś – Google wykupił białoruski startup

Internetowy gigant Google wykupił firmę AIMATTER zajmującą się sztuczną inteligencją.

– Twórcy firmy w wywiadzie stwierdzili, że suma za którą Google wykupił ich startup nie zostanie podana do wiadomości publicznej, co jest standardową praktyką tej firmy przy zakupach startupów. Stwierdzili jedynie, że są bardzo zadowoleni z warunków kontraktu.

– Startup wypuścił na rynek dwie aplikacje, Fabby i Fabby Look, które pozwalają odróżnić twarz od tła na zdjęciu i precyzyjnie dodawać do nich nowe wzory, barwy i inne szczegóły. Uwagę Google’a zwróciła jednak stojąca za tym sieć neuronowa, która pozwalała błyskawicznie modyfikować zdjęcia.

– Istniejąca nieco ponad rok firma została założona przez dwóch inwestorów – Jurija Melniczka i Jurija Gurskiego. Na czele projektu stał Andriej Kulik. Twórcy podkreślali, że ich startup był w pełni białoruską firmą, której aktywa, pracownicy i siedziba znajdowały się tylko w tym kraju.

Tut.by

Białoruś – W czołówce przemytników Europy

Białoruś znalazła się w czołówce państw, które przemycają papierosy na rynek Unii Europejskiej zajmując drugie miejsce w rankingu. Pierwsze zdobyła Ukraina, trzecie Algieria. Raport przygotowała firma KPMG.

– W 2016 roku przemytnicy dostarczyli z terytorium Białorusi 4,8 mld sztuk papierosów. Lider rankingu, czyli Ukraina dostarczył 5,8 mld sztuk. Algieria 3,2 mld, a Rosja skromne 1,1 mld sztuk.

– Zdaniem autorów rankingu przyczyną wątpliwego sukcesu Ukrainy jest fakt, że w związku z osłabieniem się ukraińskiej hrywny ceny na papierosy spadły tam poniżej cen białoruskich.

– Zgodnie z raportem 66% wszystkich przemyconych papierosów z Ukrainy i Białorusi trafiło na rynek Polski, łącznie na rynek UE, Szwajcarii i Norwegii przemycono 48,3 mld sztuk papierosów.

Tut.by

Rosja – Powołano niezależne laboratorium antydopingowe

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał 12 sierpnia dekret, na mocy którego zdecydowano o powołaniu nowego laboratorium antydopingowego. Będzie ono niezależne od Ministerstwa Sportu.

– Po opublikowaniu raportu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w 2015 roku ujawniający skandaliczny proceder, kontrolowanego dopingu rosyjskich sportowców.

– Według danych raportu Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) z udziałem Ministerstwa Sportu ukrywała dowody dopingu podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, Londynie, Soczi, a także podczas Uniwersjady w Kazaniu i Mistrzostw w lekkoatletyce w Moskwie 2013.

– W rezultacie WADA zawiesiła RUSADA, rosyjską agencję antydopingową. Nowe laboratorium ma być niezależne. Będzie podlegać Uniwersytetowi Moskiewskiemu, a nie tak jak to było wcześniej, Ministerstwu Sportu. To pierwszy krok Rosji w celu stworzenia nowego systemu antydopingowego i zrehabilitowania się w oczach Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

RFI

Rosja – Cała prawda o migrantach zarobkowych

Migrantów zarobkowych jest mniej i częściej pracują na legalnie. Wyższa Szkoła Ekonomii w Moskwie przeprowadziła szeroko zakrojone badania wśród migrantów zarobkowych z państw WNP i Gruzji.

– 70% migrantów zarobkowych na terytorium Federacji Rosyjskiej pracuje tam legalnie. Liderami w zarobkach są Białorusini, którzy zarabiają miesięcznie ok. 41,1 tys. rubli, czyli 2530 PLN. Najmniej, bo średnio 1545 PLN, czyli 25,1 tys. rubli zarabiają pracujący nielegalnie mieszkańcy Tadżykistanu.

– Liczebnie najwięcej w Rosji w 2016 roku przebywało Uzbeków (1,43 miliona), Tadżyków (837 tys.) oraz Ukraińców (504 tys.). Dane wyglądają jednak inaczej, gdy porówna się je z liczbą mieszkańców danych krajów. Liderem staje się wtedy Armenia (17% mieszkańców pracuje w Rosji), na drugim miejscu jest Mołdowa (12% ludności pracuje w Rosji) oraz Kirgistan (10%).

– Zauważalny jest również spadek wykorzystywania języka rosyjskiego przez migrantów w domu, w pracy i w kontaktach z przyjaciółmi. W porównaniu z badaniami z 2011 roku większość migrantów deklarowała wykorzystywanie rosyjskiego w pracy i na spotkaniach z bliskimi. Obecnie procent ten spadł w nieomal wszystkich grupach. Wyjątek stanowią Kazachowie i Ukraińcy, którzy częściej niż w 2011 deklarują wykorzystywanie języka rosyjskiego. Zdaniem autorów może to prowadzić do odseparowywania się grup migrantów i zamykania przez nich we własnych środowiskach.

Kommersant, Tut.by

Rosja – Nord Stream 2 zderzył się z ptactwem

Greenpeace Rosja znalazł kolejny chroniony gatunek ptaków na planowanej trasie Nord Stream 2.

– Współpracownicy organizacji ustalili, że planowany gazociąg, który będzie przebiegał przez teren „Zakaznika” Kurgalskiego zakłóci naturalne środowisko bytowe Rybołowa zwyczajnego, który znajduje się pod ochroną.

– Z opinią Greenpeace nie zgadzają się ornitolodzy, którzy przygotowują analizy wpływu gazociągów na środowisko naturalne na zlecenie Gazpromu. W ich ocenie Rybołów jest szeroko rozprzestrzeniony po całym północnym-zachodzie Rosji i można go spotkać nawet w Sankt Petersburgu.

– Greenpeace zbiera obecnie podpisy pod petycją przeciwko budowie licząc na zmianę decyzji władz. Podpisało ją dotychczas 37 tysięcy osób.

Kommersant

Ukraina – Będzie śledztwo ws. silników rakietowych dla Korei Północnej

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakazał wszcząć śledztwo ws. doniesień „New York Times” o możliwości wykorzystania przez Koreę Północną wyprodukowanych w jego kraju silników rakietowych.

– “Jestem przekonany, że pozwoli to na potwierdzenie, że przypuszczenia o „ukraińskim śladzie” w północnokoreańskiej balistycznej historii zostały zmyślone, oraz na zlokalizowanie prawdziwego źródła i zamysłu stojącego za pojawieniem się tego bezpodstawnego fake’a – napisał Poroszenko na Facebooku.

– Szef państwa oświadczył, że śledztwo będzie toczyło się pod nadzorem sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandra Turczynowa i ma się zakończyć w ciągu trzech dni.

– Amerykański dziennik “New York Times” napisał, że przeprowadzone w lipcu dwie udane próby północnokoreańskich pocisków balistycznych były możliwe prawdopodobnie dzięki czarnorynkowym zakupom silników rakietowych mających pochodzić z fabryki na Ukrainie.

– Władze w Kijowie zdementowały doniesienia nowojorskiego dziennika. Ołeksandr Turczynow oświadczył, że „informacje te nie mają żadnych podstaw, ich treść jest prowokacyjna i najprawdopodobniej sprowokowana przez rosyjskie służby specjalne dla ukrycia własnych przestępstw”.

Źródło:  PAP/ pravda.com.ua

Ukraina – Wzmocnienie waluty

Ukraińska hrywna, zgodnie z prognozowaniami Goldman Sachs, do końca 2018 roku będzie się wzmacniać, jednak przez następne dwa lata jej wartość znowu spadnie.

– Analizy kursu hrywny wskazują, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy za 1 dolara zapłacić będzie trzeba 25.3 hryweń, a do końca 2018 roku cena ma wynosić 24.8 hryweń.

– Prognozy na 2019 rok wskazują jednak, że do jego końca za dolara Ukraińcy zapłacą 26.2 hryweń, a w 2020 już 27.8.

– Kurs hrywny wzmacnia się już 10 sesję z rzędu co zbliża go do rekordowego wzrostu odnotowanego w kwietniu 2017, kiedy wzrost ten trwał dłużej, bo przez 15 sesji.

Tyzhden.ua

Ukraina – Ukraińska telewizja na Krymie

Kijów rozpoczął nadawanie ukraińskich kanałów na Krym.

– „Z Czonharu rozpoczęło się nadawanie ukraińskich kanałów na Krym w trybie testowym”, – napisał na swojej stronie na Facebooku członek Narodowej Rady Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii Sergiej Kostinski.

– Według informacji regulatora, są nadawane 5 ukraińskich kanałów: „UA:KRYM”, „5 kanał” „Czarnomorska TRK”, „ICTV” i „Tonis”.

– W marcu 2017 we wsi Czonhar w obwodzie chersońskim na granicy z Krymem została uruchomiona 150-metrowa wieża, z pomocą której ukraińskie stacje telewizyjne i radiowe będą prowadzić audycje na półwyspie.

Dt.ua

eastweek-ba-5c-_22534381_6fed9d948ee7c1f15c0054fec9cc724362f04947

Macedonia – Rząd przyjął projekt ustawy językowej

W piątek, 11 sierpnia rząd Macedonii przyjął projekt ustawy językowej, zgodnie z którą w stolicy kraju, Skopje oraz w gminach i miastach, w których mieszka przynajmniej 20% Albańczyków, język albański będzie obok macedońskiego drugim językiem urzędowym.

– Reforma językowa była jednym z głównych postulatów partii albańskich, które między innymi od tej ustawy uzależniły swój udział w koalicji rządowej. Ustawa językowa jest również częścią szerokiego pakietu reform zapowiadanych przez premiera Zorana Zaeva w ramach programu 3-6-9 miesięcy.

– Do tej pory język albańskich miał status języka urzędowego, jedynie na poziome lokalnym. Jednak już na przykład służby mundurowe, takie jak policja nie miały obowiązku posługiwania się językiem albańskim. Zgodnie z nową ustawą sytuacja ma ulec zmianie, a dwujęzyczność ma dotyczyć całej administracji. Dodatkowo w miejscach gdzie zgodnie z nową ustawą język albański będzie językiem urzędowym, pojawią się albańskie napisy na mundurach funkcjonariuszy publicznych.

– Ostatnia ustawa językowa w Macedonii została uchwalona w 2008 roku i znowelizowana w 2011 umożliwiając stosowanie języka albańskiego w parlamencie i ministerstwach.

– Obecnie ustawa oczekuje na wpisanie w porządek dzienny obrad macedońskiego parlamentu, oraz pozytywną decyzję ze strony Komisji Weneckiej, która została poproszona przez macedoński rząd o weryfikowanie reformy językowej.

– Wprowadzenie nowych regulacji ma kosztować około 1,7 miliona euro.

Al Jazeera

Kosowo – Napadnięto na znanego dziennikarza śledczego

W środę, 16 sierpnia w Prisztinie pobito znanego dziennikarza internetowego z portalu „Insajderi”, Parima Olluri​​​​​​​ego piszącego o aferach korupcyjnych w Kosowie.

– Olluriego napadniętego w środę wieczorem w pobliżu jego mieszkania. Jak twierdzi sam poszkodowany, napad na niego jest powiązany z jego aktywnością zawodową. Kilka dni temu Olluri opublikował artykuł, w którym krytykuje dorobek historyczny Armii Wyzwolenia Kosowa, oraz sposób upamiętniania walczących w jej szeregach. Od tego czasu jak sam przyznaje dostawał pogróżki.

– Do pobicia dziennikarza odniosło się wielu polityków w tym obecny premier Isa Mustafa i prezydent Hashim Thaci. Obaj kategorycznie potępili napad na dziennikarza.

RFE

Albania – Edi Rama pozytywnie o inicjatywie prezydenta Vučica

We wtorek, 12 sierpnia, premier Albanii, Edi Rama odniósł się do ostatniej inicjatywy prezydenta Serbii, Aleksandra Vučica, dotyczącej normalizacji relacji serbsko-kosowskich.

– Rama pozytywnie ocenił inicjatywę serbskiego prezydenta, dodając, że problemy serbsko-kosowskie powinny być rozwiązane w wyniku dobrowolnego dialogu między obydwoma państwami, a nie wymuszonego przez kraje zewnętrzne.

– Niemniej Edi Rama wyraźnie zaznaczył, że w ramach pojednania niezbędne jest uznanie niepodległości Kosowa przez Serbię. Premier Albanii dodał również, że jego zdaniem relacje Prisztiny z Belgradem nigdy nie był tak dobre jak obecnie.

Balkan Insight

Chorwacja/Bośnia i Hercegowina – Ostra reakcja Sarajewa na budowę mostu Pelješac 

Premier Chorwacji Andrej Plenković ogłosił decyzję o rozpoczęciu budowy mostu, który w przyszłości połączy kontynentalną część kraju z półwyspem Pelješac, na którym położony jest Dubrownik. Decyzję oprotestował Bakir Izetbegović z Bośni i Hercegowiny.

– Zdaniem Izetbegovicia, boszniackiego członka Prezydium Bośni i Hercegowiny, wraz z budową i powstaniem mostu BiH będzie mieć ograniczony dostęp do morza otwartego, co utrudni połączenie jedynego bośniackiego portu w Neum z Adriatykiem. Z kolei Halid Genjac, przewodniczący rządzącej boszniackiej Partii Akcji Demokratycznej (SDA), otwarcie uznał działanie Chorwacji za złamanie konwencji ONZ o prawie morza. Nie jest to jednak oficjalne stanowisko BiH. Ze względu na różnice stanowisk trzech narodów konstytucyjnych Prezydium BiH, pełniące funkcję głowy państwa, nie wypowiedziało się jak dotąd w tej sprawie.

– Chorwacki premier Andrej Plenković zapewnia, że projekt nie spowoduje strat gospodarczych i utrudnień w transporcie morskim dla BiH oraz powstanie bez względu na sprzeciw strony boszniackiej. Obawy Sarajewa wiążą się także z przyszłym ograniczeniem przejazdu Chorwatów i turystów przez terytorium BiH – dotychczas była to jedyna trasa lądowa wykorzystywana przez podróżujących z części kontynentalnej Chorwacji do Dubrownika.

– Projekt budowy mostu był rozważany przez Zagrzeb od 2007 r., jednak nie mógł zostać zrealizowany ze względu na problemy finansowe państwa. Prace nad inwestycją nabrały tempa w czerwcu br., po decyzji Komisji Europejskiej o przeznaczeniu na projekt 357 mln euro (ok. 85% budżetu inwestycji). Rząd Chorwacji planuje zakończenie budowy mostu najpóźniej w 2022 r.

Al Jazeera Balkans, HRT Vijesti

Bośnia i Hercegowina – Decyzja Sądu Konstytucyjnego zbliża państwo do NATO.

Sąd Konstytucyjny BiH odrzucił wniosek apelacyjny Prokuratora Generalnego Republiki Serbskiej – entitetu BiH zamieszkiwanego głównie przez bośniackich Serbów – dotyczący ewidencjonowania obiektów wojskowych. Zgodnie z decyzją obiekty znajdujące się na obszarze RS powinny wchodzić w skład majątku BiH. Choć decyzja odnosi się wyłącznie do jednego kompleksu wojskowego , sąd podkreślił, że powinna być również stosowana dla innych położonych na terenie RS.

– Obecnie wszystkie 23 obiekty na obszarze RS, spośród łącznie 63 obiektów na terytorium BiH, znajdują się wyłącznie w ewidencji entitetu. Problem własności mienia wojskowego stanowi jedną z głównych przeszkód dla przystąpienia BiH do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP).

– Decyzja Sądu Konstytucyjnego BiH uznawana jest za ważny krok w kierunku przyszłego przystąpienia państwa do struktur euroatlantyckich i europejskich. Choć orzeczenie jest ostateczne i ma moc powszechnie obowiązującą, władze RS na cele z prezydentem entitetu Miloradem Dodikiem zapowiedziały jego nieuznanie i nieimplementowanie.

Radio Slobodna Evropa, Balkan Insight

Facebook Comments

***

Dzisiejsze wydanie Eastweeka przygotowali dla Was: Kamil Hyszka, Sandra Baniak, Svitlana Ovcharova, Magdalena Kotowska i Bartosz Tesławski

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY