Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek – tydzień w Europie Wschodniej w dwie minuty (26 sierpnia – 1 września)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje na wschodzie (i południu)! Dziś dowiecie się między innymi o: tańszych biletach na Ukrainę, manewrach Zapad 2017 i "bułgarskiej Mekce".

eastwek-17-ewr

Rosja — 70 okrętów na Bałtyku w ramach sprawdzianu gotowości bojowej

Rosyjska Flota Bałtycka prowadzi planowy sprawdzian gotowości bojowej z udziałem ponad dwóch tysięcy żołnierzy. Z portów wypłynęło ponad 70 jednostek bojowych i pomocniczych – poinformował rzecznik floty Roman Martow.

– Udział w sprawdzianie biorą siły z dwóch baz marynarki wojennej: Bałtyckiej (w Bałtyjsku w obwodzie kaliningradzkim) i Leningradzkiej.

– Jak poinformował Martow, załogi okrętów przeprowadziły ćwiczenia i szkolenia z przygotowania do walki i przemarszu morzem, prowadzenia walki o utrzymanie żywotności okrętu przy jego postoju przy nabrzeżu oraz przeciwdywersyjnych działań bojowych w punktach bazowania.

Onet

Białoruś – Mieszkańcy wyśmiewają scenariusz manewrów Zapad-2017

Białorusini z humorem podeszli do scenariusza manewrów wojskowych Zapad-2017 rozbudowując stworzone na użytek manewrów fikcyjne państwo Wejsznoria o kolejne instytucje.

– Na twitterze aktywnie działa konto MSZ Wejsznorii, opublikowano herb i flagę oraz walutę „wejsznory”. W związku z nadchodzącymi ćwiczeniami internauci przypominają, że Wejsznoria w całej swojej historii nie przegrała ani jednej wojny.

– Oprócz prześmiewczych tweetów zauważono, że terytorium separującej się od Białorusi Wejsznorii pokrywa się z tymi okręgami wyborczymi, w których w 1994 roku największe poparcie otrzymał Zianon Pazniak.

– Wejsznoria powstała na potrzeby scenariusza manewrów wojskowych Zapad-2017, gdzie siły Białorusi i Rosji będą zwalczały zagrożenie ze strony separatystycznej republiki Wejsznoria wspieranej przez zachodnie państwa pokrywające się częściowo z Polska i Litwą – Besbarię i Lubenię.

Tut.by

Ukraina – Bilety na pociąg Warszawa-Kijów tańsze o 140 zł

Od 3 września zgodnie z ustaleniami ukraińskich i polskich kolei państwowych, obniżona zostanie cena biletu na pociąg nr 67/68 Kijów – Warszawa – Kijów z 332 zł do 190 zł.

– Na swoim koncie na Twitterze napisał o tym p.o. prezesa zarządu „Ukrzaliznyci” Jewhen Krawcow.

– Pociąg nr 67 wyjeżdża z Kijowa o 16:41 lub 16:52 (czasu lokalnego) i przybywa do Warszawy o 08:00 (08:02). W przeciwnym kierunku pociąg nr 68 odjeżdża z Warszawy o 16:05 lub 16:10 (czasu lokalnego) i przybywa do Kijowa o 08:35.

Ukrpravda

Białoruś – Makiej na spotkaniu szefów MSZ V4 i Partnerstwa Wschodniego

Minister Spraw Zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej bierze udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie.

– W ramach szczytu prowadzone będą rozmowy o współpracy państw V4 i Partnerstwa Wschodniego, a także przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, które odbędzie się 24 listopada.

– W spotkaniu biorą udział Ministrowie Spraw Zagranicznych państw zrzeszonych w obydwu grupach, a media donoszą o planowanej rozmowie szefa MSZ Ukrainy Petra Klimkina z Makiejem w związku ze zniknięciem na terytorium Białorusi Pavlo Hryba.

– Podczas spotkania zapowiadana jest też oddzielna rozmowa Makieja ze swoim węgierskim odpowiednikiem Péterem Szijjártó.

MSZ Białorusi / Belarus Partizan

Białoruś/Ukraina – Spór dyplomatyczny na linii Kijów – Mińsk

MSZ Białorusi wezwało do siebie ambasadora Ukrainy Walerija Dżiguna po wypowiedzi wiceministra spraw zagranicznych tego państwa Jeleny Zerkał.

– Zerkał zarzuciła Białorusi, że „Mińsk nazywa się partnerem Kijowa, ale faktycznie działa zupełnie odwrotnie”. Stwierdziła również, że obecnie w relacjach z Mińskiem jest więcej pytań niż odpowiedzi.

– MSZ Białorusi opublikował oświadczenie, w którym określił groźby Kijowa jako nieperspektywiczne i niedopuszczalne.

– W tle dyplomatycznego sporu między polskimi sąsiadami znajduje się nie tylko kwestia zaginionego na Białorusi Pavlo Hryba, ale również chęć Mińska do wejścia do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Lenta.ru / Tut.by

Rosja – Rosyjska armia drugą najsilniejszą na świecie

Rosyjska armia to druga najpotężniejsza siła na świecie, wynika z rankingu przeprowadzonego przez firmę Global Firepower.

– Według analizy Rosja dysponuje najpotężniejszą na świecie armią lądową, dysponując ponad 20 000 czołgów i 31 000 wozów bojowych.

– Ranking nie analizował potencjału nuklearnego państw, ale te armie, które nim dysponowały otrzymały dodatkowe punkty.

– Najpotężniejszą armią świata pozostaje armia USA, na trzecim miejscu znalazła się Ludowo – Wyzwoleńcza Armia Chińskiej Republiki Ludowej. Państwa NATO zyskiwały dodatkowe punkty za możliwość wykorzystywania zasobów całego Sojuszu.

Ria.ru

Rosja – „Sowietskij Sojuz” do utylizacji

Atomowy lodołamacz „Sowietskij Sojuz” został przeznaczony do utylizacji, mimo iż pierwotnie planowano wykorzystać go do zwiększania obecności Rosji w rejonie Arktyki.

– Według pierwotnych decyzji lodołamacz miał zostać przekazany armii rosyjskiej w celu ustanowienia na nim punktu dowodzenia dla rosyjskich sił zbrojnych w Arktyce.

– Bezpośrednią przyczyną utylizacji lodołamacza były zachodnie sankcje, w wyniku których przerwano wspólny projekt Rosnieftu i ExxonMobil na poszukiwanie węglowodorów na szelfie Morza Karskiego, podczas których miał zostać wykorzystany okręt.

– Lodołamacze klasy „Arktika” dysponują siłownią atomową. Dodatkowo ich projekt pozwalał na łatwe i szybkie dozbrojenie ich i zamienienie w krążownik.

Ria.ru

eastweek-17-balkan

Albania – Rama zapowiada rekonstrukcje rządu

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział rekonstrukcję rządu. Jak deklaruje premier, nowy rząd będzie „mniejszy, ale bardziej efektywny”.

– Celem zmian w rządzie ma być osiągnięcie wzrostu ekonomicznego rzędu 5%. Obecnie wynosi on 3,8%.

– Jednym z elementów rekonstrukcji będzie zmniejszenie ilości ministerstw z 20 do 14. Powstaną superresorty z połączenia obecnych ministerstw finansów i gospodarki, oraz ministerstwa transportu i energetyki.

– Powstanie też nowe ministerstwo mające koordynować działania związane z diasporą albańską na świecie.

Al Jazeera

Albania – Spotkanie grupy WB6

W sobotę 26 sierpnia w albańskim Durres doszło do kolejnego spotkania grupy WB6. W szczycie uczestniczyli premierzy Albanii, Czarnogóry, Serbii, Kosowa, Macedonii oraz Bośni i Hercegowiny. W spotkaniu brali udział również komisarz ds. rozszerzenia UE Johannes Hahn oraz wiceprezes Banku Światowego Cyril Muller.

– Gospodarz spotkania premier Albanii Edi Rama przekazał informację o wspólnym wypracowaniu 115 punktowego planu, którego jednym z założeń jest „Fundamentalna zmiana przepływu towarów, usług, kapitału, wykwalifikowanych pracowników, aby uczynić region bardziej atrakcyjnym dla inwestycji, elastycznym w wymianie handlowej oraz wesprzeć wzrost gospodarczy i powodzenie na drodze ku Unii Europejskiej”.

– Hahn zapewnił o ciągłości unijnego wsparcia oraz podziękował za podjęty przez państwa półwyspu wysiłek. Komisarz zwrócił również uwagę na fakt, iż pomimo zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy Unią Europejską, a bałkańską szóstką, wzajemnie stosunki w regionie nie zmieniły się.

– Premier Czarnogóry Duśko Marković wyraził chęć zorganizowania kolejnego spotkania grupy pod koniec bieżącego roku, podkreślając płynące z tego korzyści dla całych Zachodnich Bałkanów.

Al Jazeera

Serbia/Kosowo – „Tak” dla dialogu w Brukseli

W czwartek na zaproszenie Federici Mogherini do Brukseli przyjechali prezydenci Serbii, Aleksandar Vučić i Kosowa, Hasim Thaci. Spotkanie było kontynuacją dialogu między Kosowem a Serbią rozpoczętego 3 lipca.

– W wyniku spotkania obydwie strony zapowiedziały implementację porozumienia dotyczącego systemu sądownictwa w Kosowie, zakładającego ujednolicenie struktur wymiaru sprawiedliwości kontrolowanej przez Serbów północnej części Kosowa ze strukturami centralnymi w Prisztinie.

– Prezydent Thaci zapowiedział między innymi referendum w Kosowie na temat dalszych kroków w procesie normalizacji stosunków z Serbią. Jednocześnie wyraził opinię, że zakończenie sporu między Prisztiną i Belgradem jest bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Ewentualne ostateczne porumienienie między Kosowem a Serbią, Thaci już zawczasu określił mianem „historycznego”. Jednocześnie Thaci zaznaczył, że do osiągnięcia konsensusu niezbędna jest pomoc Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

– Z kolei prezydent Vučić stwierdził, że wśród delegacji serbskiej i kosowskiej nie ma nadmiernego optymizmu. Spotkanie podsumował w sposób zdecydowanie bardziej stonowany niż jego kosowski odpowiednik. Stwierdził, że spotkanie służyło przede wszystkim wymianie opinii i idei dotyczących przyszłości Kosowa i Serbii.

– Pod koniec lipca prezydent Serbii wezwał do wewnątrznarodowej debaty na temat rozwiązania kwestii kosowskiej, podkreślając jednocześnie potrzebę politycznego realizmu i odrzucenia narracji martyrologicznej.

RFE

Macedonia – Wizyta greckiego ministra spraw zagranicznych w Skopje

W czwartek 31 sierpnia w Skopje odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grecji Nikosa Kotziasa i Macedonii Nikoli Dimitrova. Jednym z głównych tematów rozmów była kwestia zmiany nazwy państwa przez Macedonię, na co od lat naciska Grecja.

– Minister Nikola Dimitrov wyraził nadzieję na możliwość rychłego rozwiązania grecko-macedońskiego konfliktu oraz pozyskanie greckiego wsparcia dla euroatlantyckich aspiracji Macedonii. Zdaniem Dimitrova Grecja powinna docenić obecne starania nowego rządu Zorana Zaeva odnośnie naprawy stosunków z sąsiednimi państwami.

– Minister Kotzias spotkał się również z macedońskim prezydentem Gorge Ivanovem i premierem Zoranem Zaevem. W trakcie spotkania grecki minister mówił między innymi o potrzebie stabilizacji w regionie oraz o poparciu macedońskich aspiracji i reform. Kozias stwierdził też, że rząd, który reprezentuje jest pełen dobrej woli w zakresie ułożenia dobrosąsiedzkich stosunków z Macedonią.

– Dialog polityczny między Atenami i Skopje został zawieszony w 2014 roku.

Balkan Insight / Nova Makedonija

Bułgaria – Emmanuel Macron wesprze bułgarską kandydaturę do strefy euro

25 sierpnia w Warnie odbyło się spotkanie między premierem Bojko Borisowem i prezydentem Emmanuelem Macronem. Podczas konferencji zorganizowanej po spotkaniu politycy zapewnili się o wzajemnym wsparciu i przyjaźni. Macron podkreślił, że niezbędnym jest, aby Bułgaria stała się pełnoprawnym członkiem UE i weszła do strefy euro.

– Francuski premier wyraził uznanie dla premiera Bułgarii i jego “głębokiego zaangażowania”, z jakim Borisow reprezentuje interesy swojego kraju na arenie europejskiej.

– Politycy podkreślili, że niezbędnym jest niwelowanie różnic pomiędzy wschodnią i zachodnią Europą. Macron dodał, że Bułgaria może liczyć na jego wsparcie w zakresie wejścia do strefy euro. Borisow ze swojej strony poparł wysiłki Macrona przeciwko socjalnemu dumpingowi, z którym walczy francuski prezydent.

– Spotkanie polityków było kontynuacją rozmów prowadzonych podczas czerwcowej wizyty Borisowa w Paryżu.

Nova.bg

Bułgaria – Na Ukrainie powstanie bułgarska Mekka?

Poświęcony bułgarskiemu dziedzictwu festiwal Great Bulgarian Summit/ (Общобългарския събор) odbędzie się w 16 i 17 września na Ukrainie. Mała Pereszczepina, gdzie odbędzie się festiwal, jest domniemanym miejscem pochówku założyciela starożytnej Wielkiej Bułgarii. Organizatorzy wydarzenia wyrazili chęć utworzenia w tym miejscu “bułgarskiej Mekki”.

– Great Bulgarian Summit (Общобългарския събор) jest wydarzeniem niezwiązanym ze światem polityki, a poświęconym jedynie kultowi bułgarskiego dziedzictwa narodowego. Jest on możliwy dzięki wysiłkom organizacji pozarządowych i bułgarskiego przedstawicielstwa fundacji Raise.

– Rumen Spasow, przedstawiciel komitetu odpowiedzialnego za organizację festiwalu, wypowiedział się na temat celów inicjatywy. Planowane jest uczynienie z Małej Pereszczepiny, domniemanego miejsce spoczynku chana Kubrata, założyciela Wielkiej Bułgarii, “bułgarskiej Mekki”. Fundacja Raise zamierza zebrać 250 tysięcy euro celem utworzenia w tym miejscu parku pamięci.

– Wielką Bułgarią określa się ziemie od morza Czarnego do rejonu między Dnieprem i Kubaniem, rządzone przez chana Kubrata około 650 roku n.e. Tereny te uważa się za centrum bułgarskiego dziedzictwa i pierwszą ściśle bułgarską jednostkę państwową.

Balkan Insight

Facebook Comments

***

Dzisiejsze wydanie Eastweeka przygotowali dla Was: Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek, Svitlana Ovcharova, Maciej Zaniewicz, Bartosz Tesławski i Ludwik Rudnicki.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY