Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

MSWiA nie rezygnuje z wizerunku Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich na paszportach

MSWiA zaprzecza doniesieniom RMF FM o tym, jakoby resort miał się "po cichu wycofać" z wprowadzenia wizerunków Kaplicy Ostrobramskiej i Cmentarza Obrońców Lwowa na kartach nowego paszportu.

O takiej możliwości informował portal RMF 24 powołując się na nieoficjalną informację pochodzącą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – organizatora akcji „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego ministerstwa.

– „Ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie zostanie podjęta we wrześniu. Głosowanie na stronie internetowej ma charakter konsultacji społecznych. Zaprezentowane motywy wskazują postaci, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jeszcze raz podkreślamy, że żadna decyzja nie została w tym momencie podjęta. Trudno więc przesądzać, które motywy zostaną wybrane” – informuje Wydział Prasowy MSWiA.

Kampania „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” została zainicjowana przez MSWiA oraz Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski. W jej ramach można wybrać ilustracje, jakie znajdą się na kartach nowego paszportu. Obecnie najwięcej głosów zebrały Kopiec Czynu Niepodległościowego oraz zdjęcie Gabriela Narutowicza i Józefa Piłsudskiego. Ostra Brama znajduje się w czołówce głosowania uzyskując 73,5 tys. głosów. Cmentarz Orląt Lwowskich miał się znaleźć na paszporcie niezależnie od wyników głosowania.

W związku z umieszczeniem wizerunków obiektów znajdujących się na terenie Ukrainy i Wilna swój sprzeciw wyraziły ambasady tych państw.

Pod apelem o nieumieszczanie Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich na polskim paszporcie w trosce o nasze relacje z Litwą i Ukrainą podpisało się również 216 ekspertów i dziennikarzy. W najbliższym czasie apel w formie pisemnej zostanie przekazany na ręce ministra Mariusza Błaszczaka.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY