Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o: czarnogórskiej rozprawie z rosyjskimi puczystami i przedwczesnym rozpoczęciu manewrów Zapad-2017.

eastweek-18-ewr

Rosja – W Kirowie odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego

Rankiem 5 września władze Kirowa odsłoniły monument poświęcony pamięci założyciela WCzK Feliksa Dzierżyńskiego. Projekt zainicjowała Rada Weteranów miejscowego FSB.

– W wydarzeniu ucestniczyli p.o. gubernatora obwodu kirowskiego Igor Wasiliew, szef obwodowego FSB Siergiej Moczałow oraz kierownik miejscowego oddziału Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Ajrat Achmetin.

– Szef obwodowego FSB Moczałow podczas ceremonii wyraził wdzięczność lokalnym władzom oraz obwieścił, że postać Dzierżyńskiego „to nasza historia, która wszystkich nas jednoczy”.

– Lokalne władze termin ceremonii powiązały ze 140. rocznicą urodzin Dzierżyńskiego 11 września. Media zauważyły, że 5 września stanowi rocznicę przyjęcia przez władze Rosji Sowieckiej dekretu „O czerwonym terrorze”. Rozporządzenie inicjowało brutalne represje WCzK.

Meduza

Białoruś – Manewry Zapad-2017 zaczęły się przedwcześnie

Stacjonujący na Białorusi rosyjscy żołnierze przyznali, że wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2017 rozpoczęły się przed oficjalnym terminem.

– Białoruska obrończyni praw człowieka Natalia Goriaczko nagrała rozmowę z rosyjskimi wojskowymi, którzy powiedzieli o rozpoczęciu manewrów już 1 września. Start ćwiczeń Zapad-2017 wyznaczono na 14 września.

– Żołnierze stacjonujacy pod białoruskim Borysowem przyznali się do wcześniejszego uczestnictwa w walkach na wschodzie Ukrainy.

– Natalia Goriaczko została zatrzymana przez rosyjskich żołnierzy, następnie przekazana białoruskim. Działaczkę zamknięto w areszcie na okres trzech dni z powodu „stosowania wulgaryzmów podczas procedury zatrzymania na poligonie wojskowym”.

Biełsat

Rosja – Tablica poświęcona Borysowi Niemcowowi jest nielegalna

Merostwo Moskwy uznało wmurowanie tablicy upamiętniającej Borysa Niemcowa za niezgodne z prawem. Decyzję ogłosił oddział moskiewskiego departamentu dziedzictwa kulturalnego.

– Przedstawiciel instytucji odwołał się do postanowienia merostwa według którego upamiętnienie może być zrealizowane w okresie nie krótszym niż 10 lat od śmierci upamiętnionego. Czas ten można skrócić wyłącznie w wypadku osobnej decyzji komisji zajmującej się utrwalaniem pamięci wyjątkowych wydarzeń i osób.

– Tablicę wmurowano w ścianę domu Niemcowa pod adresem Małaja Ordynka 3. Projekt upamiętnienia zainicjował działacz samorządowy rejonu Zamoskworeczie, Sergiej Markow. Markow nie zgadza się z decyzją merostwa tłumacząc się inną interpretacją przepisów.

– Markow przypomniał, że wmurowanie tablicy stanowiło decyzję mieszkańców domu – zgodnie z tym, pozostaje ona prywatną własnością lokatorów.

Meduza

Białoruś – Zapłaty dla struktur siłowych wzrosły o 40%

Portal Belarus Partizan twierdzi, że wraz z ostatnimi zmianami w resortach siłowych Białorusi pensje ich pracowników wzrosły co najmniej o 20%, następna taka podwyżka ma ich czekać w grudniu.

– Portal powołuje się przy tym na nieoficjalne informacje z wielu źródeł.

– Kilka dni temu prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę o podniesieniu pensji pracownikom budżetówki, jednak w pozostałych ministerstwach podwyżki nie przekraczają 7%.

– Podniesienie pensji w tak znaczącym stopniu ma zapewnić lojalność struktur siłowych, szczególnie w sytuacji, gdy w sojuszniczej Rosji zarobki „siłowików” są wyższe.

Belarus Partizan

Białoruś – Mińsk jednym z najlepszych miejsc na weekend

Stolica Białorusi znalazła się na liście 30 najlepszych miejsc, w których można spędzić urlop opublikowanej przez magazyn The Times.

– Czasopismo sugeruje wybranie Mińska jako miejsca wypoczynku między innymi ze względu na niskie ceny, a także możliwość przebywania tam bez wizy przez 5 dni.

– Autorzy zestawienia zwracają uwagę na połączenie futurystycznej architektury z sowiecką, a także Teatr Wielki, gdzie miejsca można kupić za mniej niż 1 funta.

– Mińsk zajął 5 miejsce na liście, spośród polskich miast znalazły się tam Gdańsk i Kraków.

Tut.by

Rosja – Kreml chce Błękitnych Hełmów na Donbasie

Rosja przedstawiła projekt rezolucji ONZ o rozmieszczeniu oddziałów Błękitnych Hełmów na terytorium Donbasu.

– Rezolucja ma upoważniać RB ONZ do wprowadzania oddziałów na tereny graniczne między Ukrainą a separatystycznymi republikami.

– Celem misji ma być zapewnienie bezpieczeństwa operującym tam obserwatorom OBWE.

– Wcześniej Putin zapowiadał, że Rosja popiera pomysł uzbrojenia misji OBWE, jednak wymagałoby to współpracy również z DNR i ŁNR.

Rossiyskaya Gazeta

Rosja – Pociągi towarowe będą omijać Ukrainę

W październiku pociągi towarowe Rosyjskich Kolei Państwowych ruszą nową magistralą kolejową omijającą Ukrainę.

– Budowa 120 kilometrowego odcinka nowej trasy zakończyła się w sierpniu i pochłonęła 55 miliardów rubli.

– Obecnie nową trasą pojadą jedynie pociągi towarowe. Składy pasażerskie ruszą nową trasą w następnych tygodniach.

– Magistrala łączy ze sobą okręgi woroneski i rostowski oraz eliminuje potrzebę porozumiewania się ze stroną ukraińską co do przejazdu.

Lenta.ru

Ukraina – Premier Kanady: „Wielki Głód miał na celu zniszczenie tożsamości Ukraińców”

W związku z obchodami dnia pamięci ofiar Wielkiego Głodu premier Kanady wydał oficjalne oświadczenie.

– Uważa on, że Wielki Głód miał na celu zniszczenie tożsamości Ukraińców.

– Zaznaczył on, że ukraiński naród przetrwał tę próbę i udało mu się zachować swoją niepodległość.

– Trudeau podkreślił, że Wielki Głód był celowym działaniem, mającym na celu ukaranie Ukraińców za chęć kultywowania własnych tradycji

VOA

Ukraina – Pamiątki po Rewolucji na Majdanie ulegają zniszczeniu

Zastępca dyrektora Muzeum Majdanu, Antonina Pypko zwróciła się z prośbą o przekazanie pomieszczenia sklepu Emporium na tymczasową wystawę.

– Nadal nie znaleziono pomieszczenia, w którym można by przechowywać i pokazywać pamiątki związane z Rewolucją Godności

– Prośby kierowane do innych instytucji nie odniosły skutku, a do czasu powstania budowli, w której mieściłoby się na stałe Muzeum Majdanu potrzeba przestrzeni, w której przechowywano by eksponaty.

– To właśnie na ścianie budynku w którym mieści się sklep Emporium zniszczone zostało graffiti upamiętniające uczestników rewolucji.

Tyzhden.ua

eastweek-18-balkan

 

Kosowo – Koniec kryzysu parlamentarnego. Haradinaj z nominacją na premiera

W Kosowie zakończył się kryzys parlamentarny trwający od wyborów z 11 czerwca uniemożliwiający wybranie nowych instytucji państwowych.

– Większościom głosów na przewodniczącego parlamentu wybrano Kardiego Veseliego z Partii Demokratycznej Kosowa (PDK), wyborowi którego sprzeciwiały się wcześniej partie opozycyjne, uznając go za osobę nieskłonną do politycznych kompromisów czego powinno oczekiwać się od szefa parlamentu.

– Prezydent Hashim Thaci wręczył nominacje na stanowisko premiera Ramushovi Haradinajovi z Sojuszu na rzecz Przyszłości Kosowa (AAK). Kandydatura Haradinaja od samego początku budziła liczne kontrowersje w kontekście serbskich oskarżeń o zbrodnie wojenne z lat 90.

– Obecna koalicja rządowa, będąca szerokim porozumieniem partii PDK, AAK, NISMA i ugrupowań mniejszości narodowych, posiada 63 miejsca w 120 osobowym parlamencie.

Al Jazeera

Czarnogóra – Dalszy ciąg rozprawy z rosyjskimi puczystami

Ponownie rusza proces przeciwko dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej oskarżonych o próbę przeprowadzenia puczu po zeszłorocznych październikowych wyborach w Czarnogórze.

– Oskarżeni Rosjanie to Eduard Shishmakov i Vladimir Popov, oficerowie wojskowego wywiadu GRU. Obwinia się ich o zorganizowanie sieci zamachowców składającej się z obywateli Serbii oraz Czarnogóry i planowanie zabójstwa ówczesnego premiera Milo Djukanovicia.

– Zarzuty w związku ze sprawą postawiono również dwunastu innym osobom, wśród nich znajdują się przywódcy opozycyjnego Demokratycznego Frontu, Andrija Mandić i Milan Knežević.

– Wspierający opozycyjne partie w Czarnogórze Kreml zaprzecza jakoby Rosja miała jakikolwiek związek z próbą zamachu.

Balkan Insight

Chorwacja – Matki Srebrenicy występują przeciwko prezydent Chorwacji

Bośniackie ofiary wojny z początku lat 90. oskarżyły chorwacką prezydent Kolindę Grabar Kitarović za publiczne stwierdzenie, że Bośnia i Hercegowina stała się zagłębiem islamskiego terroryzmu.

– 6 września Matki Srebrenicy wystosowały list otwarty do chorwackiej prezydent w związku z jej wypowiedziami o Bośni i Hercegowinie jako „islamskim zagrożeniu dla Europy”.

– Stowarzyszenie podkreśliło, że przedstawiane przez prezydent Grabar Kitarović znacznie zawyżone liczby o powracających do BiH wojownikach tzw. Państwa Islamskiego działają niekorzystnie na pozycję międzynarodową i wizerunek BiH, w tym aspiracje do wstąpienia do UE oraz mogą doprowadzić do spadku zainteresowania państwem pod względem m.in. inwestycji zagranicznych.

– W ciągu ostatniego roku chorwacka prezydent wielokrotnie odnosiła się do sytuacji wewnętrznej w BiH, przedstawiając ją jako zagrażającą bezpieczeństwu zarówno regionu, jak i Europy.

N1

Chorwacja – Decyzja chorwackiego rządu o usunięciu faszystowskiego hasła z tablicy w Jasenovcu

7 września, decyzją chorwackiego rządu, została usunięta płyta z kontrowersyjnym hasłem ustaszy Za dom spremni, wisząca na budynku władz Jasenovca, miasta na którego terenie mieścił się w czasach II wojny światowej obóz koncentracyjny.

– Płyta z kontrowersyjnym sloganem została zamieszczona w listopadzie ub.r. i natychmiast wywoływała oburzenie zarówno w samej Chorwacji, jak i w państwach sąsiedzkich, w tym przede wszystkim w Serbii.

– Szacuje się, że na terenie obozu koncentracyjnego w Jasenovcu w latach 1941-1945 zostało zamordowanych ponad 83 tys. Serbów, Żydów, Romów i osób sprzeciwiających się reżimowi ustaszy.

– Premier Chorwacji Andrej Plenković podkreślił, że decyzja o usunięciu tablicy jest pierwszym krokiem w działaniach na rzecz ograniczenia używania w przestrzeni publicznej symboli totalitarnych rządów.

Balkan Insight

Bułgaria – Powstanie nowa linia kolejowa łącząca Bułgarię z Grecją

W środę 6 września bułgarski minister transportu Iwajło Moskowski i grecki premier Aleksis Cipras podpisali porozumienie o budowie nowej linii kolejowej łączącej Ruse i Saloniki. Według rządów obu krajów, projekt ma znaczenie symboliczne.

– Projekt budowy nowej linii kolejowej obejmuje połączenie trzech punktów: Morza Egejskiego, Morza Czarnego i Dunaju. Trasa ma obejmować Saloniki, Burgas, Warnę i Ruse.

– Podpisanie porozumienia miało miejsce w dniu bułgarskiego święta narodowego Съединението на България (Zjednoczenie Bułgarii). Zarówno strona bułgarska, jak i grecka zgadzają się, że ma to symboliczne znaczenie dla dalszego jednoczenia Europy.

– Wartość projektu szacuje się na ponad 10 miliardów euro.

Vesti.bg

Facebook Comments

***

Dzisiejsze wydanie Eastweeka przygotowali dla Was: Agnieszka Kasperek, Sandra Baniak, Ludwik Rudnicki, Kamil Hyszka, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Filip Rudnik i Maciej Zaniewicz.

Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY