Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (15 września)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o: wyborach samorządowych w Rosji, manewrach Zapad 2017 i rozszerzeniu Unii Europejskiej o kraje bałkańskie.

Rosja – Sukces opozycji w wyborach samorządowych

Kandydaci zjednoczonej opozycji otrzymali większość mandatów w dziesięciu regionach Moskwy. To pierwszy duży sukces opozycji na poziomie lokalnym od dziesięciu lat.

– Kandydaci zjednoczonej opozycji otrzymali 266 miejsc w 62 regionach stolicy Rosji.

– Opozycja uzyskała większość w m.in. rejonie Gagarińskim, gdzie głosował prezydent Władimir Putin.

– W pozostałych obwodach sukces odnieśli kandydaci starający się o reelekcję, rządzący gubernatorzy lub pełniący ich obowiązki.

– Wybory odbywały się przy niskiej frekwencji, w Moskwie nie przekroczyła ona 15%. Liderem frekwencji zostały Permski Kraj i Obwód Kaliningradzki, gdzie głosowało 39% uprawnionych.

Meduza

Rosja / Białoruś – Ruszyły manewry Zapad-2017

Na terenie Rosji i Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad-2017. Do boju z separatystyczną, fikcyjną Wejsznorią ruszyło 12,7 tysięcy żołnierzy.

– W manewrach bierze udział 7,2 tysiąca żołnierzy z Białorusi i 5,5 tysiąca żołnierzy z Rosji, z czego na terytorium Białorusi do 3 tysięcy.

– Manewrami zarządza sztab generalny Związku Białorusi i Rosji. Odbywają się one na 6 białoruskich i 3 rosyjskich poligonach.

– Wszystkie rosyjskie wojska mają opuścić terytorium Białorusi do końca września.

RIA / Tut.by

Białoruś – Łukaszenka zapowiada zacieśnienie współpracy z Indiami

Prezydent Białorusi odbył wizytę w Indiach gdzie spotkał się z premierem Narendrą Modim i wyraził zadowolenie ze wzrostu siły tego kraju.

– Łukaszenkę cieszy wzrost potęgi Indii, która według jego słów staje się jednym z biegunów świata multipolarnego.

– Zapowiedział również, że idea Wielkich Indii nie może zostać zrealizowana bez zaangażowania Indii w tym obszarze, gdzie znajduje się Białoruś, na pograniczu Unii Europejskiej i Eurazjatyckiej.

– Premier Indii stwierdził, że rozwój współpracy gospodarczej między Indiami i Białorusią jest możliwy przede wszystkim w sektorze farmaceutycznym, ciężkim przemyśle oraz przemyśle naftowo-gazowym.

Belta

Białoruś – 200 milionów euro inwestycji w 2017 roku

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zamierza zainwestować na Białorusi 200 milionów Euro w 2017 roku.

– Taką informację podał prezydent EBOiR Suma Czakrabarti na spotkaniu z dziennikarzami na Białorusi.

– Czakrabarti podkreślił, że w związku z zeszłoroczną zmianą strategii EBOiR pozwolił znacząco poszerzyć zakres współpracy z Białorusią.

– EBOiR współpracuje z Białorusią już 25 lat, w tym okresie zainwestował w gospodarkę kraju około dwóch miliardów Euro.

Belta

Ukraina / Rosja – 8 lat więzienia dla lidera Tatarów Krymskich

Sąd w Symferopolu skazał działacza Medżlisu Ahtema Czyjgoza na 8 lat pozbawienia wolności za organizowanie nielegalnych demonstracji.

– Czyjgoz organizował w lutym 2014 roku demonstracje protestacyjne na anektowanym przez Rosjan Krymie.

– Proces został określony przez Amnesty International jako „pozorowany”, a sam wyrok został skrytykowany.

– Czyjgoz jest zastępcą przewodniczącego Medżlisu, parlamentu Tatarów Krymskich zdelegalizowanego na terytorium Rosji.

RFE

Rosja – Ponad 100 tysięcy ewakuowanych w Moskwie

W Moskwie zorganizowano ewakuację ponad 100 tysięcy osób z powodu alarmów bombowych.

-Rosyjskie służby otrzymały 65 anonimowych powiadomień o podłożeniu ładunków wybuchowych w 70 obiektach.

– Większość obiektów stanowiły centra handlowe, między innymi Metropolis, Gorod, GUM i Warszawskij.

– W żadnym z obiektów nie potwierdzono umieszczenia ładunków wybuchowych.

Lenta.ru

eastweek-19-balkan

Kosowo – Ramush Haranidaj został premierem

Kosowski parlament w piątek 9 września wybrał Ramusha Haranidaja na stanowisko prezesa rady ministrów.

– Politycy partii opozycyjnych zbojkotowali obrady i nie wzięli udziału w głosowaniu o wotum zaufania dla Ramusha Haradinaja.

– W skład nowej koalicji rządzącej wchodzi również partia Serbska Lista, reprezentująca interesy mniejszości serbskiej z Kosowa. Serbowie otrzymali trzy teki ministerialne.

– W swoim przemówieniu Ramush Haradinaj podkreślił, że warunkiem bezpieczeństwa Kosowa jest pełna euroatlantycka integracja kraju. Zwrócił się również w języku serbskim do deputowanych podkreślając, że nie ma innej alternatywy niż dialog między Prisztiną a Belgradem.

Al Jazeera

Kosowo / Czarnogóra – Premier Haradinaj zapowiada korektę granicy z Czarnogórą

Premier Kosowa Ramush Haradinaj zapowiedział, że jego rząd ponownie przyjrzy się podpisanej w 2015 roku umowie o przebiegu granicy kosowsko-czarnogórskiej. Haradinaj jeszcze jako kandydat na szefa rządu deklarował sprzeciw wobec wytyczenia granicy w obecnej postaci.

– Unormowanie sytuacji na granicy to wymóg postawiony przez UE jako warunek dla włączenia Kosowa do strefy bezwizowego wjazdu do krajów Unii.

– Porozumienie o układzie granic między dwoma państwami podpisano w 2015 roku, jednak kosowski parlament nie ratyfikował jeszcze tej decyzji. Ówczesna opozycja i część parlamentarzystów powiadomili, że w wyniku tej umowy Kosowo straciłoby około 8 tysięcy hektarów ziemi. Ich zdaniem granica powinna przebiegać przez czubek góry Čakor, a nie tak jak obecnie ok. 4 kilometrów dalej.

– „Mamy bardzo dobre stosunki z Kosowem i bez wątpliwości tak zostanie, jednak dla Czarnogóry ta kwestia jest zamknięta i nie wrócimy już do niej.” – powiedział Srđan Darmanović, Minister Spraw Zagranicznych Czarnogóry.

N1

Serbia/Czarnogóra – UE rozszerzy się o kraje bałkańskie w 2025 roku?

Jean-Claude Junker w liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zapowiedział, że do końca roku Komisja Europejska zakończy przygotowywanie planu strategii dla przyłączenia Serbii i Czarnogóry do Unii Europejskiej.

– W liście Junkera obydwa państwa bałkańskie wymieniane są jako te, które mają największe szanse stać się członkami Unii Europejskiej.

– Proces akcesyjny Serbii oraz Czarnogóry miałby zakończyć się w 2025 roku.

– Junker napisał w liście między innymi, że „jeśli chcemy bardziej stabilnego sąsiedztwa musimy zaoferować wiarygodną perspektywę rozszerzenia krajom Bałkanów Zachodnich”. Dodał również, że praworządność jest głównym warunkiem i wyzwaniem dla krajów bałkańskich chcących dołączyć do wspólnoty europejskiej.

RTS

Bułgaria – Minister środowiska podejmie kroki przeciwko ekologom

Bułgarski minister środowiska Nikołaj Nankow skrytykował działania ekologów, którzy protestują przeciwko budowie autostrady w dolinie Strumy. Zapowiedział reakcję “kompetentnych organów”.

– Nankow negatywnie odniósł się do inicjatyw ekologów i mieszkańców regionu, przez który ma przebiegać autostrada. Według niego, są one niezgodnie z prawem.

– Reakcję ministra wywoływało rozpoczęcie przez ekologów zbiórki podpisów, która ma na celu modyfikację projektu autostrady.

– Obecny projekt zakłada przebieg autostrady przez samą dolinę Strumy. Jego przeciwnicy domagają się zmiany trasy, która ma zostać przeniesiona w wyższe partie okolicznych gór.

Vesti.bg

Bośnia i Hercegowina – Kryzys polityczny w Republice Serbskiej: opozycja blokuje prace parlamentu

Od wtorku opozycja w parlamencie Republiki Serbskiej, części Bośni i Hercegowiny zamieszkiwanej w zdecydowanej większości przez bośniackich Serbów, protestuje przeciwko usunięciu przez rządzącą koalicję raportu o audycie finansowym z agendy posiedzenia.

– Raport ujawnił zadłużenie entitetu w wysokości 175 marek bośniackich (ok. 95 mln euro).

– Ponad 30 przedstawicieli partii opozycyjnych żąda od koalicji przywrócenia na agendę posiedzenia raportu z audytu finansowego i dyskusji na jego temat. Vukota Govedarica z Serbskiej Partii Demokratycznej (SDS) podkreślił, że posiedzenie parlamentu nie odbędzie się, dopóki nie zostaną spełnione oczekiwania opozycji.

– W środę członkowie partii rządzących na czele z Sojuszem Niezależnych Socjaldemokratów (SNSD), przy asyście policji, opuścili salę plenarną i kontynuowali posiedzenie w innym pomieszczeniu.

– Željka Cvijanović, premier RS, uznała działania opozycji za „terror mniejszości nad większością”. Z kolei Prezydent RS i przewodniczący SNSD, Milorad Dodik oświadczył w czwartek, że niepokoje w parlamencie są próbą doprowadzenia do realizacji scenariusza macedońskiego.

Al Jazeera / Radio Sarajevo

Facebook Comments
Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY