Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (28 września)

  • Bez kategorii
Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o: wizycie Ramzana Kadyrowa na Białorusi, reakcji Ukrainy na węgierskie ostrzeżenia dotyczące ustawy o oświacie oraz wizycie prezydenta Bułgarii w USA.

eastweek-21-ewr

Białoruś – Kadyrow odwiedził Łukaszenkę

W ostatnich dniach na Białorusi złożył wizytę przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow.

– Kadyrow słał swojemu gospodarzowi słowa pochwały, stwierdzając między innymi, że „obietnica Łukaszenki jest dla niego więcej warta niż podpisany kontrakt”.

– Prezydent Łukaszenka tradycyjnie zapowiedział chęć zwiększenia współpracy przemysłowej z Czeczenią, chwaląc Kadyrowa za „podniesienie państwa z ruin”.

– Czeczeński przywódca stwierdził, że „łżepatriotów” oskarżających Łukaszenkę o bycie dyktatorem nie należy słuchać.

Tut.by

Białoruś – Nadchodzi liberalizacja gospodarki

Kluczowa reforma dotycząca liberalizacji jest już gotowa i została skierowana na ręce prezydenta. Łukaszenka stwierdził, że popiera przedstawione reformy i szybko zostaną podpisane.

– Pakiet ustaw zakłada szereg zmian mających na celu liberalizację gospodarki, między innymi zniesienie obowiązku zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej dla niektórych przedsiębiorstw.

– Łukaszenka stwierdził, że rozważane jest również podpisanie zakazu wprowadzania nowych podatków i podnoszenia obecnych do 2020 roku.

– Pakiet dokumentów został przygotowany we współpracy ze społecznością białoruskiego biznesu, ma na celu maksymalnie obniżyć wpływ administracji na jego rozwój.

Tut.by

Rosja – zaproponowano blokadę Facebooka

Szef Roskomnadzora Aleksander Żarow zagroził Facebookowi blokadą, jeżeli ten nie będzie realizował postanowień uchwały o ochronie danych osobowych.

– Zgodnie ze słowami Żarowa Facebook powinien wprowadzić nowe zasady na terytorium Rosji do 2018 roku.

– Podstawowym założeniem ustawy jest to, że serwery, na których znajdują się dane osobowe obywateli rosyjskich, powinny znajdować się na terytorium Rosji.

– W podobnej sytuacji jak Facebook znalazł się portal LinkedIn, w obydwu sytuacjach Roskomnadzor stwierdził, że albo zmiany zostaną wprowadzone, albo portale te nie będą mogły działać na terytorium FR.

Lenta

Rosja – Afryka nie zwróci 20 miliardów USD

Federacja Rosyjska anulowała dług wobec państw Afryki w wysokości 20 miliardów dolarów. Poinformował o tym prezydent Władimir Putin na spotkaniu z prezydentem Gwinei Alfą Konde.

– Putin nie określił za jaki okres anulowane zostało zadłużenie.

– W 2016 roku Rosja przekazała państwom Afryki 5 miliardów USD w ramach pomocy rozwojowej.

– W ciągu ostatnich 20 lat Rosja anulowała łącznie około 140 miliardów dolarów długów innych państw.

Lenta

Rosja – Federacja Rosyjska pierwszym państwem na świecie pod względem tempa wzrostu liczby milionerów

Rosja w 2017 roku cieszy się największym na świecie tempem wzrostu liczby milionerów – wynika z corocznego raportu World Wealth Report autorstwa ekspertów przedsiębiorstwa Capgemini.

– W ciągu roku liczba obywateli rosyjskich dysponujących majątkiem w wysokości co najmniej milion dolarów wzrosło o 19,7%. Światowa średnia wynosi 7,5%.

– Ogólna liczba milionerów w Rosji wynosi 182 tys. obywateli, co stanowi niewysoki wskaźnik w porównaniu z innymi potęgami. W USA, Niemczech i Chinach znajduje się – odpowiednio – 4,8 mln, 1,3 mln i 1,2 mln milionerów.

– W ubiegłym roku autorzy raportu zarejestrowali spadek liczby milionerów w Rosji. Wskaźnik wynosił -1,8%.

Meduza

Rosja – Fundacja Walki z Korupcją pokazała włoską willę Władimira Sołowiowa

Fundacja Walki z Korupcją kierowana przez Aleksieja Nawalnego opublikowała film ukazujący włoską willę Władimira Sołowiowa, jednego z ważniejszych kremlowskich dziennikarzy.

– Fundacja dotarła do dokumentów potwierdzających szereg nieruchomości jako własność Sołowiewa. Są to m.in. mieszkania, luksusowa dacza oraz willa we Włoszech.

– Sołowiew cieszy się uznaniem Kremla i prowadzi jeden z ważniejszych politycznych talk-show w publicznej telewizji.

Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego

Rosja – Putin zwolnił gubernatora Nienieckiego Okręgu Autonomicznego

Prezydent FR Władimir Putin zdymisjonował gubernatora Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, Igora Koszina. Decyzję podjęto po osobistej prośbie gubernatora o dymisję.

– Koszin pełnił funkcję gubernatora od lutego 2014 roku. Przedtem przez dwa lata repreentował okręg w Radzie Federacji. Na tymczasowo pełniącego obowiązki gubernatora wyznaczona zastępcę ministra ekonomicznego rozwoju, Aleksandra Cybulskiego.

– W ciągu jednego tygodnia Władimir Putin zdymisjonował gubernatorów obwodów: niżnonowogrodzkiego i samarskiego. Co więcej, o chęci odejścia z posady obwieścili gubernator kraju krasnojarskiego i prezydent Dagestanu. Na Kremlu falę zwolnień określa się mianem pożądanego i normalnego procesu. Kto zostanie wyznaczony na zwolnione posady, pozostaje niejasne.

– Wcześniej prezydent dymisjonował gubernatorów w związku z wyczerpaniem się pełnomocnictw bądź niejako „seriami”. Wiązało się to zazwyczaj z przygotowywaniem struktur terenowych do wyborów. W maju 2014 r. jednego dnia zdymisjonowano pięciu gubernatorów.

Lenta, Meduza

Ukraina – Wybuchy składów wojskowych

We wtorek 26 września około 22:00 wybuchł pożar w składach wojskowych w Kaliniwce, 20 km od Winnicy.

-W arsenale, na obszarze 60 hektarów, znajdowało się 188 tysięcy ton uzbrojenia wojskowego. Wśród nich systemy rakietowe „Śmierć”, „Huragan” i „Grad”.

-Ewakuowano ponad 29 tysięcy osób, w tym prawie 200 chorych z miejscowego szpitala.

-Władze obwodu Winnickiego poinformowały mieszkańców, że należy zachować spokój i bez zakłóceń zajmować się codziennymi sprawami.

Zaxid.net

Ukraina – Reakcja na decyzję Węgier

Minister spraw zagranicznych Węgier Petro Sijatro ogłosił, że dalsze działania Unii Europejskiej nakierowane na poprawę relacji z Ukrainą będą blokowane.

– Przyczyną do oświadczenia była podpisana przez Petra Poroszenkę reforma oświaty, którą władze Węgier krytykują ze względu na język wykładania.

– Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin napisał na Twitterze, ze Kijów pracuje nad tym by Ukraińcy węgierskiego pochodzenia czuli się maksymalnie komfortowo.

– Zdaniem głowy administracji prezydenta Ukrainy Konstantyna Jelisjejeva, reakcja Węgier spowodowana jest próbą odwrócenia uwagi od własnych problematycznych kontaktów z Brukselą.

Tyzhden

Ukraina – Festiwal filmów ukraińskich w Warszawie

Od 4 do 8 października w Kinie Luna odbędzie się druga edycja „Ukraina! Festiwal kinowy”.

– Gośćmi festiwalu będą m.in. reżyser filmu „Główna rola” Serhij Bukowski, Rymma Ziubina – odtwórczyni głównej roli w filmie „Gniazdo Turkawki”, czy Serhij Łysenko reżyser cyklu dokumentów „Encyklopedia Majdanu”.

– Pokazane zostaną m. in. „Dixieland”, „Brzydki”, „Encyklopedia Majdanu”, „Pryputni” czy „Cwaniaczek”.

– W ramach wydarzeń towarzyszących odbywać się będą warsztaty robienia tradycyjnych ukraińskich lalek motanek, wykład o kinie ukraińskim, atrakcje dla dzieci i koncert zespołu OY Sound System.

Facebook

eastweek-21-balkan

Bośnia i Hercegowina – Sarajewski spór o nazwę obiektu sportowego

Spór wśród mieszkańców Sarajewa wywołała kwestia nadania nazwy obiektowi sportowemu na Grbavici. Zgodnie z uchwałą lokalnego samorządu hala sportowa nazywa się „Novo Sarajevo” – tak jak dzielnica miasta. Tymczasem jej mieszkańcy domagają się, żeby nadać obiektowi imię Gorana Čengića.

– Podczas sesji rady dzielnicy w środę, większością głosów deputowanych SDP odrzucono inicjatywę nadania obiektowi na Grbavici imienia Gorana Čengića. Deputowani z SDP wcześniej obiecywali, że poprą taki wniosek.

– Część mieszkańców jest oburzona taką postawą deputowanych. W czwartek rano na budynku pojawiło się grafiti „informujące”, że obiekt nosi imię Gorana Čengića.

– Goran Čengić był jugosławiańskim sportowcem, który zginął w oblężonym Sarajewie podczas próby ratowania swojego sąsiada. Cała sprawa, choć na pozór banalna, jest częścią politycznej batalii o kontrolowanie narracji historycznych w przestrzeni publicznej.

N1

Serbia – Armia serbska dołączyła do EU HELBROC

Serbia dołączyła do unijnej grupy wojskowej – EU HELBROC, w skład, której dotychczas wchodziły Grecja, Bułgaria, Rumunia, Cypr i Ukraina. Organizacja działa od 2007 roku.

– Dokument o dołączeniu Serbii do EU HELBROC podpisał w czwartek 28 września serbski minister obrony Aleksandar Vulin podczas spotkania w Atenach z szefem sztabu generalnego Grecji Evangelosem Apostolakisem.

– W trakcie wizyty w Atenach minister Vulin mówił, że dołączenie do EU HELBROC jest ważnym wydarzeniem dla serbskiej armii i jest przede wszystkim wyrazem uznania dla jej możliwości militarnych.

– EU HELBROC istnieje od 2007 roku jako europejska inicjatywa regionalna. W 2011 roku do krajów założycielskich dołączyła Ukraina.

Al Jazeera

Bułgaria – Prezydent w USA odwiedza Bułgarów i krytykuje politykę wizową

Według prezydenta Rumena Radeva, amerykańska polityka wiz dla Bułgarów jest nieuczciwa.

– Komentarz prezydenta odnosi się do obecnej polityki przyznawania wiz – ostatnich latach, 15-17% procent podań zostało odrzuconych.

– Radev wyraził przekonanie, że Bułgaria i Stany Zjednoczone są dla siebie ważnymi partnerami, a partnerstwo wyraża się poprzez wzajemne zaufanie. Porównał on wysoki procent odrzuconych podań do sytuacji krajów, które wiz nie potrzebują w ogóle.

– Słowa prezydenta padły podczas jego wizyty w Chicago, gdzie odwiedzał on największe w Stanach środowisko bułgarskiej mniejszości narodowej. Spotkanie było jednym z elementów pierwszej podróży Radewa do USA.

Vesti.bg

Bułgaria – Otwarcie nowej atrakcji turystycznej w Wielkim Tyrnowie

Pod Wielkim Tyrnowem otwarty został park miniatur przedstawiający najważniejsze bułgarskie zabytki.

– Park otwarto niedaleko twierdzy Carewec – rejon WielkiegoTyrnowa w północno-centralnej Bułgarii – pod nazwą “Tyrnowgrad – duch tysiącletniej Bułgarii.”

– Zebrane miniatury przedstawiają między innymi kościół Aleksandra Newskiego, sofijski parlament i sam Carewec. Całkowita liczba makiet to 43.

– Autorami miniatur jest rodzina Aleksandra Menszikowa z Ukrainy. Park otwarty jest już dla zwiedzających.

Vesti.bg

Chorwacja/Bośnia i Hercegowina – Ciąg dalszy sporu o budowę mostu Pelješac

We wtorek decyzją Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny, jednej z dwóch izb bośniackiego parlamentu, została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym deklaracja potępiająca budowę mostu, który w przyszłości ma połączyć kontynentalną część Chorwacji z półwyspem Pelješac, na którym położony jest Dubrownik.

– Wcześniej, 13 września Izba Reprezentantów przyjęła deklarację ws. sprzeciwienia się budowie mostu, którą poparła większość parlamentarzystów.

– Sygnatariusze deklaracji apelują do władz Chorwacji i Unii Europejskiej o zawieszenie projektu oraz rozpoczęcie przez Zagrzeb rozmów z Sarajewem nt. satysfakcjonującego obie strony rozwiązania tej kwestii.

– Według oficjalnego stanowiska Izby Reprezentantów budowa mostu godzi w interesy BiH, bowiem wraz z jego powstaniem BiH będzie mieć m.in. ograniczony dostęp do morza, co utrudni połączenie jedynego bośniackiego portu w Neum z Adriatykiem. Zdania tego nie podzielają przede wszystkim partie polityczne, reprezentujące naród chorwacki w BiH, a także Dragan Čović, przedstawiciel tego narodu w Prezydium BiH, kolegialnej głowie państwa.

Al Jazeera

Chorwacja – Właściciel koncernu Agrokor oskarża rząd Chorwacji o zmuszenie

Ivica Todorić, właściciel koncernu Agrokor, potentata w sektorze spożywczo-handlowym państw regionu, oskarża chorwacki rząd o zmuszenie do wyrażenia zgody na czasowe przejęcie przez państwo kontroli nad przedsiębiorstwem.

– Do wyrażenia zgody przez Todoricia na oddanie przedsiębiorstwa pod czasową kontrolę państwa oraz przyjęcia przez chorwacki parlament (Sabor) ustawy, zwanej również „Lex Agrokor”, doszło w kwietniu br. Powodem interwencji chorwackiego rządu były poważne problemy finansowe przedsiębiorstwa.

– Chorwacki biznesmen Todorić, zaliczany do grona najbogatszych ludzi w państwie, będący nadal formalnie właścicielem koncernu Agrokor, oskarżył władze o celowe zmuszenie do wyrażenia zgody na czasowe ograniczenie kontroli nad przedsiębiorstwem. Podkreślił także, że będzie dochodzić swoich praw, z tytułu strat finansowych, przed sądami w Chorwacji i zagranicą. Uznał także, że podjęcie działań interwencyjnych przez chorwacki rząd odbyło się niezgodne z konstytucją.

– Zarówno premier Chorwacji Andrej Plenković, jak i minister gospodarki Martina Dalić odpierają zarzuty Todoricia, podkreślając, że proces przeprowadzony był zgodnie z literą prawa, a kontrola nad przedsiębiorstwem miała na celu ochronę interesów gospodarczych państwa i systemu finansowego. Obecnie rozważane jest powołanie w chorwackim parlamencie komisji śledczej w tej sprawie.

Poslovni dnevnik

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY