Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (13 października)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o: polsko-białoruskiej kłótni o Kościuszkę, rosyjskich oskarżeniach wobec Warszawy i pierwszej paradzie równości w Kosowie.

eastweek-23-ewr

Białoruś/Polska – Kłótnia o Kościuszkę

Pod naciskiem ambasady Polski w Szwajcarii z budowanego pomnika Tadeusza Kościuszki usunięto wszelkie nawiązania do Białorusi.

– Nacisk polskiego dyplomaty miał doprowadzić do usunięcia z pomnika słów „Synowi Białorusi od wdzięcznych rodaków”, a także samego napisu w języku białoruskim.

– Polski MSZ zaproponował umieszczenie wyłącznie tabliczki z imieniem i nazwiskiem Tadeusza Kościuszki, stwierdzając że brak wzmianki o związkach Kościuszki z Polską jest dla Warszawy nie do zaakceptowania.

– Pomnik został ufundowany i postawiony dzięki staraniom Stowarzyszenia Białorusinów Szwajcarii.

Belarus Partizan / TVN24

Rosja – Ministerstwo Obrony poinformowało o „cichym” przemieszczeniu amerykańskiej dywizji na teren Polski

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej powiadomiło o rzekomej znaczącej koncentracji wojsk amerykańskich w Polsce i krajach bałtyckich. Według informacji ministerstwa, oddziały te zostały przetransportowane w ciągu ostatniego miesiąca.

– Zdaniem przedstawiciela rosyjskiego ministerstwa obrony Igora Konaszienkowa, do Polski rzekomo „po cichu” przybyła 2. pancerna brygada USA. Została ona jakoby rozmieszczona w rejonach Bolesławcu, Drawska Pomorskiego, Torunia, Skwierzyny i Żagania.

– „De facto w Polsce i krajach nadbałtyckich w obecnej chwili nie znajduje się tylko brygada, a cała zmotoryzowana dywizja sił wojskowych Ameryki, do której w ciągu dwóch godzin można przerzucić personel z najbliższej amerykańskiej bazy w Europie w Rammstein” – dodał Konaszienkow.

– Rosyjskie doniesienia zdementował minister Antonii Macierewicz: „Trzeba powiedzieć, że ta wypowiedź nie jest zbyt poważna i wprowadza w błąd opinię publiczną. Naprawdę myślałem, że w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej lepiej potrafi się liczyć żołnierzy, którzy stacjonują na wschodniej flance NATO”.

RBK / Ministerstwo Obrony Narodowej RP

Rosja – Korea Północna uznała Krym za część Rosji

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Korei Północnej poinformowała, że Korea Północna uznała Krym za „nieoddzielną część Rosji”.

– „W MSZ Korei Północnej potwierdzono, że rząd północnokoreański uznaje rezultaty referendum na Krymie o wejściu półwyspu w skład Federacji, uważa jego wynik za prawomocny i w pełni odpowiadający normom międzynarodowym” – napisano na oficjalnym profilu Facebook rosyjskiej ambasady.

– W grudniu 2014 roku przedstawiciel MSZ Korei Północnej w wywiadzie dla TASS powiedział, że Pjongjang uważa włączenie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej „w pełni uzasadnionym”.

Meduza

Rosja – 7 października podczas protestów zatrzymano 290 Rosjan

W 79 miastach Federacji Rosyjskiej 7 października odbyły się protesty w obronie zatrzymanego Aleksieja Nawalnego. Według danych OWD-Info, zatrzymano 290 protestujących.

– Najwięcej zatrzymań dokonano w Sankt-Petersburgu. Według OWD-Info, policja aresztowała tam 68 protestujących. Zatrzymań dokonano w 27 miastach.

– W manifestacjach brało udział, według różnych danych, od 2560 do 22 tys. ludzi.

– Sztab Aleksieja Nawalnego zdecydował się na zorganizowanie protestów 7 października – w dzień urodzin Władimira Putina – w związku z zaaresztowaniem opozycjonisty. Protestujący domagali się rejestracji kandydatury Nawalnego w nadchodzących wyborach prezydenckich.

OWD-Info / Meduza

Białoruś – Łukaszenka zaproszony do Brukseli

Aleksandr Łukaszenka weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego, informację tę potwierdzają źródła w Brukseli.

– Według źródeł BełaPAN oficjalne zaproszenie dla Łukaszenki ma przywieźć komisarz Johannes Hahn, który odwiedzi Białoruś 17 października.

– Alaksandr Łukaszenka wciąż formalnie znajduje się w spisie osób, które nie mogą wjechać na terytorium UE, jednak Bruksela w lutym 2016 roku zniosła większość sankcji wobec Mińska.

– Podczas ostatniego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze w 2016 roku Białoruś reprezentował minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.

BełaPAN

Białoruś – MSZ apeluje do Litwy

Rzecznik prasowy białoruskiego MSZ zaapelował do Litwy, aby ta nie starała się uczynić z ekspertów od technologii nuklearnych „Stirlitzów i Jamesów Bondów”.

– Wypowiedź jest związana z komentarzami w litewskiej prasie, która sugeruje, że Bruksela wysyła do Mińska szpiegów zamiast ekspertów.

– Bruksela planuje wysłać na Białoruś zespół ekspertów, którzy mają wesprzeć budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu, 50 km od litewskiej stolicy.

– Budowa Białoruskiej Elektrowni Atomowej ma kosztować łącznie 11 mld USD.

Sowietskaja Biełorussija / Charter97

Rosja – Malwersacje w Roskomnadzorze

Trzech współpracowników firmy jest podejrzanych o oszustwa finansowe i wyprowadzanie pieniędzy ze spółk-córki Roskomnadzoru.

– Podejrzani to: rzecznik prasowy Wadim Ampeloński, kierownik działu prawnego Borys Jedynin oraz szef oddziału Aleksandr Wieselczakow.

– Wobec Wadima Ampelońskiego został postawiony zarzut oszustwa.

– Wbrew wcześniejszym informacjom, Ampeloński nie został aresztowany, a jedynie zakazano mu wyjazdu z kraju.

Meduza

Rosja – W Syrii rozbił się drugi Su-24

Rosyjski bombowiec Su-24 rozbił się przy starcie z lotniska w Lataki, załoga nie zdążyła się katapultować.

– Bezpośrednią przyczyną katastrofy było zjechanie z pasa startowego.

– Do wypadku doszło na cywilno-wojskowym lotnisku w Latakii.

– Jest to już drugi Su-24, które siły zbrojne Rosji straciły w konflikcie w Syrii. Pierwszy został zestrzelony w listopadzie 2015 przez turecki myśliwiec.

RIA

Ukraina – Kredyty dla przedsiębiorstw z Niemiec

Rząd Niemiecki postanowił udzielić wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw z Ukrainy. Kredyty mają sięgnąć 100 milionów hrywien.

– W środę 11 października Fundacja Niemiecko-Ukraińska oraz KredoBank podpisały umowę na kredytowanie przedsiębiorstw.

– Umowa będzie realizowana z pomocą niemieckiego państwowego banku rozwoju KfW

– Na wsparcie mogą liczyć wszystkie przedsiębiorstwa, jednak priorytetem jest dofinansowanie rolnictwa i przemysłu.

Tyzhden.ua

Ukraina – Erdoğan w Kijowie

Prezydent Turcji w poniedziałek odwiedzi Ukrainę. Wizyta odbędzie się niecałe 2 tygodnie po spotkaniu tureckiego lidera z Władimirem Putinem.

– Ukraińcy eksperci zaznaczają, że Ankara balansuje pomiędzy dwoma krajami pozostającymi w konflikcie.

– Poza kwestiami gospodarczymi prezydenci mają poruszyć temat aneksji Krymu i losu Tatarów.

– W lipcu Erdoğan spotkał się z liderem tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem. 17 października będzie natomiast wizytował Warszawę.

BBC

Ukraina – Cena gazu może wzrosnąć nawet o 18%

Najnowsze analizy pokazuj, że cena surowca może zostać podwyższona do 5815 tysięcy hrywien za tysiąc metrów sześciennych.

-Po przeliczeniu kosztów produkcji, transportu i podatków, cena jaką zapłacą obywatele Ukrainy wyniesie 8038 hrywien za tysiąc metrów sześciennych.

– Bieżąca cena jest o 17,6% niższa.

– Rząd Ukrainy powinien zaprezentować nowe ceny 1 lipca, jednak 26 września odłożono ogłoszenie decyzji na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Europejska Pravda

Rosja – Gubernator Obwodu Pskowskiego Andriej Turczak zdymisjonowany

Prezydent Władimir Putin zwolnił gubernatora Pskowskiego Obwodu Andrieja Turczaka. O dymisji poinformował rzecznik prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow. Szef „Jednej Rosji” i premier rządu Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew wyznaczył Turczakowi nową funkcję – pełniącego obowiązki sekretarza generalnej rady partii.

– Andriej Turczak został zwolniony „na własne żądanie”, tak jak i pozostałych dziesięciu gubernatorów, którzy podali się do dymisji tej jesieni.

– Posada sekretarza generalnej rady „Jednej Rosji” została zwolnione przez Siergieja Niewierowa, który jest przewodniczącym ugrupowania w Dumie Państwowej.

– Według politologa Aleksandria Kyniewa, dymisja Turczaka odróżnia się od poprzednich tym, że eks-gubernator Obwodu Pskowskiego otrzymał „realny, a nie nominalny awans”. „Pozostali gubernatorzy zostali zwolnieni i odesłani albo donikąd, albo to, co otrzymali w zamian, wyglądało jak nagroda pocieszenia”.

Kommiersant

eastweek-23-balkan

Serbia – Wizyta prezydenta Recepa Erdoğana

Podczas wtorkowej wizyty w Serbii prezydenta Recepa Erdoğana, podpisał on z prezydentem Aleksandrem Vučićem umowę o powołaniu specjalnego zgromadzenia serbsko-tureckiego ds. współpracy oraz dwanaście umów gospodarczych.

– Aleksander Vučić podczas spotkania z prezydentem Turcji mówił nie tylko o dobrych relacjach między krajami, ale podkreślił, że Serbia była jednym z pierwszych krajów, który poparł władze Erdoğana podczas nieudanego zamachu stanu w lipcu 2016 roku.

– Erdoğan podkreślił wagę relacji serbsko – tureckich i mówił o potrzebie rozwoju relacji gospodarczych. Zaznaczył, że zarówno Turcja jak i Serbia są kluczowymi państwami dla utrzymania bezpieczeństwa na Bałkanach.

– Prezydent Turcji oprócz spotkań w Belgradzie odwiedził również mniejszość turecką mieszkającą w okolicach Novego Pazaru, gdzie został hucznie powitany przez kilkuset zwolenników.

Al Jazeera

Serbia – Rząd chce ukarania Serbów walczących na Ukrainie

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dačić oznajmił w czwartek że rząd nie popiera tego, że serbscy ochotnicy biorą udział w wojnie na Donbasie.

– Serbia nie popiera udziału swoich obywateli w konfliktach zagranicznych, dotyczy to również Ukrainy – powiedział Ivica Dačić.

– Jego słowa są komentarzem do opublikowanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy informacji o walczących we wschodniej części kraju ochotnikach.

– Według ambasadora Ukrainy w Serbii w konflikcie na Donbasie bierze udział około trzystu Serbów, większość z nich wspiera stronę separatystów.

Radio Slobodna Evropa

Kosowo – Przez Prisztinę przeszła pierwsza Parada Równości

We wtorek 10 października ulicami Prisztiny przeszła pierwsza Parada Równości w Kosowie.

– W wydarzeniu wzięło udział około 500 osób. Wśród nich znaleźli się nie tylko mieszkańcy Kosowa, ale również aktywiści z Bośni, Macedonii, Serbii i Albanii.

– Parada odbyła się pod hasłem „W imię miłości”. Środowiskom LGBT udzielił poparcia nowy premier Ramush Haradinaj, a prezydent Hashim Thaci wziął udział w paradzie.

– Wydarzenie było ochraniane przez policję ze względu na liczne pogróżki pod adresem organizatorów.

Kosovo 2.0

BiH – Bośniacki komendant ze Srebrenicy uniewinniony

W poniedziałek 9 października bośniacki sąd uniewinnił Nasera Orića, legendarnego komendanta boszniackiego ze Srebrenicy, od zarzutów o popełnieniu zbrodni wojennych na Serbach.

– Oric, który był dowódcą oddziałów obrony terytorialnej Bośni i Hercegowiny, został uznany za niewinnego zabicia trzech serbskich jeńców wojennych w wioskach w Bratunac i Srebrenicy w 1992 roku.

– Prezydent Serbii Aleksandar Vucić komentując uniewinnienie Orića stwierdził że „życie Serbów nie zostało uznane za równie wartościowe co życia innych ludzi”. Decyzje sądu skrytykował również Milorad Dodik – lider Republiki Serbskiej.

Balkan Insight

Bułgaria – Obiecana podwyżka emerytur okazała się kłamstwem

Obiecane przez rząd Bojka Borisowa podwyżki emerytur nie zostały wprowadzone w życie.

– Według nowej ustawy, minimalna bułgarska emerytura ma wynosić 200 lewa na miesiąc. Dodatkowo, wszystkie emerytury mają wzrosnąć o 2.4%.

– Ustawa miała wejść w życie 1 lipca. Okazało się jednak, że emerytury nie tylko nie wzrosły o obiecany procent, ale nie zostały wypłacone nawet w minimalnej kwocie.

– Biser Petkow, przewodniczący bułgarskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przyznał, że o problemach z emeryturami wiedział nieoficjalnie już latem. Nie wiadomo jednak, na jaką sumę do tej pory pokrzywdzono bułgarskich emerytów.

Vesti.bg

Facebook Comments
Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY