Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (3 listopada)

Jak co tydzień, dajemy Wam garść informacji z Europy Wschodniej i Bałkanów!

eastweek-ewr_22850580

Rosja – Ramzan Kadyrow za pochowaniem Lenina

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow za pośrednictwem serwisu Telegram oznajmił o potrzebie pochowania Włodzimierza Lenina.

– „Jestem osobiście przekonany, że starczy już patrzenia na trupa Lenina. Wodza rewolucji już od dawna trzeba było pochować, to rozsądne i ludzkie” – napisał Kadyrow.

– Według czeczeńskiego prezydenta, „jest to błędne, że w samym sercu Rosji, na placu Czerwonym, stoi sarkofag z martwym człowiekiem”.

– W kwietniu 2017 roku część deputowanych z partii LDPR i rządzącej „Jednej Rosji” wystąpiła z parlamentarnym projektem wnioskującym o pochówek ciała Lenina.

Novaya Gazeta

Rosja – Kuzyn Putina dysponuje fortuną

Pracownicy Telewizji Dożdż ogłosili wyniki śledztwa w sprawie dochodów krewnego rosyjskiego prezydenta, Michaiła Szełomowa. Jak ustalili dziennikarze, zarządzane przez niego firmy tylko w 2016 zanotowały dochód w wysokości 2,04 mld rubli.

– Według danych telewizji, Szełomow zarabia w ciągu dnia 5,5 mln rubli.

– Krewniak Putina zarządza co najmniej trzema firmami zajmującymi się inwestowaniem w papiery wartościowe i nieruchomości.

– Postać Szełomowa pojawiła się już w śledztwie dziennikarzy OCCRP. Wówczas rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow oddalił zarzuty, nazywając pracę dziennikarzy: „kolejną oszczerczą sprawą”.

BBC

Rosja/USA – Departament Sprawiedliwości: rosyjscy urzędnicy włamali się na serwery Partii Demokratycznej

Ministerstwo Sprawiedliwości USA zidentyfikowało rosyjskich urzędników, którzy uczestniczyli we włamaniu się na serwery komitetu amerykańskiej Partii Demokratycznej i odpowiadają za wyciek danych w 2016 r.

– O sprawie poinformował The Wall Street Journal powołując się na informatorów uczestniczących w śledztwie.

– Gazeta informuje o przynajmniej sześciu współpracownikach rosyjskich instytucji. Ich imiona i zajmowane posady nie są znane.

– Według źródeł The Wall Street Journal, amerykańskie ministerstwo zebrało niezbędne dowody i rozpatruje wariant wystosowania zarzutów przeciwko podejrzanym.

Meduza

Białoruś – Upamiętnienie ofiar represji stalinowskich

Portal Tut.by uruchomił „Otwarte archiwum 1937” upamiętniające ofiary represji stalinowskich wobec Białorusinów.

– Strona umożliwia odnalezienie podstawowych informacji na temat osób rozstrzelanych w Mińsku oraz zamordowanych na terenie całego ZSRR.

– Jak piszą twórcy, „pomimo faktu iż archiwa pozostają do dzisiaj utajnione, Tut.by opowiada historię, o której nie wolno dłużej milczeć”.

– Projekt powstaje w oparciu o dane Międzynarodowego Memoriału, użytkowników strony oraz profesjonalnych dziennikarzy.

Tut.by

Białoruś – Październikowe Forum Gospodarcze

Tematem tegorocznego forum była kwestia niezbędnych reform w białoruskiej gospodarce, które mają umożliwić powrót do wzrostu gospodarczego.

– Paweł Kałłaur z Banku Centralnego Białorusi zapowiedział, że Białoruś będzie kontynuowała dialog z MFW, jednak jego zdaniem pilne pożyczki z Funduszu nie są obecnie potrzebne.

– Ambasador Białorusi w Chinach i były doradca prezydenta ds. gospodarczych Kirył Rudyj stwierdził, że warunkiem dla rozwoju gospodarczego jest demokratyzacja państwa, a także pozbycie się jakiegokolwiek „starszego brata”.

– Forum finansowane jest ze środków Unii Europejskiej.

Belarus Partizan

Białoruś / Ukraina – Spotkanie Łukaszenko i Poroszenko w ZEA

Prezydenci Białorusi i Ukrainy spotkali się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ramach nakładających się wizyt roboczych.

– Prezydenci omówili stan przygotowań do Gospodarczego Forum Regionów Białorusi i Ukrainy, które ma się odbyć w Homlu.

– Alaksandr Łukaszenka pozytywnie ocenił współpracę gospodarczą między państwami, szacując że obecna wymiana towarowa opiewa na 3,5 mld USD.

– Petro Poroszenko z kolei zapowiedział, że aktywnie pracuje nad kwestiami współpracy gospodarczej oraz demarkacji granicy między obydwoma państwami.

President.gov.ua

eastweek-balkan_22534381-1

Bułgaria – Akt wandalizmu wobec pomnika Armii Czerwonej

Pomnik Armii Czerwonej w centrum Sofii stał się celem ataku wandali, którzy pokryli go żółtą farbą i wulgaryzmami. Rosyjska ambasada wystosowała oficjalną skargę do bułgarskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a pod pomnikiem zgromadzili się protestujący.

– W piśmie przygotowanym przez rosyjską ambasadę czytamy, że ma ona nadzieję iż bułgarskie organy doprowadzą do ukarania osób odpowiedzialnych za zbezczeszczenie pomnika poświęconego “żołnierzom poległym w walce o oswobodzenie Bułgarii i Europy od nazimu”.

– Odpowiedzią na skargę ambasady stał się protest pod pomnikiem zorganizowany 30 października przez prawicową partię Demokratów na rzecz silnej Bułgarii. Protestujący domagali się usunięcia pomnika, który według nich dzieli bułgarski naród.

– Pomnik Armii Czerwonej w Sofii jest obiektem kontrowersji od lat i wielokrotnie stawał się celem aktów wandalizmu.

Vesti.bg

Kosowo – Dyskusja nad transformacją Sił Bezpieczeństwa Kosowa

1 listopada prezydent Kosowa Hashim Thaci wziął udział w spotkaniu poświęconym potencjalnemu utworzeniu regularnej armii Kosowa. Zwrócił on szczególną uwagę na obawy Serbów.

– Reprezentanci kosowskich Serbów, eksperci do spraw bezpieczeństwa oraz kosowski prezydent spotkali się, by przedyskutować możliwą zamianę Sił Bezpieczeństwa Kosowa w armię.

– Thaci zwrócił szczególną uwagę na obawy Serbów związane z utworzeniem regularnej armii. Podkreślił on, że obie strony znajdują się w stanie zamrożonego konfliktu, przez co możliwa transformacja Sił Bezpieczeństwa Kosowa oraz rozmowy na jej temat muszą być przeprowadzane z uwzględnieniem obaw serbskiej części społeczeństwa.

– Według Veroljuba Petronića, dyrektora Humani Centar Mitrovica, 80% kosowskich Serbów jest przeciwnych transformacji Sił Bezpieczeństwa Kosowa.

BalkanInsight

Bośnia i Hercegowina – Policja odnalazła skradziony egzemplarz Porozumienia z Dayton

W środę został odnaleziony przez policję w Pale, na terenie Republiki Serbskiej (RS), oryginał bośniackiego egzemplarza Porozumienia z Dayton, dokumentu podpisanego w 1995 r. przez prezydentów Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Serbii, które formalnie zakończyło wojnę w BiH.

– Policjanci z Republiki Serbskiej aresztowali mężczyznę podejrzanego o dokonanie kradzieży. Jest nim Željko Kuntos, w przeszłości ochroniarz Dragana Kalinicia, byłego przewodniczącego parlamentu bośniackich Serbów, a obecnie doradcy prezydenta RS Milorada Dodika.

– Przypuszcza się, że egzemplarz został skradziony w 2008 r. Nie jest jednak znane wcześniejsze miejsce przechowywania dokumentu.

– Niedawno również władze Serbii ogłosiły, że nie są w posiadaniu oryginału swojego egzemplarza Porozumienia z Dayton.

Balkan Insight

Bośnia i Hercegowina – Wzrost emigracji z Bośni i Hercegowiny

Według danych bośniackiego stowarzyszenia Unia na rzecz Zrównoważonego Powrotu i Integracji w Bośni i Hercegowinie w tym roku kraj opuściło ponad 35 tys. osób.

– Szacuje się, że od 2013 r. z Bośni i Hercegowiny wyjechało ponad 150 tys. osób, przy czym z Federacji BiH oraz Republiki Serbskiej niemal równo po 68 tys. osób, natomiast z dystryktu Brčko – ponad 14 tys. osób.

– Według ekspertów emigracja i ujemny przyrost naturalny stanowią poważny problem demograficzny dla Bośni i Hercegowiny, liczącej według spisu powszechnego z 2013 r. ponad 3,5 mln mieszkańców.

Al Jazeera Balkans

Facebook Comments
Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY