Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (10 listopada)

Jak co tydzień dajemy Wam garść informacji na temat najważniejszych wydarzeń z Europy Wschodniej i Bałkanów. Dziś, między innymi, dowiecie się o reakcjach ukraińskich na nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza i o częściowym wstąpieniu Bułgarii do Schengen.

ewr

Ukraina – Możliwe zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją

Rada Najwyższa Ukrainy rozpatruje projekt zakładający zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją.

– Projekt jest poprawką do ustawy „O zabezpieczeniu suwerenności Ukrainy nad tymczasowo okupowanym terytorium Donbasu”.

– Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jest przeciwny takiej poprawce.

– Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stwierdził, że jest gotowy komentować jedynie przyjęte uchwały, nie zaś propozycje.

Espresso.tv

Ukraina – Reakcja na polskie oświadczenia

W reakcji na wypowiedź polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego, 8 listopada rzecznik Petra Poroszenki, Stanisław Cehołko powiadomił o zainicjowaniu ze strony Ukrainy nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski.

– We wtorek Andrzej Duda oświadczył, że oczekuje od Ukrainy usunięcia z rządu osób głoszących poglądy nacjonalistyczne i antypolskie.

– Stanisław Cehołko zaznaczył, że na Ukrainie nie ma polityków antypolskich.

– Strona ukraińska podkreśla, że należy rozwiązać wszelkie kwestie problematyczne, a spór historyczny należy rozwiązać zgodnie z zasadą „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

Facebook

Białoruś – Odprawiono Dziady w Kuropatach

W Mińsku przeszła procesja upamiętniająca przodków, czyli Dziady, które zakończono na mogile w Kuropatach.

– Przemarsz wyruszył tradycyjnie spod fabryki „Łucz” i skończył się na Kuropatach. Uroczystość odbyła się przy udziale symboliki Białoruskiej Republiki Ludowej.

– Procesja była organizowana jak co roku przez Białoruski Front Narodowy, którego przewodniczący Zianon Pazniak przebywa na emigracji.

– Cała uroczystość przebiegła spokojnie i nie była niepokojona przez milicję.

Tut.by

Białoruś – EBOiR poprawił prognozę dla Białorusi

Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju gospodarka Białorusi zanotuje wzrost zarówno w tym, jak i następnym roku.

– Na początku roku EBOiR przewidywał, że gospodarka Białorusi skurczy się o 0,5%, obecnie ma to być wzrost o 1,5%.

– W 2018 rozwój ma trwać i wynosić 2% PKB.

– Będzie to pierwszy wzrost białoruskiej gospodarki po 2 latach recesji.

Tut.by

Ukraina – Humań bez grobu rabina Nachmana?

Ukraińskie miasto Humań jest znanym w społeczności Żydowskiej miejscem kultu. Znajduje się tu grób rabina Nachmana, który corocznie odwiedza dziesiątki tysięcy chasydów.

– Władze w Jerozolimie ogłosiły chęć przeniesienia szczątek rabina Nachmana do Izraela.

– Według informacji gazety „The Jeruzalem Post”, ambasador Izraela na Ukrainie w najbliższym czacie ma rozmawiać o kwestii przenosin z władzami w Kijowie.

– Strona izraelska zdaje sobie sprawę, że zgoda Ukrainy jest mało prawdopodobna, głównie ze względu na korzyści finansowe.

Strana.ua

Ukraina / Polska – Spór o tablice

Na grobie Nieznanego Żołnierza pojawiły się nowe tablice na cześć obrońców osiedli polskich Wołynia oraz Małopolski Południowo-Wschodniej i Lubelszczyzny. Jest to kolejna kontrowersyjna sytuacja w ostatnio napiętych relacjach pomiędzy Polską i Ukrainą.

– Tablice zostały umieszczone z inicjatywy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

– Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz ocenił, że warszawskie tablice „upamiętniają czekistów”.

– Zgodnie z opinią Wiatrowycza: „Wśród tych, którzy zginęli na terenach Polski w walce z ukraińskimi powstańcami, najwięcej było przedstawicieli komunistycznej bezpieki”.

TVN Warszawa

Rosja – Putin powiązał afery dopingowe z nadchodzącymi wyborami

Prezydent Federacji Rosyjskiej uważa, że amerykański rząd chce utrudnić przebieg wyborów prezydenckich w 2018 r. za pomocą skandalów z dopingiem.

– „Niepokoi mnie to, że olimpiada zaczyna się w lutym. No, a u nas kiedy będą wybory? W marcu. Podejrzewam, że wszystko robi się po to, aby stworzyć jakąś potrzebną komuś sytuację niezadowolenia dla miłośników sportu i sportowców. Tak jakby państwo było powiązane z tymi aferami i ono za nie odpowiadało” – powiedział prezydent podczas spotkania z robotnikami w Czelabińsku.

– Według Putina, w odpowiedzi na „wymyśloną ingerencję” Moskwy w przebieg wyborów w USA, Waszyngton chce „stworzyć problemy przy wyborach rosyjskiego prezydenta”.

Kommersant

Rosja / USA – RT ogłosiło decyzję o rejestracji w USA w roli „zagranicznego agenta”

Redaktor naczelny RT Margarita Simonian ogłosiła, że telewizyjny kanał RT zaakceptował rejestrację jako „zagraniczny agent” wedle żądania amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

– „Amerykańskie ministerstwo nie dało nam wyboru – prawnicy mówią, że jeśli nie wejdziemy w spis zagranicznych agentów, to dyrektor amerykańskiego oddziału może zostać aresztowany razem z nieruchomościami firmy”, ogłosiła Simonian na oficjalnej stronie stacji.

– Simonian nazwała amerykańskie żądanie „dyskryminacyjnym” i przeciwnym wobec „wartości demokratycznych i wolności słowa”.

– RT zapowiedziało, że zwróci się ze sprawą do sądu.

Meduza

balkan

Kosowo / Macedonia – Incydenty po wyroku w sprawie zajść w Kumanovie

W Prisztinie i Skopje odbyły się manifestacje przeciwko skazaniu przez macedoński sąd 34 Albańczyków uczestniczących w starciach w Kumanovie w 2015 roku.

– W sobotę w Skopje przed budynkiem Sądu Karnego protestowało kilkanaście osób. Kilka dni wcześniej manifestacje odbyły się w Kosowie, w trakcie których spalono między innymi macedońską flagę.

– Protestujący domagali się między innymi interwencji ze strony organizacji międzynarodowych celem zmiany postanowienia macedońskiego sądu. Według protestujących wyroki skazujące mają charakter polityczny i nie spełniają wymogów praworządności.

– W maju 2015 roku w Kumanovie doszło do starć między grupami albańskimi a siłami porządkowymi Macedonii. Wydarzenia miały miejsce podczas kryzysu rządowego i zarówno ich przyczyny jak i przebieg są bardzo rozbieżnie przedstawiane. Nie ulega jednak wątpliwości, że wydarzenia z 2015 roku były najpoważniejszymi starciami albańsko-macedońskimi od czasu podpisania Porozumienia w Ochrydzie w 2001 roku.

Al Jazeera

Bośnia i Hercegowina – Przełożone referendum o sądownictwie w Republice Serbskiej

Parlament Republiki Serbskiej, części składowej Bośni i Hercegowiny zamieszkiwanej w zdecydowanej większości przez bośniackich Serbów, podjął decyzję o odroczeniu terminu przeprowadzenia planowanego referendum o kompetencjach władzy sądowniczej i prokuratury w BiH.

– We wtorek po wielogodzinnych debatach parlament RS zadecydował – nieznaczną większością (46 do 83 głosów) – o przełożeniu referendum o sądownictwie i prokuraturze w BiH, bez wskazywania konkretnego terminu głosowania.

– W opinii Milorada Dodika, prezydenta RS i rządzonego przez niego Sojuszu Niezależnych Socjaldemokratów (SNSD) obecnie wymiar sprawiedliwości w BiH – zarówno na szczeblu centralnym, jak i federalnym (w Federacji BiH, zamieszkiwanej w większości przez Boszniaków i bośniackich Chorwatów) – nie działa bezstronnie, a oskarża i osądza w postępowaniach głównie bośniackich Serbów.

– Decyzja o zwołaniu kontrowersyjnego referendum została podjęta przez parlament RS w lipcu 2015 r., jednak do tej pory nie został wyznaczony termin przeprowadzenia głosowania.

Novosti

Bośnia i Hercegowina – Protesty studentów w Banja Luce

We wtorek rozpoczął się protest studentów Uniwersytetu w Banja Luce, największego ośrodka akademickiego w Republice Serbskiej, niezadowolonych z sytuacji panującej na uczelni oraz stanu szkolnictwa wyższego w Bośni i Hercegowinie.

– Studenci domagają się spełnienia przez władze uczelni 17 warunków zakładających poprawę kształcenia na uniwersytecie. Oskarżają również kadrę akademicką o naruszanie autonomii organizacji studenckich, przypadki mobbingu oraz molestowania seksualnego studentów.

– W proteście bierze udział ponad 100 studentów ze wszystkich wydziałów Uniwersytetu w Banja Luce.

– W wyniku protestu rektor uczelni prof. Milan Mataruga ogłosił w środę decyzję o swojej dymisji.

Radio Sarajevo

Bułgaria – Bruksela zatwierdziła częściowe wejście Bułgarii do strefy Schengen

W ubiegłą środę Komisja Europejska poparła wniosek Bułgarii o częściowe wstąpienie Bułgarii do strefy Schengen. Bułgarscy politycy w Brukseli usłyszeli o wysokim poziomie podjętych przez Bułgarię przygotowań do wejścia do strefy.

– Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker osobiście wyraził poparcie dla wstąpienia Bułgarii do strefy Schengen. Obecny w Brukseli premier Bojko Borisow usłyszał od niego, że Juncker ma nadzieję do końca roku sfinalizować rozmowy w tym zakresie.

– Dodatkowo, przewodniczący KE wyraził uznanie dla Bułgarii, jej niskiego długu publicznego oraz równowagi budżetowej.

– O wstępnym przystąpieniu Bułgarii do strefy Schengen Eastweek informował już 6. października. Początkiem ubiegłego miesiąca wniosek Bułgarii poparł Parlament Europejski.

Nova.bg

Bułgaria – Bułgarzy domagają się zmiany nazwy serbskiego miasta

Mieszkańcy serbskiego Dimitrovgradu, którzy są w większości narodowości bułgarskiej, domagają się zmiany nazwy miasta na Caribrod.

– Członkowie zrzeszeni w stowarzyszeniu „Zachodnie Pokrainy” apelują o zmianę obecnej nazwy miasta, którą nadano mu w 1950. roku na cześć ówczesnego przewodniczącego Międzynarodówki Komunistycznej, Georgija Dimitrova. Wcześniejsza nazwa miasta brzmiała Caribrod.

– O kontrowersyjnej propozycji rozmawiali serbski prezydent Aleksandar Vučić oraz przewodniczący bułgarskiego Zgromadzenia Narodowego Dimityr Gławczew. Vučić zapewnił Gławczewa, że jeśli zmiana nazwy miasta jest tym, czego naprawdę chcą jego mieszkańcy, nie ma powodu, by jej nie przeprowadzić.

– Dimitrovgrad jest częścią regionu zwanego przez Bułgarów jako “Zapadni Pokrajnini”, który przez 1919. rokiem był częścią Bułgarii i który kraj utracił w wyniku traktatu z Neuilly. Do tej pory większość mieszkańców regionu stanowią Bułgarzy.

Balkan Insight

Facebook Comments
Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY