Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (17 listopada)

W dzisiejszym wydaniu wiadomości z Europy Wschodniej i Bałkanów w pigułce dowiecie się m.in. o: nieudanej rosyjskiej dezinformacji na podstawie screenów z gry komputerowej, informacji o rewizji policyjnej w rosyjskiej redakcji... zanim ona nastąpiła, ulicy Jacka Kuronia na Ukrainie i bojkocie instytucji BiH przez bośniackich Serbów.

eastweek-ewr_22850580-1

Rosja – Oskarżenia pod adresem USA na podstawie gry komputerowej

Ministerstwo Obrony Rosji oskarżyło USA o wspieranie Państwa Islamskiego opierając się m.in. na zrzutach ekranu z gry komputerowej.

– Na informację rosyjskiego resortu obrony powołał się również minister spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który powołał się na nią podczas jednego z wystąpień.

– Według publikacji kadry zostały wykonane 9 listopada 2017 roku przez rosyjskie samoloty bezzałogowe w okolicach miasta Abu-Kamal i ukazywały neutralizację konwoju PI przez amerykańskie wojska,

– Dezinformację błyskawicznie wykryły media i internauci, udowadniając, że zdjęcie było tak naprawdę zrzutem ekranu z gry AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron.

Lenta.ru

Ukraina – Ulica imienia Jacka Kuronia

Grupa ukraińskich intelektualistów złożyła na ręce mera Lwowa i rady miejskiej list otwarty. Apelują w nim o nazwanie jednej z ulic imieniem Jacka Kuronia. Jest to reakcja na pogarszające się stosunki polsko-ukraińskie.

– W liście zwrócono uwagę na istotę dobrych stosunków polsko-ukraińskich. Ważną część w liście zajmuje krytyka działań rządu polskiego.

– Wybrano postać Jacka Kuronia ze względu na jego postawę wobec Ukrainy. Ponadto Lwów był miejscem jego narodzin.

Prostir.pl

Rosja – „Ren TV” powiadomiło o rewizji policyjnej w redakcji „Nowej Gazety” zanim ta nastąpiła

Telewizja „Ren TV” powiadomiła o policyjnej rewizji „Nowej Gazety” przed faktycznym wejściem policjantów do budynku czasopisma – poinformowała członkini redakcji Nadieżda Prusenkowa.

– „News o wejściu policjantów pojawił się na kanale „Ren TV” wcześniej, niż oni rzeczywiście przyszli. O tym, że policjanci wchodzą, również i my się dowiedzieliśmy od „Ren TV”. Zadzwonili do nas koledzy i powiedzieli, że telewizja o tym mówi” – opowiedziała Prusenkowa.

– Informację o rewizji „Nowej Gazety” opublikowano na stronie „Ren TV” o 12:55 czasu moskiewskiego. W newsie jest mowa o tym, że pod redakcję „według niektórych danych, podjechały dwa autobusy i około dwudziestu policjantów weszło do budynku redakcji”. Rewizja została przeprowadzona w związku z przyjęciem do pracy dziennikarza Ali Fieruza.

– Ali Fieruz, pracownik „Nowej Gazety” od około roku, w połowie marca został zatrzymany przez moskiewską policję w związku ze śledztwem przeprowadzonym przez służby porządkowe Uzbekistanu. W maju poinformowano, że policja przeprowadzi rewizję „Nowej Gazety” na wskutek zatrudnienia Fieruza, który nie posiadał oficjalnego pozwolenia na pracę w FR.

Meduza

Rosja – Kreml skomentował spotkanie Putina z przywódcami DRL i ŁRL

Rozmowy Putina z liderami samozwańczych republik „w żaden sposób” nie oznaczają jakiejkolwiek zmiany moskiewskiej pozycji co do nieuczestniczenia w ukraińskim konflikcie – skomentował rzecznik głowy FR Dmitrij Pieskow.

– „Prezydent od zawsze mówi o tym, że nie mamy żadnej możliwości wpływania na te samozwańcze republiki bądź dawania komuś tam instrukcji. Oni żyją swoim samodzielnym życiem” – zaznaczył Pieskow.

– Rzecznik prezydenta dodał też, Putin „nigdy nie ukrywał, że jest u niego pewna możliwość odwoływania się oraz wywierać pewien wpływ [na tą sytuację]”.

– Prezydent FR rozmawiał z liderami samozwańczych republik telefonicznie 15 listopada. Rozmowa dotyczyła wymiany jeńców.

RBK

Białoruś – Mińsk wyśle siły pokojowe na Donbas?

Minister Spraw Zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej potwierdził na spotkaniu z Sergiejem Ławrowem, szefem dyplomacji Rosji, gotowość wysłania sił pokojowych na Donbas.

– Warunkiem wysłania białoruskiego kontyngentu ma być zgoda wszystkich zainteresowanych stron.

– Makiej przypomniał, że prezydent Alaksandr Łukaszenka już w 2014 roku mówił o gotowości Mińska do wysłania sił do Donbasu.

– Siergiej Ławrow ze swojej strony stwierdził, że rosyjski projekt rezolucji o siłach pokojowych „sabotuje przede wszystkim Ukraina”.

Tut.by

Białoruś – Potwierdzono datę wyborów samorządowych

Wybory samorządowe na Białorusi odbędą się 18 lutego 2018 roku. Wniosek Centralnej Komisji Wyborczej potwierdził prezydent Łukaszenka.

– Opozycyjny Białoruski Front Narodowy w swoim komunikacie stwierdził, że nie uznaje wyborów za pozwalające Białorusinom na realizację ich prawa do wyboru miejscowych władz.

– Mimo krytycznej oceny wyborów, BNF zapowiedział swój udział, jednak nie po to, aby zajmować stanowiska, ale aby walczyć o poparcie Białorusinów.

Tut.by / Belarus Partizan

Białoruś – Porażka w finale Pucharu Federacji

W mijającym tygodniu w Mińsku odbywał się finał Pucharu Federacji. Mimo gry we własnej stolicy Białorusinki ostatecznie uległy Amerykankom 2:3.

– Amerykanki osiągnęły zwycięstwo dopiero w ostatnim meczu, w tie-breaku.

– Mistrzostwa odbywały się w Mińsku, a sportsmenki gościła znana stołeczna Cziżowka-Ariena.

Tut.by

eastweek-balkan_22534381-2

Bośnia i Hercegowina – Bojkot instytucji BiH przez polityków Republiki Serbskiej

Przedstawiciele rządu Republiki Serbskiej wzywają reprezentantów RS w instytucjach BiH do ich opuszczenia.

– Jest to efekt wywiadu Bekira Izetbegovicia dla sersbkiej agencji prasowej, gdzie Boszniacki członek prezydium BiH powiedział że państwo to ma zamiar uznać niepodległość Kosowa.

– Obecnie BiH nie uznaje niepodległości Kosowa ze względu na bark zgody władz i przedstawicieli autonomicznej Republiki Serbskiej.

– Głównym inicjatorem tego wezwania jest prezydent RS Milorad Dodik, który opowiada się za secesją RS od BiH

Radio Slobodna Evropa

Serbia – Francja przekaże 200 tys. euro na renowację pomnika wdzięczności na Kalemegdanie

W Belgradzie Ambasada Francji, reprezentowana przez Nikola Faja, oraz Instytut ochrony zabytków Urzędu Miasta Belgrad, reprezentowany przez Olivera Vučkovića, podpisały umowę o przekazaniu 200 tys. euro na renowacje pomnika wdzięczności.

– Pomnik ten został wzniesiony 11 listopada 1930 roku przez władze Królestwa Jugosławii, jako wyraz wdzięczności Francji za udzielone wsparcie w I wojnie światowej.

– Umowę w tej sprawie podpisano 14 listopada, a środki finansowe przekazane na ten cel pochodzą ze zbiórki, prowadzonej w 2015 i 2016 roku przez MSZ Francji oraz stowarzyszenie „Pamięć Francji”.

– Całkowity koszt renowacji wyniesie 400 tys. euro.

Politika

Bułgaria – Czwarta na liście najszybciej starzejących się narodów

Według najnowszego raportu ONZ, Bułgaria znalazła się w czołówce najszybciej starzejących się narodów świata – zaraz po Japonii, Włoszech i Niemczech. Dane zostały przedstawione na konferencji demograficznej we Wracy.

– Doktor Emilia Bojanowa przedstawiła na spotkaniu dane raportu ONZ, według których ponad 26% bułgarskiego społeczeństwa stanowią osoby po 60. roku życia. Ponadto w przeciągu dziesięciu lat od 2004 do 2014, zaludnienie Bułgarii zmalało o niemal pół miliona.

– Obecnie szacuje się, że średni wiek przeciętnego Bułgara to 43 lata. Według Bojanowej, obecnie na sto osób przechodzących na emeryturę, tylko sześćdziesięciu czterech młodych Bułgarów zaczyna pracę.

– Szacuje się, do 2050. roku jedną trzecią Europejczyków stanowić będą osoby po 60. roku życia.

Nova.bg

Chorwacja – Dzień pamięci ofiar ataku na Vukovar

W Chorwacji rozpoczęły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar oblężenia Vukovaru z 1991 roku.

– 17 listopada na ulicach Vukovaru mieszkańcy zapalą świece i lampiony w chołdzie poległym obrońcom miasta.

– We wtorek z Zagrzebia wyruszyła kolumna rowerzystów, którzy zamierzają dotrzeć do Vukovaru 18 listopada, aby razem z obrońcami miasta wspominać poległych

– 25 sierpnia 1991 roku na Vukovar uderzyły wojska Republiki Serbskiej Krainy wspierane przez siły Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Oblężenie miasta trwało do 22 listopada 1991
roku i zakończyło się przejęciem Vukovaru przez siły serbskie.

– Patronat nad tegorocznymi Dniami pamięci o Vukovarze, objęła prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

HRT

Facebook Comments
Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY