Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (24 listopada)

Dzisiejszy #Eastweek aż pęka od ważnych (lecz zwięzłych) depesz ze Wschodu i Bałkanów! Przeczytaj koniecznie, żeby być na bieżąco!

eastweek-ewr_2311

Białoruś – Łukaszenka odmówił uczestnictwa w szczycie PW

Alaksandr Łukaszenka odrzucił zaproszenie na szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się dzisiaj w Brukseli.

– W odpowiedzi udzielonej agencji Biełta przez przedstawiciela MSZ Andrieja Szupliaka stwierdzono, że Białoruś z zadowoleniem przyjęła zaproszenie na szczyt na poziomie głów państw, jednak stosunki między UE i Białorusią nie są jeszcze na tym poziomie.

– Stronę białoruską niepokoi fakt, iż Partnerstwo Wschodnie zamienia się w organizację państw o europejskich ambicjach, gdyż Białoruś takich ambicji nie okazuje.

– Delegacji białoruskiej na szczycie będzie przewodził Minister Spraw Zagranicznych Uładzimir Makiej.

MSZ Białorusi

Białoruś – Ukraiński dziennikarz zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa

Strona białoruska oskarżyła ukraińskiego dziennikarza Pawła Szarojko o szpiegostwo i zorganizowanie na terenie kraju siatki agenturalnej.

– Przedstawiciel białoruskiego KGB stwierdził, że dziennikarz przyznał podczas przesłuchania, że jest współpracownikiem wywiadu ukraińskiego.

– Dziennikarz poprzez siatkę agentów miał zbierać informacje o charakterze wojskowo-politycznym.

– Igor Kizim, ambasador Ukrainy w Białorusi stwierdził, że nie wierzy, aby Szarojko przyznał się bez nacisków i zażądał przedstawienia dowodów na jego działalność agenturalną.

Tut.by

Ukraina – Przewrót w Ługańsku?

Budynki administracji przejęli uzbrojeni ludzie, przywódca ŁNR Igor Płotnicki uciekł do Rosji, a DNR ogłosiła, że na terytorium sąsiedniej republiki rozbito ukraińską agenturę.

– Nieoznakowani żołnierze zajęli centrum Ługańska i budynki administracji rządowej 21 listopada, wcześniej ze stanowiska usunięto szefa MSW Igora Korneta, który według niektórych stoi za organizacją przewrotu.

– Przywódca ŁNR Igor Płotnicki zbiegł do Rosji wraz z szefową Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej Anastazją Szurkajewą oraz kierownik administracji Iriną Teicman.

– Na stronach internetowych DNR pojawiły się informacje o rozbiciu ukraińskiej grupy dywersantów kierowanej przez ukraiński wywiad, w skład której wchodziły kobiety, które uciekły do Rosji z Płotnickim.

Meduza

Rosja – Milczenie o radioaktywnej chmurze

Chmura radioaktywnego pyłu, która znalazła się nad Europą we wrześniu, przyleciała z Rosji, czemu Kreml początkowo zaprzeczał.

– Eksperci z Francuskiego Instytutu Ochrony przed Promieniowaniem stwierdzili, że miejsce wycieku izotopu rutenu-106 znajduje się pomiędzy górami Uralu i Wołgą.

– Chociaż Rosatom początkowo zaprzeczał informacjom francuskich i niemieckich radiologów, ostatecznie potwierdzono, że doszło do wycieku w mieście Oziorsk, w rejonie Czelabińska.

– Według informacji Polskiej Agencji Atomistyki stężenie rutenu-106 nad Polską nie zagraża zdrowiu.

Wprost / Meduza

Białoruś – Największa partia polityczna ma 2,6% poparcia

Według najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych na Białorusi, poparcie dla każdej z nich znajduje się w granicach błędu statystycznego.

Sondaż poparcia dla białoruskich partii politycznych; Źródło:  tut.by

Sondaż poparcia dla białoruskich partii politycznych; Źródło: tut.by

– Liderem zestawienia jest Komunistyczna Partia Białorusi ex aequo z Republikańską Partią Pracy i Sprawiedliwości, trzecie miejsce zajmuje Białoruska partia „Zieloni” z poparciem 2,3%.

– Prawie połowa Białorusinów wierzy, że w kraju potrzebne są silne partie polityczne, jednak krajobraz polityczny w kraju od lat nie ulega zmianie.

– Badanie zostało przygotowane przez Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk Republiki Białoruś.

Tut.by

Rosja – Gotowość do zwiększenia produkcji wojskowej

Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że wszystkie przedsiębiorstwa w Rosji powinny być gotowe do przejścia na produkcję na potrzeby wojskowe.

– Według słów Putina „zdolność gospodarki do szybkiego zwiększania zasobów obronnej produkcji i usług to jeden z ważniejszych warunków zabezpieczenia państwa”.

– Ma to dotyczyć zarówno wielkich przedsiębiorstw państwowych, jak i prywatnych.

– Proces zwiększania zdolności mobilizacyjnych Rosji zaczął się, według słów prezydenta, już dwa lata temu.

Moskowskij Komsomolec

Rosja/Syria – Możliwe znaczące zmniejszenie rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii

Zgrupowanie rosyjskich wojsk w Syrii do końca roku może być znacząco zmniejszone – poinformował szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerij Gierasimow.

– Federacja Rosyjska pozostawi w Syrii jedynie jednostki niezbędne do funkcjonowania bazy lotnicznej Hmejmim oraz portu dla marynarki wojennej w Tartusie.

– „Jeśli chodzi o wypełnienie wojennych zadań, zostało ich całkiem niedużo. Oczywiście, decyzja zostanie podjęta przez głównodowodzących i zgrupowanie będzie wtedy zmniejszone.” – powiedział Gierasimow.

– W czasie spotkania z prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem, prezydent Rosji ogłosił zakończenie operacji. „Do pełnego zwycięstwa nad terroryzmem, oczywiście, jest jeszcze daleko. Co się tyczy jednak naszej wspólnej walki z terrorystami na terytorium Syrii, ta wojenna operacja rzeczywiście się kończy” – powiedział Putin.

RBK

eastweek-balkan_2311

Holandia/Serbia – Dożywotnie więzienia dla Ratko Mladića

Trybunał w Hadze skazał serbskiego generała na karę dożywocia za zbrodnie popełnione w czasie wojny w byłej Jugosławii. Oskarżenie objęło ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

– Mladićowi postawiono 11 zarzutów z czego 10 zostało utrzymanych.

– Serbskiemu generałowi udowodniono dokonanie mordu na 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy w 1995 roku oraz obciążono odpowiedzialnością za śmierć ok. 11 tys. cywilów podczas prowadzonego przez Mladića oblężenia Sarajewa.

– Były dowódca nie przyznał się do postawionych zarzutów. Obrońcy generała zapewniali też o nieobecności Mladića podczas egzekucji w Srebrenicy oraz tym że był w szoku, gdy dowiedział się o zaistniałych wydarzeniach.

– Syn generała, Darko Mladić oraz obrońca Dragan Ivetić zapowiedzieli już, że będą odwoływać się od wyroku.

Balkan Insight

Bałkany – Reakcje na wyrok dla Mladića

Chorwacki rząd przyjął z aprobatą informację o wymierzeniu Ratko Mladiciowi kary dożywocia. Z kolei Milorad Dodik, Prezydent Republiki Serbskiej (BiH), otwarcie skrytykował wyrok trybunału, który uznał za łatwy do przewidzenia, i podkreślił, że „wzmocni on serbski naród”.

– W wydanym po ogłoszeniu wyroku oświadczeniu chorwacki rząd wskazał na niedostateczne działanie Trybunału w Hadze na rzecz wykazania zbrodni popełnionych przez Mladića na ludności chorwackiej.

– Bakir Izetbegović – członek Prezydium Bośni i Hercegowiny, kolegialnej głowy państwa, reprezentującej naród boszniacki – przyjął decyzję Trybunału w Hadze z zadowoleniem. Jak podkreślił, Ratko Mladić jest „zbrodniarzem i marionetką”. Ponadto zaznaczył, że jest przekonany, że „cicha większość bośniackich Serbów nie utożsamia się z Mladiciem i nie popiera jego zbrodni”.

– Milorad Dodik, Prezydent Republiki Serbskiej, otwarcie skrytykował wyrok trybunału, który uznał za łatwy do przewidzenia, i podkreślił, że „wzmocni on serbski naród”. Uznał również Ratko Mladicia za serbskiego bohatera, i – jak zaznaczył – „żaden wyrok nie może tego zmienić”.

Dnevnik / Blic

Kosowo – Sąd nakazał aresztowanie trzech deputowanych opozycji

Decyzja sądu dotyczy trzech posłów partii Vetevendosje, którzy w 2015 roku rozpylili gaz w budynku parlamentu.

– Wśród trzech deputowanych jest lider partii Vetevendosje Albin Kurti.

– Decyzja sądu spowodowana jest niestawieniem się tych osób podczas rozprawy sądowej dotyczącej ich występku z 2015 roku.

– Członkowie partii Vetevendosje zwracają uwagę, że w rozpyleniu gazu w parlamencie brał też udział obecny premier Ramush Haradinaj, wobec którego nie postawiono żadnych zarzutów.

Balkan Insight

Macedonia – Wizyta premiera Bułgarii Bojko Borisowa

Bojko Borisow wraz z całym swoim rządem w czwartek 23 listopada przyjechał z wizytą do Macedonii. W Strumicy, rodzinnym mieście premiera Macedonii Zorana Zaewa, odbyło się wspólne posiedzenie rządów Macedonii i Bułgarii.

– Podczas konferencji prasowej Borisow stwierdził, że na Bałkanach potrzebna jest polityka mająca na celu współprace państw regionu, a nie będąca wymierzona przeciwko sąsiadom. Odniósł się w ten sposób do ostatnich napięć związanych z wyrokiem na Ratko Mladiću.

– Podczas wspólnego posiedzenia podpisano umowę o tzw. „korytarzu nr 8”, który ma być linią kolejową łączącą Macedonię i Bułgarię. Podpisano również umowę o obniżeniu roamingu i traktat o dobrym sąsiedztwie, który jak podkreślił Zoran Zaew, został napisany w obu językach.

– Przed wspólnym posiedzeniem rządów, obaj premierzy złożyli kwiaty pod pomnikiem byłego premiera Macedonii Borysa Trajkowskiego, który zginął w katastrofie lotniczej.

news.bg / BNT

Bośnia i Hercegowina – Spór o naukę języków konstytucyjnych w szkołach

Sąd Najwyższy Federacji Bośni i Hercegowiny, części składowej zamieszkiwanej w większości przez Boszniaków i bośniackich Chorwatów, orzekł, że nauka języków bośniackiego i chorwackiego w szkołach nie jest przedmiotem segregacji i dyskryminacji dzieci. Ma to związek z istniejącym w FBiH systemem „dwóch szkół pod jednym dachem”.

– Sąd odrzucił wniosek o rewizję orzeczenia sądu kantonalnego w Travniku, który również stwierdził, że edukacja na podstawie różnych narodowych planów i programów nauczania nie jest dyskryminacją.

– W opinii Sądu Najwyższego FBiH odmienne systemy nauczania, które powstały ze względów językowych i religijnych, są zgodne z konwencją przeciwko dyskryminacji w edukacji UNESCO z 1960 r., którą BiH ratyfikowała.

– Innego zdania są władze Republiki Serbskiej, które stoją na stanowisku, że język bośniacki nie istnieje i nie może zostać oficjalnie uznany za język ojczysty Boszniaków zamieszkujących RS.

– Jednocześnie w ubiegłym tygodniu sąd w Srebrenicy, położonej na obszarze RS, orzekł, że boszniackie dzieci mają prawo, by język bośniacki nazywać ojczystym.

AlJazeera Balkans

Chorwacja – Stowarzyszenie Chorwackich Dziennikarzy (HND) protestuje przeciwko działaniom HRT wobec Aleksandra Stankovića

HND oskarża HRT (chorwacka telewizja państwowa) o kłamliwy atak na własnego dziennikarza, Aleksandra Stankovića, za użycie określenia „wojna domowa”. Stowarzyszenie podkreśla, że jest to jawny dowód na łamanie profesjonalnych standardów dziennikarstwa przez zarząd HRT.

– Aleksander Stanković w swoim programie „Nedelja u dva” podczas rozmowy z jednym z weteranów obrony Vukovaru użył określenia „wojna domowa” (građanski rat) zamiast oficjalnej nazwy: „wojny ojczyźnianej” (domovinski rat).

– Po emisji programu HRT wydało oświadczenie w którym odcina się od słów Stankovića, zarzucając mu złamanie konstytucji i uchwały chorwackiego parlamentu. Oświadczenie to jest odpowiedzią na żądanie związków chorwackich weteranów, które domagały się usunięcia Stankovića ze stanowiska.

– Chorwacja nie uznaje wojny w Jugosławii za wojnę domową, zamiast tego nazywając ten konflikt „wojną ojczyźnianą”. Określenie „wojna domowa” wobec tego konfliktu, najczęściej jest używane przez media i polityków z Serbii.

Jutarnji list

Bułgaria – Prokuratura wszczęła postępowanie wobec Bułgarskiej Partii Socjalistycznej

Bojko Borisow złożył zawiadomienie do najwyższej prokuratury kasacyjnej w którym oskarża deputowanych Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) o powiązania z narkobiznesem i handel głosami. Podobne doniesienia złożyły: obywatelski ruch „Bojownik” i ruch „Odrodzenie”.

– W odpowiedzi na to zawiadomienie, BSP zorganizowało briefing prasowy, podczas którego wezwało prokuratora generalnego Sotira Cacarowa do zapytania Bojko Borisowa o powody złożenia doniesienia.

– Następnie swoją konferencję prasową zorganizowała partia Borisowa GERB, podczas której przedstawiono informacje na temat brata Georgi Stojlowa i Manola Genowa.

news.bg

Facebook Comments
Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY