Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (30 listopada)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o: kontrowersjach wokół akcji ukraińskiego biura antykorupcyjnego, kolejnych sporach na linii Moskwa - Warszawa i wyroku na tzw. "chorwackiej szóstce".

eastweek-ewr_22850580

Białoruś – Prezydent Gdańska doradza Białorusi

Paweł Adamowicz udzielił wywiadu dziennikarzom portalu Tut.by i dał szereg rad mających usprawnić między innymi białoruską turystykę.

– W opinii Adamowicza Białoruś przede wszystkim byłaby interesującym kierunkiem dla Polaków, którzy jeździliby do niej z powodów sentymentalnych.

– Adamowicz stwierdził, że gdyby miał możliwość spotkać się z Alaksandrem Łukaszenką poradziłby mu zacząć reformę samorządu terytorialnego.

– Prezydent zauważył, że na poziomie regionalnym nie funkcjonują wspólne projekty między Gdańskiem i białoruskimi miastami, gdyż po stronie białoruskiej brakuje odpowiednich organizacji.

Tut.by

Białoruś – Brak konkretów na szczycie PW

Portal Tut.by zwraca uwagę, że w tekście deklaracji po szczycie Partnerstwa Wschodniego Białoruś została jedynie trzykrotnie wspomniana, zabrakło jednak konkretów.

– Dziennikarze podkreślili, że w deklaracji zabrakło wzmianki o bazowym porozumieniu UE z Białorusią lub o uproszczeniu reżimu wizowego.

– Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej po szczycie podkreślił, że deklaracja spełniła białoruskie oczekiwania.

– Podkreślone zostało również, iż w deklaracji nie pojawia się krytyka Rosji, co wypełniło obietnicę Makieja wobec Rosji, że nie dopuści do antyrosyjskiego charakteru deklaracji.

Tut.by 

Rosja – Putin proponuje rosyjskie 500+

Prezydent Rosji zaproponował wprowadzenie w Rosji programu wypłat na rzecz dzieci do czasu osiągnięcia przez nich 1,5 roku.

– Wysokość wypłaty ma być wyliczana w zależności od minimum niezbędnego do przeżycia w danym regionie.

– W 2018 roku suma dopłaty ma wynieść średnio 10523 ruble, w 2019 10836, a w 2020 11143 rubli.

– Putin zapowiedział, że szereg działań wspierających rosyjskie rodziny, w tym program wypłat powinien zostać uruchomiony od 1 stycznia 2018 roku.

Rossijskaja Gazieta

Rosja – MSZ gani Polskę za „państwowy wandalizm”

Strona rosyjska określiła mianem „państwowego wandalizmu” postępowanie strony polskiej względem kolejnego pomnika żołnierzy radzieckich.

– Chodzi o decyzję IPN o usunięciu sierpa i młota oraz tabliczki z pomnika upamiętniającego 20 000 jeńców sowieckich wymordowanych przez Niemców w obozie Karolówka.

– W komunikacie MSZ gest ten został określony jako „częściowy demontaż”.

– Strona rosyjska uznała, za „szczególnie cyniczne” fakt, że pomnik znajduje się w miejscu ludzkiego cierpienia i śmierci.

RIA Novosti

Ukraina – Afera korupcyjna w służbie migracyjnej

Ukraińskie Narodowe Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło akcję, w której sprowokowało zastępczynię Państwowej Służby Migracyjnej do przyjęcia łapówki.
– Akcja odbiła się szerokim echem w ukraińskiej prasie, gdyż agent NABU w momencie wręczania łapówki został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuraturę.

– Zastępczyni PSM miała przyjąć 30 tysięcy USD za prawo tymczasowego pobytu na terytorium Ukrainy dla fikcyjnego cudzoziemca, reprezentowanego przez agenta NABU.

– Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko skrytykował metody NABU, stwierdził też, że agenci nie mieli prawa proponować łapówki zastępczyni PSM.

Ukrainska Pravda

Rosja – Miedwiediew wyjaśnił przyczynę ubóstwa Rosjan

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że obniżenie dochodów mieszkańców Rosji stanowi „jeden z najbardziej palących problemów współczesnej gospodarki”.

– „Oczywiście samo ubóstwo Rosjan jest jednym ze skutków niedorozwoju gospodarczego, dlatego nie może być sytuacji, w której ekonomia znajduje się w słabym stanie, a ubogich w ogóle nie ma” – powiedział premier rządu.

– Z drugiej strony według słów Miedwiediewa, obecnie poziom ubóstwa w Rosji jest o wiele niższy niż 10-15 lat temu, kiedy liczba ludzi z „dochodem poniżej wymaganego poziomu” wynosiła 30 milionów Rosjan.

– Według danych Rosstatu, we wrześniu 2017 roku liczba ubogich w Rosji wynosiła 21,1 miliona Rosjan – 14,4 % całej populacji kraju.

Lenta.ru

Rosja/Polska – Rosyjskie MSZ ogłosił przyczynę wydalenia polskiego historyka

Polski historyk Henryk Głębocki został wydalony z Rosji w odpowiedzi na „absurdalne zarzuty” wobec rosyjskiego historyka, który dostał nakaz opuszczenia Polski – poinformowała rzecznik rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa.

– Zacharowa nie wypowiedziała nazwiska wydalonego rosyjskiego historyka. Wiadomym jest, że miała na myśli profesora Nowosybirskiego Państwowego Technicznego Uniwersytetu, Dmitrija Karnauchowa.

– Karnauchow mieszkał w Polsce od 2013 roku, gdzie wykładał na polskich uniwersytatach, a także współpracował z Rosyjskim Instytutem Studiów Strategicznych. 11 października br. Polskie władze wydalili go z kraju na podstawie zarzutów o działalność „noszącej znamiona wojny hybrydowej”, wymierzonej przeciwko Polsce. „Środki podjęte w odniesieniu do Głębockiego stanowią odpowiedź na ten nieprzyjazny akt” – powiedziała Zacharowa.

– 24 listopada FSB zatrzymało w Moskwie polskiego historyka Głębockiego i wydalili go z Rosji. Historyk przyjechał do Rosji w celu przeprowadzenia kwerendy dotyczącej relacji polsko-rosyjskich.

Meduza

Rosja – Miedwiediew poinformował o swoim wsparciu dla „prezydenta pełnego sukcesów” Putina

– Według słów premiera, w przypadku ogłoszenia kandydatury Władimira Putina, „Jedna Rosja” i on sam poprą obecnego prezydenta.

– Wcześniej trzy bliskie Kremla źródła RBK informowały, że Władimir Putin ogłosi swoją kandydaturę po oficjalnym wyznaczeniu daty wyborów (7 – 17 grudnia), ale przed oficjalnym zjazdem „Jednej Rosji” (22-23 grudnia). Priorytetowym scenariuszem dla kandydatury Putina jest udział w wyborach jako kandydat bezpartyjny.

– Samego siebie jako kandydata na prezydenta Miedwiediew „w bieżącym politycznym sezonie” nie widzi.

RBK

Ukraina – Amerykański niszczyciel rakietowy w Odessie

Dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej poinformowało , że w środę 29 listopada do odeskiego portu wpłynął amerykański USS James E. Williams. Wizyta niszczyciela rakietowego oceniana jest jako kontynuacja wsparcia dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych.

– Okręt uzbrojony w pociski manewrujące Tomahawk pozostanie w Odessie do 2 grudnia, na wody Morza Czarnego wpłynął w niedzielę.

– Dowództwo ukraińskie podkreśla, że wsparcie ze strony USA w czasie trwającej wojny jest szczególnie ważne.

– To już kolejna tego typu wizyta. W marcu w odeskim porcie cumowała grupa okrętów NATO.

Dzień Kijów

Ukraina – Rosja planuje wzmocnić system ochrony Krymu o S-400

S-400 jest znanym rosyjskim systemem rakietowym typu ziemia- powietrze . W porównaniu z innymi systemami z rodziny S-300 ma znacznie większe możliwości . Może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na sześć celów, znajdujących się w odległości nawet 400 kilometrów.

– O planowanym działaniu powiadomiła służba prasowa południowego okręgu wojskowego Federacji Rosyjskiej .

-Według informacji na okupowanym Krymie , stacjonuje już pułk uzbrojony w system S-400.

-W sierpniu na krymskich wodach Rosja rozmieściła statki wyposażone w system rakietowy o
zasięgu 2500 kilometrów.

Tyzhden.ua

Ukraina – 14 państw oficjalnie uznało Wielki Głód za zbrodnię

Klęska głodu w latach 1932-1933 w ZSRR, szczególnie odznaczyła się na terytoriach ówczesnej Ukrainy SRR. Według różnych szacunków w tamtym okresie śmieć poniosło około 6 do 10 milionów ludzi. Obecnie 25 listopada jest dniem pamięci ofiar Wielkiego Głodu.

– W dniu pamięci ofiar Petro Poroszenko ogłosił na Twitterze sukces obecnej dyplomacji ukraińskiego Rządu.

– Według informacji 14 państw oficjalnie uznało Wielki Głód za zbrodnie na narodzie ukraińskim.

-Prezydent Ukrainy proponuje również przyjęcie ustawy, która pociągała by do odpowiedzialności w przypadku nieuznawania za zbrodnię Wielkiego Głodu oraz Holokaustu.

Tyzhden.ua

eastweek-balkan_22534381

Chorwacja – Projekt ustawy o weteranach wojny w Chorwacji

We wtorek w chorwackim parlamencie odbyła się dyskusja dotycząca projektu ustawy o weteranach Wojny w Chorwacji. Projekt ustawy został przedstawiony przez ministra ds. weteranów Tomo Medveda.

– Projekt ustawy zakłada rozszerzenie praw oraz przyznanie dodatkowych świadczeń socjalnych dla weteranów. Na realizacje założeń projektu, chorwacki budżet państwa będzie musiał zabezpieczyć środki w wysokości 283 milionów kun.

– Opozycja zarzuca rządowi, że jest to kupowanie głosów i tworzenie nowej uprzywilejowanej kasty społecznej. Parlamentarzyści z partii Živi Zid zarzucają rządowemu projektowi dyskryminacje pozostałych obywateli.

– Tomo Medved na zarzuty opozycji odpowiedział że projekt ustawy przywraca godność weteranom tej wojny i że do dziś są traktowani jako kula u nogi społeczeństwa.

HRT /Jutarnji List

Bułgaria – 63% Bułgarów jest niezadowolonych z poziomu swojego życia

Centrum badań opinii społecznej „Trend” na zlecenie gazety „24chasa” przeprowadziło badanie w sprawie oceny poziomu życia wśród obywateli Bułgarii. Aż 63% badanych oceniło standard swojego życia negatywnie.

– Większość badanych nie spodziewa się aby w przeciągu najbliższego roku ich poziom życia się poprawił. Tylko 20% badanych wyraziło taką nadzieję. Z kolei 16% badanych jest przekonanych, że standard ich życia się pogorszy.

– Według Eweliny Sławkowej, za takie wyniki badania może częściowo odpowiadać specyfika bułgarskiego społeczeństwa, które jest bardziej skłonne do wyrażania negatywnych opinii odnośnie tego tematu. Sławkowa podkreśla także, że odpowiedzi młodych ludzi są bardziej optymistyczne, a osoby w wieku emerytalnym są skłonne do większego pesymizmu.

– Badanie zostało wykonane na grupie 1005 osób w formie wywiadu.

dnes.bg

Holandia/Chorwacja – Trybunał w Hadze wydał wyrok na „chorwacką szóstkę”

Trybunał w Hadze wydał ostateczny wyrok ws. liderów tzw. „Herceg-Bośni”- chorwackiej organizacji dążącej do przyłączenia terenów Hercegowiny do Chorwacji. Była to ostatnia rozprawa kończąca działalność trybunału.

– Trybunał odrzucił apelację Milovoja Petkovića, Valentina Ćorića, Berislava Pušića, Jadranko Prlića, Slobodana Praljka i Bruno Stojića, utrzymując w mocy wyrok pierwszej instancji.

– Odrzucono zarzut wyburzenia starego mostu w Mostarze jako celowego niszczenia zabytku uznając że działanie to miało charakter czysto militarny. Trybunał uznał jednak że „Herceg-Bośnia” była zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było dokonanie czystek etnicznych oraz że jej przywódcy działali w ścisłej współpracy z Franjo Tuđmanem, ówczesnym prezydentem Chorwacji.

– Podczas odczytywania wyroku Slobodan Praljka wypił nieznaną substancje, która okazała się trucizną i w efekcie czego zmarł w szpitalu.

Dnevnik.hr / Radio Slobodna Evropa

Bułgaria – Pozytywny wynik rozmów z Arabią Saudyjską

Bułgaria i Arabia Saudyjska znalazły wspólne pole do dalszego rozwoju handlowego, przemysłowego i technologicznego, jak wynika z rozmów premiera Borisowa z królem Salmanem.

– Bułgarski premier Bojko Borisow i król Arabii Saudyjskiej Salman spotkali się w tym tygodniu. Oprócz Borisowa, w Arabii Saudyjskiej znalazło się również kilku bułgarskich ministrów.

– Według saudyjskiego monarchy, istnieje duży potencjał współpracy między państwami. Nie wyklucza on, że Arabia Saudyjska wykorzysta bułgarskich specjalistów w zakresie budownictwa, transportu i handlu. Rozmawiano również o możliwości otwarcia bułgarskiej ambasady w Rijadzie oraz o walce z terroryzmem.

– Wizyta Borisowa i bułgarskich ministrów w Rijadzie jest pierwszą tego rodzaju i niesie wyjątkowe znaczenie dyplomatyczne.

Vesti.bg

Bułgaria – Sofijscy studenci na drugim miejscu w światowym konkursie biologii syntetycznej

Drugie miejsce zajęli studenci dwóch sofijskich uniwersytetów. To już drugie miejsce na podium, które przyznano Bułgarom.

– Wysokie miejsce przyznano studentom za badania nad kontrolowaną mutacją pałeczki okrężnicy (bakterii E.coli). Zakłada ona niwelowanie szkodliwego działania bakterii.

– Nad projektem pracowali studenci wydziałów biologicznych Uniwersytetu Sofijskiego i Sofijskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Ubiegłego roku Bułgarzy zajęli trzecie miejsce w tym samym konkursie.

Nova.bg

Bośnia i Hercegowina –Wiceprezydent Republiki Serbskiej alarmuje o atakach na Boszniaków

Ramiz Salkić, wiceprezydent Republiki Serbskiej (RS), reprezentujący naród bośniacki, skierował list otwarty m.in. do Biura Wysokiego Przedstawiciela w BiH, przedstawicielstwa OBWE i wybranych ambasad państw zachodnich w Sarajewie oraz prezydenta i rządu RS, w którym poinformował o niepokojącej sytuacji Boszniaków w RS.

– Podkreślił, że w ciągu ostatnich tygodni w tej części składowej doszło do kilku incydentów połączonych z napaścią na Boszniaków, którzy powrócili do swoich domów po wojnie w BiH, oraz ich majątek.

– Salkić główną winę widzi w polityce prowadzonej przez prezydenta Milorada Dodika i elit rządzących RS.

– Interwencja ma związek z ostatnimi napadami na majątki bośniackich repatriantów w Rogaticy i – zdaniem Salkicia – niedostateczne działania policji RS.

Al Jazeera Balkans

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY