Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (7 grudnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o: niedopuszczeniu Rosji do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, zorganizowanych przez Michaiła Saakaszwiliego protestach w Kijowie oraz planach Bułgarii na przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

eastweek-ewr_22850580-1

Białoruś – „Podatek dla Google” ruszy od nowego roku

Mińsk wprowadza od 1 stycznia 2018 roku nowy podatek, który zapłacą przedsiębiorstwa oferujące swoje usługi w formie elektronicznej.

– Podatek nazywany „podatkiem dla Google” ma wynosić 20%,. nie będzie dotyczył sprzedaży w Internecie fizycznych przedmiotów.

– Podobne obciążenia od 2015 roku funkcjonują na terytorium UE, od 2017 roku w Rosji.

– Świadome trudności w ściąganiu podatków od firm zagranicznych Ministerstwo Podatków i Opłat liczy, że groźba utraty reputacji będzie podstawową „sankcją” dla uchylających się od płatności.

Tut.by

Białoruś – Zmiany w działalności MSZ

Prezydent Łukaszenka zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi.

– MSZ ma wybrać państwa, z którymi Białoruś będzie współpracowała i następnie przeanalizować, które ambasady należy zlikwidować, a które utrzymać.

– Łukaszenka stwierdził, że „nie jesteśmy Chinami czy USA ze swoimi zasobami, aby być obecnymi w całej Afryce”.

– Prezydent zarysował swój plan podczas mianowania nowych ambasadorów w Argentynie i RPA.

Belta.by

Rosja – Nowe środki masowego przekazu na liście agentów

Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji wpisało na listę zagranicznych agentów 9 nowych redakcji.

– Na listę trafiły redakcje „Gołos Ameryki”, „Radio Svoboda”, kanał „Nastojaszcze Wremia”, Ideel.Realii, Kavkaz.Realii, Krym.Realii, Tatarsko-baszkirskie „Radio Svoboda”, Sibir.Realii oraz projekt Faktograf.

– Dziennikarze mediów wpisanych na listę agentów mają zakaz wstępu do Dumy Państwowej oraz Rady Federacji.

– Szef komisji Rady Federacji ds. obrony suwerenności Andriej Klimov zapowiedział, że w najbliższym czasie spis agentów nie będzie poszerzany, ale może się to zmienić, jeśli USA będą sankcjonowały rosyjskie media.

RIA Novosti 

Rosja – Putin kandydatem na prezydenta

Władimir Putin potwierdził swoje uczestnictwo w wyborach prezydenckich. Obecny prezydent będzie ubiegał się o 4. kadencję.

– 6-tego grudnia podczas wizyty w fabryce GAZ (Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod w Niżnym Nowogrodzie) obecny prezydent ogłosił, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich w marcu 2018 r.

– Jeszcze w październiku 2017 odpowiadając na pytania o ewentualną kandydaturę, Putin unikał jednoznacznej odpowiedzi.

– W przypadku zwycięstwa Putina, jego czwarta kadencja zakończy się w 2024 roku.

RBK 

Rosja – Rosjanie nie pojadą na Igrzyska Olimpijskie w 2018 roku

MKOl wykluczył drużynę rosyjskich olimpijczyków z uczestnictwa w zimowych Igrzyskach w Korei Południowej, pozbawiając Olimpijski Komitet Rosji akredytacji i dożywotnio dyskwalifikując dwóch rosyjskich sportowców.

– Rosyjscy sportowcy mogą wziąć udział w olimpiadzie jedynie pod neutralną flagą i po przejściu wszystkich niezbędnych testów.

– Decyzja MKOl pozbawia Rosjan możliwości uczestnictwa w rywalizacji w sportach drużynowych takich jak hokej, bieg w sztafetach czy łyżwiarstwo figurowe w parach.

– Żaden ze sportowców wcześniej zdyskwalifikowanych ze względu na doping nie zostanie dopuszczony do udziału w Igrzyskach.

Gazeta.ru

Rosja – Kreml zareagował na decyzję Trumpa odnośnie Jerozolimy

Rzecznik prezydenta FR Dmitrij Pieskow 7 grudnia poinformował, że decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie sprzyja uregulowaniu konfliktów na Bliskim Wschodzie.

– „Rzeczywiście, niepokój budzi to, jakie napięcie na Bliskim Wschodzie wywołała wypowiedź amerykańskiego prezydenta, pana Trumpa. Mamy wrażenie, że bynajmniej ta decyzja nie zbliża nas do uregulowania konfliktów na Bliskim Wschodzie, a, odwrotnie, widzimy, że po pierwsze doprowadza nas do podziału międzynarodowej społeczności” – powiedział Pieskow.

– Zdaniem Pieskowa należy kontynuować poszukiwanie dróg dla politycznego rozwiązania sytuacji, która znacząco się skomplikowała.

– Wcześniej Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, czym wywołał szeroką reakcję na forum międzynarodowym. Przywódca Palestyny nazwał te decyzję „końcem amerykańskiego uczestnictwa w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie”.

Gazeta.ru

Rosja – Sobczak planuje utworzenie nowej partii politycznej

Rosyjska prezenterka telewizyjna, Ksenia Sobczak, zapowiedziała, że po wyborach prezydenckich zajmie się powołaniem nowej partii politycznej.

– Kandydatka na prezydenta na antenie telewizji Dożd’ ogłosiła, że jej partia będzie startowała w wyborach do Dumy Państwowej.

– Nowa partia będzie miała charakter opozycyjny.

– Jak sama mówi, jej marzeniem jest ożywienie ruchu prawicowego w Rosji.

Echo Moskwy

Rosja – USA wznowią wydawanie wiz

Amerykańska ambasada w Rosji oficjalnie poinformowała na swojej stronie internetowej o wznowieniu wydawania wiz. Od 11 grudnia mieszkańcy Rosji ponownie będą mogli starać się o zgodę na wyjazd do Stanów Zjednoczonych.

– Wydawanie wiz będzie możliwe amerykańskich konsulatach w Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu i Władywostoku.

– Wydawanie wiz dotyczy jedynie wiz o ograniczonym zakresie.

– Na oficjalnej stronie ambasada USA oświadczyła, że jeszcze będzie prowadziła rozmowy m.in. w sprawie wiz imigracyjnych, nieemigracyjnych i dywersyfikacyjnych.

Novaya Gazieta

Ukraina – Saakaszwili na ulicach Kijowa

Były prezydent Gruzji po raz kolejny dał o sobie znać. Tym razem Micheil Saakaszwili po uwolnieniu przez zwolenników z rąk policji zorganizował protest uliczny pod ukraińskim parlamentem.

– Zapowiedział, że pozostanie pod Radą Najwyższą Ukrainy do czasu zwycięstwa nad złodziejami i bandytami, którzy rządzą krajem.

– Już wcześniej Saakaszwili wspominał o potrzebie wyzwolenia Ukrainy spod władzy Petro Poroszenki.

– Podczas protestu mówił: „Odejdę stąd wraz z narodem ukraińskim wyłącznie jako zwycięzca. Drodzy Kijowianie! W związku z tym, że ocaliliście mi dziś życie, od dziś należy ono do was.”

Tyzhden.ua

Ukraina – Wymiana jeńców do końca 2017

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy nadal codziennie zbiera swoje żniwo. Jak podaje przedstawiciel OBWE Martin Sajdik Rosja i Ukraina są gotowe do końca roku przeprowadzić wymianę jeńców.

– Postanowienie pojawiło się po trójstronnym spotkaniu w stolicy Białorusi.

-Grupa kontaktowa oraz przedstawiciele części obwodów donieckiego i ługańskiego potwierdzili gotowość stron do przeprowadzenia wymiany na podstawie już zatwierdzonych list, a także uzgodnienia możliwie najszybciej procedury i daty wymiany – mówił Sajdik.

– Przygotowania do wymiany rozpocznie grupa zajmująca się kwestiami humanitarnymi

Zik.ua

Ukraina – Rada Najwyższa zwolniła szefa komitetu antykorupcyjnego

Deputowani zdecydowali o zwolnieniu Jegora Sobolewa z funkcji przewodniczącego komitetu przeciwdziałania korupcji.

– Artur Gerasmiow z frakcji Blok Petra Poroszenka uzasadniał decyzję tym, że pod zarządem Sobolewa komitet pracował nieefektywnie.

– Oleksandr Wiłkuł z Bloku Opozycyjnego nazwał Sobolewa „amoralnym typem”.

– W opinii Sobolewa jego zwolnienie jest częścią planu władzy, aby zniszczyć niezależność NABU i antykorupcyjnej prokuratury, a w ich miejsce stworzyć fikcyjny sąd antykorupcyjny.

Ukrainska Pravda

Ukraina / Węgry – Budapeszt chce misji OBWE na Zakarpaciu

Węgry wniosły do OBWE prośbę o wysłanie stałej misji w region Zakarpacia, ze względu na „napięcia” w regionie.

– Przyczyną napięć ma być wprowadzenie przez Ukrainę „dyskryminującego” prawa o oświacie, ograniczającego możliwość nauki w językach mniejszości.

– Poinformował o tym Minister Spraw Zagranicznych Węgier Péter Szijjártó podczas posiedzenia Rady Ministrów OBWE w Wiedniu.

– Według ministra w regionie odbywają się antywęgierskie marsze, podczas których prezentowane są nacjonalistyczne ukraińskie symbole i skandowane antywęgierskie hasła.

Ukrainska Pravda 

eastweek-balkan_22534381-1

 Chorwacja – Otworzono księgę kondolencyjną Slobodana Praljaka

W Zagrzebiu otworzono księgę kondolecyjną Slobodana Praljaka.  Na placu bana Jelačicia mieszkańcy Zagrzebia zaczęli stawiać znicze hołdzie „narodowemu bohaterowi”

– Do księgi wpisali się m. in. chorwaccy parlamentarzyści: Zdravko Tomac, Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih.

– Slobodan Praljak został uznany za zbrodniarza wojennego przez Trybunał w Haadze, jednak dla części chorwackiego społeczeństwa jest on bohaterem

– Chorwacki parlament uhonorował tę kontrowersyjną postać minutą ciszy.

Vecernjilist

Chorwacja – Stowarzyszenia weteranów wojny w Chorwacji złożyły doniesienie do prokuratury na Stjepana Mesicia

Były prezydent Chorwacji, Stjepan Mesić, jest oskarżany przez organizacje weteranów o zdradę stanu i ujawnienie tajnych informacji. Doniesienie w tej sprawie zostało złożone w czwartek przez zrzeszenie stowarzyszeń chorwackich weteranów i ofiar Wojny w Chorwacji.

– Powodem złożenia tego doniesienia są zeznania jakie Stjepan Mesić złożył przed Międzynarodowym Trybunałem ds. zbrodni w byłej Jugosławii. W swoich zeznania Mesić obciążał Franjo Tuđmana odpowiedzialnością za zbrodnie popełnione przeciwko bośniackim muzułmanom.

– Przyczyną dla tego działania stał się również wyrok ws. „chorwackiej szóstki”, który oznacza potencjalne roszczenia ofiar o odszkodowania od państwa chorwackiego.

– Podobne zawiadomienie jest przygotowywane również względem Ivo Josipovicia.

Vecernjilist

Serbia – Wizyta prezydium BiH w Belgradzie

We wtorek członkowie prezydium Bośni i Hercegowiny przyjechali do Belgradu na spotkanie z prezydentem Aleksandrem Vučiciem. Tego dnia odbyła się uroczysta kolacja z udziałem wszystkich trzech członków prezydium i prezydenta Serbii. Następnego dnia odbyła się wspólna konferencja prasowa.

– Na konferencji prasowej, prezydent Serbii Aleksandar Vučić ocenił, że stosunki między BiH i Serbią „nie są złe”, choć lepiej od nich kształtuje się współpraca gospodarcza obu krajów.

– Podczas konferencji doszło do incydentu między członkami prezydium BiH. Dragan Čović powiedział, że BiH ws. uznania niepodległości Kosowa będzie czekać na decyzje władz Serbii. Szybko te słowa sprostował drugi członek prezydium, Bekir Izetbegović, stwierdzając że polityka zagraniczna BiH będzie kształtowana w Sarajewie między członkami prezydium, a nie podczas wizyt dyplomatycznych.

Radiosarajevo

Bułgaria – Rada Ministrów ogłosiła oficjalny program na okres prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej

6 grudnia bułgarska Rada Ministrów ogłosiła program, który ma zostać realizowany w ciągu osiemnastu miesięcy obejmujących okres prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej.

– Całość programu obejmuje cztery dziedziny określone jako priorytetowe: przyszłość młodych Europejczyków, Zachodnie Bałkany w Europie, siła i bezpieczeństwo jednolitej europy oraz ekonomia cyfrowa.

– Program przygotowany jest na okres 18 miesięcy od 1. lipca 2017. roku do 31. grudnia 2018. roku.

– Bułgaria jest jednym z trzech krajów wybranych na tę kadencję, obok Estonii i Austrii. Bułgaria obejmie prezydencje w Radzie UE z początkiem stycznia 2018 roku.

Nova.bg

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY