Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (22 grudnia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o tym, że Białoruś zmienia podatek dla "pasożytów", UE przedłuża sankcje wobec Rosji, a Putin chce się włączyć w dialog między Serbią i Kosowem. Zapraszamy!

eastweek-ewr_22850580-1-kopia

Białoruś – zmiany w dekrecie o pasożytnictwie

Alaksandr Łukaszenka zapowiedział zmiany w dekrecie o pasożytnictwie, ma być bardziej zbalansowany i sprawiedliwy.
– Prezydent stwierdził, że „z jednej strony trzeba dać ludziom szansę na znalezienie pracy, z drugiej zmuszać do niej tych, którzy mogą pracować, a nie chcą”.
– Regionalne organy władzy będą miały za zadanie określić kto na podległym im terytorium nie pracuje przez trudną sytuację życiową, a kto jest „pasożytem”.
– W ramach dekretu podatkiem zostało obłożone niemal 470 tys. Białorusinów.

Tut.by 

Białoruś – gospodarka wyszła z recesji

Po dłuższym okresie recesji białoruska gospodarka w 2017 roku zanotowała wzrost o 2,2%.
– PKB Białorusi wynosi obecnie 96,1 mld rubli.
– Wzrost jest większy niż początkowo szacowały władze, które oceniały że w 2017 PKB wzrośnie o 1,7%
– W 2018 zakłada się, że gospodarka przyspieszy i zanotuje wzrost rzędu 3,4%.

Tut.by

Ukraina – Saakaszwili walczy o władzę

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy Michaela Saakaszwilego. Uczestnicy marszu domagali się odejścia Petra Poroszenki.
– Demonstranci usiłowali dostać się do siedziby Centrum Kultury i Sztuki by założyć tam swój sztab.
– W wyniku starć ucierpiało 32 policjantów i gwardzistów.
-Prokurator Łucenko powiadomił, że Ukraina prawdopodobnie podejmie decyzję o ekstrakcji Saakaszwilego.

Tyzhden

Ukraina – W Donbasie wzrasta napięcie

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potwierdziła wycofanie się Rosji z rosyjsko-ukraińskiego Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (SCKK) działającego na rzecz rozejmu w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

– Szef misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan oświadczył, że w ostatnich dniach w Donbasie doszło do zaostrzenia napięcia.
– W dniach 11-17 grudnia OBWE odnotowała w Donbasie niemal 16 tysięcy przypadków złamania porozumień o zawieszeniu broni.
– Napięcie wzrosło o około 35% w porównaniu z tygodniami poprzednimi.
ZiK

Ukraina/Rosja – Tłumacz ukraińskiego premiera podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji

20 grudnia Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała Stanisława Jeżowa, zastępcę szefa protokołu premiera Ukrainy, Wołodymyra Hrojsmana.

– Jeżow podejrzany jest o szpiegostwo i współpracę z rosyjskimi specsłużbami. Ukraiński kontrwywiad uważa, że tłumacz został zwerbowany w trakcie zagranicznej delegacji i dostarczał Rosjanom informacji na temat działań ukraińskiego rządu.

– Tłumacz premiera został oskarżony o zdradę stanu. „Kommersant” donosi, że sprawa może mieć związek z żoną Jeżowa, która urodziła się i uczyła w Sankt-Petersburgu, a teraz pracuje w jednej z firm należących do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa.

– Kreml poinformował opinię publiczną o tym, że administracji rosyjskiego prezydenta nie są znane jakiekolwiek szczegóły odnośnie zatrzymania.

Meduza

UE/Rosja – Rada Europejska przedłużyła sankcje przeciw Rosji

Rada Europejska przyjęła decyzję o przedłużeniu ekonomicznych sankcji wobec Rosji na okres następnych sześciu miesięcy.

– „Czas trwania sankcji jest związany z pełnym wypełnieniem podpisanych przez Radę Europejską mińskich porozumień, które powinny być zrealizowane do 31 grudnia 2015 roku. Ponieważ tak się nie stało, ograniczające środki zostały przedłużone na sześć miesięcy” – czytamy w dokumencie motywującym decyzję.

– Decyzja została podjęta jednogłośnie.

– Moskwa w odpowiedzi na nałożenie sankcji jeszcze w 2015 roku ograniczyła import artykułów spożywczych z krajów UE.

Lenta.ru

Rosja – Putin spotkał się z biznesmenami

21 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się na Kremlu z największymi rosyjskimi przedsiębiorcami.

– Putin poinformował biznesmenów o planie emisji nowych, specjalnych euroobligacji w celu zachęty rosyjskiego kapitału do powrotu do Rosji.

– Jak donosi Reuters, decyzja rosyjskich władz stanowi reakcję na bezpośrednią prośbę sformułowaną przez biznesmenów. Przedsiębiorcy chcą stworzenia korzystnych warunków dla biznesu, które umożliwiłyby im przemieszczenie bogactwa zamożnych Rosjan do kraju.

– „Rząd i Centralny Bank pracowali już nad tą kwestią, a ja zostałem poinstruowany, aby stworzyć niezbędne warunki i parametry emisji takich papierów wartościowych dla rosyjskich inwestorów oraz zabezpieczyć ich obieg już w przyszłym roku” – powiedział w czasie spotkania Władimir Putin.

Kommersant

Rosja – Zagrożone stanowiska kierowników głównych mediów?

Coraz częściej pojawiają się informacje, że nastąpią przetasowania w dyrekcji Kanału Pierwszego, NTW i WPKTiR. Wszystko zapowiada, że po wyborach prezydenckich sytuacja w zarządach przodujących mediów może się diametralnie zmienić.

– W ciągu ostatnich lat do władz stacji napływała ogromna ilość skarg, zarówno ze strony ekspertów, jak i widzów.
– Naukowcy jednogłośnie stwierdzają, że telewizja celowo oddziałuje w sposób agresywno-konserwatywny na swoich odbiorców.
– Portal Znak.com podaje, że dymisje z funkcji kierowniczych mogą nastąpić po wyborach prezydenckich.

Echo Moskwy

Rosja – Hakerzy włamali się do banku

Rosyjskim hakerom udało się zaatakować bank za pośrednictwem systemu SWIFT. To pierwszy cyberatak zakończony powodzeniem.

– Cyberatak został przeprowadzony 15 grudnia. Nazwa banku i rozmiar szkody nie zostały do tej pory ujawnione.
– Co ciekawe, akcja hakerów nie została sfinalizowana, ponieważ SWIFT (Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) wycofało środki pieniężne. Jak uzasadnia, było to spowodowane tym, że do tej pory nie korzystano w Rosji z tego systemu, a głównym zadaniem stowarzyszenia jest zapobieganie tego typu kradzieżom.
– SWIFT to międzynarodowa organizacja założona w 1973 r., której celem było powołanie i utrzymanie sieci telekomunikacyjnej służącej do wymiany informacji pomiędzy bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.

Znak

Rosja – Do 2020 roku „zamrożono” emerytury

W środę prezydent Władimir Putin podpisał ustawę o obowiązkowych ubezpieczeniach emerytalnych. Na jej podstawie część wypłacanych środków zostanie wstrzymana.

– Dokument został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Państwowego Systemu Informacji Prawnej. Jak podkreślono, ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.
– Według ustawy wszystkie środki zostaną przekazane na pakiet socjalny.
– Po raz pierwszy „zamrożono” wypłacanie emerytur w 2014 roku.

Interfax

eastweek-balkan_22534381-1-kopia

Serbia – Vučić: Putin jest gotowy włączyć się w dialog Belgradu z Prisztiną

W dniach 18-20 grudnia w wizytą w Moskwie przebywał prezydent Serbii Aleksander Vučić.

– W trakcie spotkania z prezydentem Putinem, Vučić otrzymał zapewnienie, że Rosja gotowa jest zaangażować się w rozwiązanie sporu między rządami Serbii i Kosowa. Rosyjski angaż miałby być odpowiedzią, na albańskie próby uzyskania silniejszego wsparcia Stanów Zjednoczonych. Na ten moment głównym mediatorem dialogu między Belgradem a Prisztiną jest Unia Europejska.

– Jak podkreślił prezydent Putin: „Rosja jest zainteresowana stabilnością Bałkanów i jednocześnie jest otwarta na współpracę ze wszystkimi krajami regionu”.

– Drugiego dnia wizyty, 19 grudnia, Rosja i Serbia podpisały nową umowę o współpracy w zakresie turystyki i gospodarki. Jednym z elemntów nowej umowy był aneks dotyczący cen dostaw gazu i działalności firmy Gazprom w Serbii.

Al Jazeera

Kosowo – Thaci: Dobre 100 dni rządu Haradinaja

Prezydent Kosowa Hashim Thaci z okazji 100 dni rządu Ramusha Haradinaja skomentował jego działalność.

– Thaci podkreślił, że były to pracowite i owocne 100 dni, oraz, że pozytywnie ocenia działania koalicyjnego rządu.

– Za jeden z największych sukcesów rządu Haradinaja prezydent uznał podpisaną niedawno umowę z amerykańską firmą na budowę nowej elektrowni w Kosowie. Jest to największa zagraniczna inwestycja w historii Kosowa.

– Rząd Ramusha Haradinaja sprawuje urząd od września tego roku. Tworzą go cztery ugrupowania parlamentarne: Sojusz Nowego Kosowa, Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa, oraz Demokratyczna Liga Kosowa.

Al Jazeera

Chorwacja – Priorytety chorwackiej polityki zagranicznej na przyszły rok i podsumowanie 2017 roku

Premier Chorwacji, Andrej Plenković, na oficjalnym spotkaniu z pracownikami korpusu dyplomatycznego, ogłosił priorytety chorwackiej polityki zagranicznej na przyszły rok. Najważniejsze zadania jakie chce zrealizować rząd Plenkovicia to: zbliżenie Chorwacji do strefy euro i schengen oraz wejście do OECD.

– Wypełnienie kolejnych wymagań na drodze do strefy euro i dołączenie do strefy schengen są najważniejszymi celami chorwackiej polityki zagranicznej w Europie, z kolei organizacja współpracy gospodarczej i rozwoju (OECD) jest ostatnią międzynarodową organizacją do której Chorwacje obecnie realnie może dołączyć. Zadania te mają pozwolić na budowanie Chorwacji jako nowoczesngo i tolerancyjnego kraju

– Podczas spotkania, Plenković podsumował kończący się rok jako trudniejszy niż ktokolwiek się spodziewał ze względu na „nagłe pojawienie się specyficznych problemów” oraz „swoistego rodzaju błędnym zarządzaniu”

– Jako jeden z największych sukcesów rządu, premier Plenković wskazał ustawę o nadzwyczajnym zarządzie w spółkach handlowych o strategicznym znaczeniu, która według niego uchorniła chorwacką gospodarkę przed efektem domina

Večernji

BiH – Wizyta misji MFW w FBiH

Do Sarajewa przyjechała misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, której celem jest sprawdzenie czy Federacja Bośni i Hercegowiny wypełniła wszystkie warunki wymagane do zakończenia procedury rozszerzonego porozumienia walutowego (EFF).

– Delegaci MFW rozpoczęli rozmowy z bośniackimi politykami dotyczące zakończenia pierwszego przeglądu w ramach procedury EFF i rozpoczęcia rozmów nad nową formą współpracy.

– Ostatnim warunkiem jaki musiała wypełnić Bośnia i Hercegowina było przyjęcie ustawy o akcyzie, która nałożyła dodatkowe opodatkowanie paliwa. Ustawa ta była krytykowana przez opozycje jako skok na pieniądze obywateli.

– Wcześniej MFW wyraził zadowolenie z postępów w procesie stabilizacji budżetu, ale stwierdził też że warunki wymagane do zakończenia procedury EFF nie zostały w pełni wypełnione. Ostateczny termin ich realizacji mija z końcem bieżącego roku.

– Procedura EFF Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest formą pomocy krajom, które mają problemy z regulowaniem swoich zagranicznych zobowiązań.

Radio Sarajevo

Bułgaria – Wzrośnie minimalne wynagrodzenie

20 grudnia bułgarski rząd ogłosił przewidywaną podwyżkę minimalnego wynagrodzenia,. Jednym z jej celów ma być lepsza motywacja do poszukiwania pracy przez Bułgarów.

– Na mocy podjętej decyzji, 1. stycznia 2018 minimalna zapłata w Bułgarii wzrośnie do 510 leva (około 1095 zł). Minimalna stawka za godzinę wynosić będzie 3,07 leva (niecałe 7 złotych).
– Bułgarski rząd przyznaje, że decyzja ma na celu redukcję biedy wśród osób już zatrudnionych, dodatkową motywację do poszukiwania pracy przez bezrobotnych, oraz ogólne podniesienie standardu życia.
– Minimalne wynagrodzenie wzrasta w Bułgarii regularnie. W roku 2017 wynosiło no 460 leva (około 990 zł), a w 2016 – 420 leva (około 900 zł).

Vesti.bg

Bułgaria – Trzy państwa rozmawiają o bezpieczeństwie turystów

Bansko stało się w tym tygodniu miejscem spotkania Bułgarii, Grecji i Rumunii, które, wraz z nadejściem zimy, rozmawiają na temat bezpieczeństwa turystów w zimowych kurortach.

– Przedmiotem dyskusji trzech państw było bezpieczeństwo turystów, którzy w zimowych miesiącach odwiedzają kurorty w Bułgarii, Grecji i Rumunii. Rozmawiano o problemach, ale również o zadaniach, które należy wykonać w tym zakresie.
– Nie jest to pierwsze spotkanie tego rodzaju; współpraca w ramach troski o bezpieczeństwo turystów połączyła te trzy państwa już w poprzednich latach.
– Nie bez znaczenia było również miejsce spotkania: Bansko jest najpopularniejszym narciarskim kurortem Bułgarii.

Nova.bg

Facebook Comments
Tagi:
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY