Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (18 stycznia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o tym, że Ukraina przyjęła uchwałę o reintegracji Donbasu, w Kosowie zginął przedstawiciel serbskiej mniejszości, a Ksenia Sobczak szykuje się do wzięcia udziału w wyborach... parlamentarnych.

eastweek-ewr_22850580

Białoruś – Jarmoszyna zakłada wcześniejsze wybory

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna uznała, że możliwym byłoby wcześniejsze przeprowadzenie jednej z kampanii wyborczych.

– Obydwie kampanie planowo powinny odbyć się na jesieni 2020 roku, jednak według szefowej CKW wcześniejsze wybory mogłyby być korzystniejsze.

– Jarmoszyna stwierdziła ponadto, że prowadzenie kampanii wyborczej „upolitycznia” atmosferę, co „nie wpływa korzystnie na społeczeństwo”.

– Uznała również, że stabilizacji społeczeństwa mogłoby się przysłużyć wydłużenie kadencji poszczególnych organów – prezydenta do 7 lat i parlamentu do 5.

Tut.by

Ukraina – Przyjęto ustawę o reintegracji Donbasu

Najwyższa Rada Ukrainy przyjęła uchwałę o reintegracji Donbasu, która określa Rosję mianem „państwa – agresora”.

– Ustawa uznaje terytoria nieuznawanych DRL i ŁRL, a także Krymu za terytoria pod okupacją i wskazuje Rosję jako prawnie odpowiedzialną za to co się tam dzieje.

– Prezydencką ustawę poparło 280 deputowanych, przeciw głosowało 36, a nieobecnych było 33.

– Dowodzenie nad ukraińskimi wojskami ma teraz przejąć Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, co oznacza zakończenie „operacji antyterrorystycznej” na Donbasie.

OSW

Ukraina – Naftohaz kupi gaz od Rosji po „atrakcyjnej cenie”

Andrij Koboliew, szef zarządu Naftohazu Ukrainy stwierdził, że firma kupi w tym roku od Gazpromu 4-5 mld. metrów sześciennych gazu.

– Równocześnie stwierdził, że celem firmy jest pozyskiwanie surowca z dwóch kierunków, z Rosji oraz rewersem z Europy.

– Koboliew stwierdził, że oferowana obecnie przez Gazprom cena jest bardzo atrakcyjna i trzeba z niej skorzystać.

– Warto podkreślić, że od końca 2015 roku Naftohaz nie kupował błękitnego paliwa z Rosji, nie wiadomo na razie kiedy przywrócone zostaną dostawy surowca.

Ukrainska Pravda

Rosja – Rosyjski MSZ uznaje jedność terytorialną Ukrainy bez Krymu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że Rosja uznaje zwierzchnictwo terytorialne Ukrainy nad całym terytorium poza Krymem.

– Ławrow stwierdził, że strona rosyjska będzie dalej uznawać granice Ukrainy, które zostały ustanowione po referendum o przyłączeniu się Krymu do Federacji Rosyjskiej.

– Wypowiedź ministra ma związek z wcześniejszą propozycją deputowanego Jednej Rosji, aby wypowiedzieć traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Rosją i Ukrainą, gdyż wymaga on określenia granic.

– Minister stwierdził, że umowy międzynarodowe pozostają w mocy, ale powinni się nimi zajmować prawnicy.

Ria Novosti 

Rosja/Ukraina – MSZ Rosji: Ukraińska ustawa o reintegracji Donbasu „przygotowaniem do wojny”

Kijów próbuje przerzucić na Rosję odpowiedzialność za wydarzenia na wschodzie Ukrainy – uważa rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Według rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, przyjęta przez ukraiński parlament ustawa o reintegracji Donbasu umacnia kijowską linię podług której konflikt na wschodzie Ukrainy zostanie rozwiązany siłowo.

– MSZ zaznaczył, że sztab operacyjny – którego stworzenie przewiduje ustawa – będzie mógł wykorzystać siły zbrojne „przeciwko cywilom na całym terytorium kraju” oraz „bez ogłoszenia formalnego stanu wojennego”.

– „Poroszenko otrzymuje nieograniczone, bliskie dyktatorskim, pełnomocnictwa na tłumienie sprzeciwu i niezadowolenia. Nie można tego nazwać inaczej niż przygotowaniem do nowej wojny” – skomentowało MSZ.

RBK

Rosja – Sobczak opowiedziała o planach na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych

Ksenia Sobczak bierze udział w tegorocznych wyborach prezydenckich, aby w 2021 roku uczestniczyć w wyborach do Dumy Państwowej i zwyciężyć. Kandydatka na prezydenta ogłosiła swój zamiar na spotkaniu z mieszkańcami Bierdska.

– Sobczak zaznaczyła, że zdecydowała się na kandydaturę, aby „być usłyszaną, ponieważ w państwie istnieje ogromna ilość problemów, które wymagają rozwiązania”. Zaznaczyła, że jej kampania stanowi „swojego rodzaju przygotowanie do nadchodzących wyborów do Dumy Państwowej”.

– „Zamierzam wziąć udział w wyborach parlamentarnych i zwyciężyć. Jestem zwolenniczką republiki parlamentarnej” – dodała Sobczak.

Interfax

Rosja – Nielegalna agitacja w mediach

Według ruchu obrony praw wyborców „Gołos”, w rosyjskich kanałach telewizyjnych prowadzona jest nielegalna masowa agitacja Władimira Putina.

– W ciągu ostatnich 3 tygodni wpłynęło 55 wiadomości o przeprowadzaniu nielegalnej kampanii wyborczej Putina, zarówno na federalnych, jak i regionalnych kanałach telewizyjnych.

– Tematyka emitowanych programów skupia się na promowaniu kandydatury obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej, a zarazem krytykę pozostałych kandydatów na stanowisko głowy państwa.

– Jak podaje „Gołos”, kampania wyborcza prowadzona w mediach powinna rozpocząć się 17 lutego – 28 dni przed wyborami. Do tego czasu środki masowego przekazu nie powinny prowadzić działań agitacyjnych na korzyść jednego z kandydatów.

– „Gołos” domaga się, aby media nie naruszały zasad prowadzenia kampanii wyborczej, zwłaszcza na korzyść Władimira Putina.

Gołos

Rosja – Miedwiediew oczekuje bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni

Podczas Forum Gajdarowskiego, premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zwrócił się do przedstawicieli innych państw, by zwiększyli swoje wysiłki w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

– W trakcie przemówienia Miedwiediew zaalarmował o nieustającym niebezpieczeństwie grożącym ze strony terrorystów.

– Podkreślił, że szybko rozwijający się system informatyczny rodzi ryzyko powstawania luk i małych przestrzeni, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów do stwarzania kolejnych zagrożeń w Internecie.

– Miedwiediew zwrócił uwagę na to, że walka o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest znacznie trudniejsza niż działania wojenne. Z tego powodu zwrócił się z apelem o międzynarodową walkę o bezpieczeństwo w Internecie.

Interfax

Rosja – Atak na szkołę w Permie

Sąd aresztował napastników, którzy zaatakowali nauczycielkę i czwartoklasistów w Permie. Dwójka nastolatków otrzymała dwumiesięczną karę pozbawienia wolności.

– Oskarżeni dopuścili się ataku nożem na nauczycielkę i czwartoklasistów jednej z szkół w Permie.

– Posiedzenie sądu odbyło się w trybie wyjazdowym w Miejskim Szpitalu Klinicznym nr 4, w którym znajdowali się napastnicy i poszkodowana nauczycielka. Zgodnie z decyzją sądu, jeden z nich zostanie umieszczony w więziennej placówce medycznej, a drugi zostanie poddany obserwacji w szpitalu.

– Oskarżeni o bójkę na noże nastolatkowie byli przesłuchiwani przez śledczych 16 stycznia. Nastolatkowie nie zaprzeczyli, że ich zachowanie zagrażało życiu i zdrowiu nauczycielki i uczniom.

Nowaja Gazieta
eastweek-balkan_22534381

Kosowo – Zabójstwo Olivera Ivanovicia

W Mitrowicy, we wtorek 16.01, doszło do zabójstwa Olivera Ivanovicia. Według ustaleń policji i części mediów, został on pięciokrotnie postrzelony w plecy. Niezwłocznie po zajściu, został przewieziony do szpitala, jednak lekarzom nie udało się uratować jego życia.

– Oliver Ivanović był politykiem reprezentującym kosowskich Serbów, jednak partia której był liderem, nie jest wspierana przez władze Serbii.

– W przeszłości został skazany na 9 lat za zbrodnie wojenne w czasie wojny w Kosowie, jednak sąd apelacyjny unieważnił wyrok i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Proces miał się rozpocząć w lutym tego roku.

– Ivanović wielokrotnie podkreślał, że dla kosowskich Serbów zagrożeniem nie są Albańczycy, lecz serbskie zorganizowane grupy przestępcze, które mają powiązania z politykami największej serbskiej partii w Kosowie.

– Sprawę przejęła komenda główna kosowskiej policji, powołana została specjalna grupa śledcza mająca wyjaśnić okoliczności zdarzenia i złapać sprawców.

– Prezydent Serbii, Aleksandar Vučić, w reakcji na doniesienia o tym zamachu, przerwał brukselskie rozmowy o normalizacji stosunków dyplomatycznych z Kosowem.

Politika / Jutarnji list

Macedonia – Prezydent Ivanov zawetował ustawę o języku albańskim

Prezydent Macedonii Gjorge Ivanov w środę 17 stycznia zawetował uchwaloną w zeszłym tygodniu przez parlament ustawę nadającą językowi albańskiemu status drugiego języka państwowego.

– Prezydent argumentował swoją decyzję brakiem debaty publicznej i konsultacji na temat statusu języka albańskiego.

– Zdaniem Ivanova ustawa faworyzuje język albański kosztem języka macedońskiego.

– Gjorge Ivanov związany jest z partią byłego premiera Macedonii Nikoli Gruevskiego – VMRO-DPMNE, która od lat konsekwentie odmawia wdrożenia rozwiązań prawnych wyrównujących status Albańczyków w Macedonii.

Al Jazeera

Macedonia – Coraz bliżej porozumienia z Grecją

W Nowym Jorku trwają negocjacje delegacji macedońskiej i greckiej w sprawie normalizacji stosunków.

– Jednym z głównym tematów rozmów jest nazwa państwa macedońskiego. Strona grecka konsekwentnie od lat odmawia Macedonii prawa do tej nazwy.

– Obecnie dyskutowane są propozycje, żeby przyjąć nową nazwę państwa. Wśród propozycji znajdują się między innymi: Północna Macedonia, Górna Macedonia, Republika Nowej Macedonii, Wardarska Macedonia.

– Na arenie między narodowej Macedonia posługuję się nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Niektóre państwa, w tym Polska, uznają Macedonię zgodnie z jej konstytucyjnym imieniem.

DW

Bułgaria – Azerski gaz popłynie przez Bułgarię?

Azerska kompania gazowa SOKAR chce zbadać możliwości gazyfikacji Bułgarii. O współpracy rozmawiali 15 stycznia premier Bułgarii i prezydent Azerbejdżanu.

– Według premiera, Bułgaria i Azerbejdżan mają już podpisaną umowę z azerską kompanią gazową SOKAR.

– Możliwość gazyfikacji Bułgarii skomentował Bojko Borisow: “To szansa dla wielu gospodarstw domowych”.

– Obecnie jedynie 3% bułgarskich gospodarstw domowych podłączonych jest do sieci gazowej, co ma przekładać się na wysokie zanieczyszczenie powietrza poprzez ogrzewanie domów węglem i drewnem.

Vesti.bg

Bułgaria – Prezydencja z protestami w tle

Zeszłotygodniowej inauguracji prezydencji Bułgarii w EU towarzyszyły dwa protesty: ekologów w obronie chronionych obszarów kurortu Bansko, oraz policjantów domagających się wyższych zapłat.

– Zarówno ekolodzy, jak i policjanci zdecydowali się nagłośnić swoje protesty w dzień inauguracji prezydencji Bułgarii w EU – bbie grupy protestują już od kilku tygodni.

– Policjanci domagają się podwyższenia wynagrodzenia, które pozostaje daleko w tyle za wynagrodzeniem ich europejskich kolegów.

– Ekolodzy protestowali natomiast w kurorcie narciarskim Bansko, gdzie planuje się rozszerzyć trasy narciarskie kosztem chronionego przez UNESCO rezerwatu Pirin.

Balkan Insight / Vesti.bg

Bośnia i Hercegowina – Prezydent Chorwacji z wizytą w Sarajewie

W dnianch 17-18 stycznia prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović odbyła drugą w swojej kadencji oficjalną wizytę w Bośni i Hercegowinie, podczas której spotkała się z członkami Prezydium BiH, kolegialnej głowy państwa.

– Wizyta chorwackiej prezydent w Sarajewie miała związek z planowanymi zmianami w prawie wyborczym BiH, które zdaniem Zagrzebia zagrażają równoprawnej reprezentacji bośniackich Chorwatów, jednego z trzech narodów konstytucyjnych, w instytucjach państwowych BiH.

– Wizyta spotkała się z ostrą krytyką boszniackich polityków, którzy uznali to za mieszanie się w sprawy wewnętrzne państwa.

– W ubiegłym tygodniu prezydent Kolinda Grabar-Kitarović przebywała w Stambule, gdzie bezskutecznie próbowała skłonić tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana do wpłyniecia na Sarajewo w kwestii odstąpienia od niekorzystnych zapisów planowanej ustawy.

Večernji list

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych wydarzeń z wschodnich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY