Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (25 stycznia)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o tym, o co oskarża Białoruś Human Rights Watch w 2017 roku, o likwidacji fundacji Aleksieja Nawalnego, sądzie nad gubernatorem w Rosji, protestach wobec nowej nazwy Macedonii i chorwacko - serbskim sporze o wystawę w ONZ.

Białoruś – Zablokowano dostęp do portalu Karta’97

Białoruskie Ministerstwo Informacji 24 stycznia ograniczyło dostęp do opozycyjnego portalu charter97.org.

– W oficjalnym komunikacie Ministerstwa jako przyczynę ograniczenia podano naruszenie art. 38 ustawy o środkach masowej informacji.

– Ustawa zakazuje m.in. rozpowszechniania informacji w imieniu niezarejestrowanych organizacji lub organizacji w stanie likwidacji, promocji narkotyków oraz rozprzestrzeniania informacji ukierunkowanej na propagowanie wojny, gwałtu, okrucieństwa, ekstremizmu lub innych zakazanych w białoruskim prawodawstwie.

– Przedstawiciele Karty wezwali do solidarności z portalem oraz zapowiedzieli, że będą bronić „Karty” wszystkimi dostępnymi sposobami, także na arenie międzynarodowej.

Tut.by 

Białoruś – Human Rights Watch krytykuje Mińsk

Według organizacji Human Rights Watch białoruska władza kontynuuje nacisk na społeczeństwo obywatelskie, a naruszenia praw człowieka sięgnęły poziomu z 2010 roku.

– Białoruś została skrytykowana za aresztowania protestujących m.in. w marszach przeciwko „ustawie o darmozjadach”.

– Według HRW w 2017 roku na Białorusi aresztowano 100 dziennikarzy oraz zatrzymano 60 działaczy praw człowieka. 700 protestującym postawiono sfabrykowane zarzuty.

– Pełne dane dotyczące naruszeń zostały zaprezentowane w corocznym raporcie o prawach człowieka „World Report 2018”.

Human Rights Watch 

Rosja – Zlikwidowano fundusz kampanii Nawalnego

Fundacja „Piąta pora roku”, będąca zapleczem prawnym i finansowym kampanii prezydenckiej Aleksieja Nawalnego została zlikwidowana.

– Decyzję o likwidacji podjął sąd na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości, które wcześniej zatrzymało i przeanalizowało dokumenty fundacji.

– Według Ministerstwa fundacja łamała prawo dotyczące danych osobowych oraz zajmowała się nieustawową działalnością, w tym finansowaniem kampanii Nawalnego.

– Leonid Wołkow, prezes fundacji napisał na Facebooku, że od decyzji sądu przysługuje im 30 dni na odwołanie, a na razie „pracują tak jak pracowali”.

Meduza 

Rosja – 10 lat kolonii dla byłego gubernatora obwodu kirowskiego

Prokuratura zażądała dla Aleksieja Biełycha 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie oraz mandatu w wysokości 100 milionów rubli.

– Biełych jest oskarżony o łączne przyjęcie 600 tysięcy Euro za ochronę nad działalnością dwóch biznesmenów.

– Gubernator został zdymisjonowany 28 lipca 2016 roku w związku z „utratą zaufania” przez prezydenta Władimira Putina, mimo to oskarżony nie przyznaje się do winy.

– Prokuratura oczekuje również, że wobec oskarżonego zastosowany zostanie zakaz pełnienia funkcji publicznych.

RIA Novosti

Rosja – Sobczak domaga się uwolnienia Titijewa

Kandydująca w wyborach na prezydenta Federacji Rosyjskiej Ksenia Sobczak zaapelowała o zwolnienie z więzienia szefa czeczeńskiego „Memoriału”.

– Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow na łamach „Daily Sztorm” stwierdził, że nie jest sędzią, aby móc decydować o zwolnieniu z więzienia Ojuba Titijewa. Według niego szef „Memoriału” słusznie został osadzony.

–  Kadyrow w wywiadzie udzielonym czasopismu obraził rosyjską kandydatkę na prezydenta stwierdzając: „Ona jest głupia. Nie rozumiem jej”.

– 15 stycznia 2018 roku Ojub Titijew został zatrzymany pod zarzutem posiadania narkotyków. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że narkotyki zostały podrzucone.

Echo Moskwy

Ukraina – NBU pogorszył prognozę inflacyjną

Narodowy Bank Ukrainy pogorszył prognozę inflacyjną dla hrywny na 2018 rok. Przewidywana inflacja ogólna wyniesie – 8,9%, a podstawowa – 8,2%.

– Początkowo planowano, że inflacja w 2018 roku wyniesie 7,3%.

– Wzrost inflacji oznaczać będzie przede wszystkim wzrost kosztów produktów, w tym spożywczych i produktów wysoko przetworzonych.

– Przewidywana inflacja pod koniec 2019 roku ma osiągnąć 5.8%, a w 2020 spadnie do 5%

Interfax.ua

Grecja/Macedonia – Reakcje na rozmowy o nowej nazwie kraju

W odpowiedzi na kroki podejmowane przez rządy z Aten i Skopje, mające pogodzić oba kraje w kwestii nowej nazwy obecnej Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, w Salonikach doszło do manifestacji.

– W proteście uczestniczyło około 90 000 osób. Głównym hasłem zgromadzenia był brak zgody na użycie słowa „Macedonia” w oczekiwanej, nowej nazwie państwa.

– Skala protestu była nieporównywalnie mniejsza od wydarzeń z 1992 roku, kiedy to podjęto podobne próby na szczeblu bilateralnym. Ówczesne manifestacje zgromadziły około miliona osób.

– Zoran Zaev zgodził się na zmianę nazw lotniska i autostrady, obecnie noszących imię Aleksandra Wielkiego. Ze swojej strony Aleksis Tsipras zobowiązał się do pomocy w integracji swojego sąsiada ze strukturami unijnymi.

Ekathimerini, Balkan Insight

Serbia – Ponad połowa Serbów za przystąpieniem do UE

Jak wynika z grudniowych badań Ministerstwa Integracji Europejskiej, 52% mieszkańców Serbii opowiada się za członkostwem w UE.

– Swój sprzeciw wobec członkostwa w UE wyraziło 24% ankietowanych, a 12% nie wyraziło żadnej opinii.

– Ankieta Ministerstwa wykazała również, że Serbowie zdają sobie sprawę, że członkostwo w Unii uzależnione jest od głębokich reform wewnętrznych i normalizacji stosunków z Prisztiną.

– Badanie opinii publicznej wykonano na próbie 1050 obywateli.

Al Jazeera

Chorwacja – Ostra reakcja Zagrzebia na wystawę o obozie koncentracyjnym w Jasenovcu

25 stycznia Ivica Dačić, wicepremier i minister spraw zagranicznych Serbii otworzył w siedzibie ONZ wystawę poświęconą obozowi koncentracyjnemu z czasów II wojny światowej, który znajdował się w chorwackim Jasenovcu.

– Jak podkreślają twórcy wystawy, międzynarodowy zespół historyków z 7 państw członkowskich ONZ, jej celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni popełnionych przez ustaszy w latach 1941-1945.

– Chorwackie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło Serbię, że wykorzystuje otwarcie wystawy do „celów propagandowych” oraz „manipuluje i podaje kłamliwe fakty” dotyczące obozu w Jasenovcu.

– Jak wskazują serbskie media, głównym powodem ostrej reakcji Zagrzebia może być przedstawienie na wystawie fotografii kardynała Alojzije Stepinca, patrona Chorwacji, który w opinii Belgradu wspierał reżim ustaszy i współtworzył aparat represji.

Index.hr

Bośnia i Hercegowina – Republika Serbska przekaże 250 tys. euro na Cerkiew św. Sawy

24 stycznia Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej, części składowej BiH, zadeklarował przekazanie 250 tys. euro ze środków publicznych na ukończenie Cerkwi świętego Sawy w Belgradzie.

– Milorad Dodik podjął decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego po niedawnej wizycie w Serbii.

– Podkreślił także, że Cerkiew św. Sawy stanowi najważniejszy obiekt prawosławnego kultu w Serbii i jest dumą wszystkich Serbów.

– Decyzja Dodika wzbudziła kontrowersje w Bośni i Hercegowinie ze względu na poważne problemy gospodarcze Republiki Serbskiej.

Pink.rs ; Balkans Al Jazeera

Bułgaria – Świat strajkuje wraz z rezerwatem Pirin

Trwające w Bułgarii protesty w związku z rozszerzeniem tras narciarskich w kurorcie Bansko rozszerzają się na cały świat.

– W ostatnim tylko tygodniu w Bułgarii zorganizowano 6 protestów w obronie rezerwatu Pirin.

– Mniejszości bułgarskie oraz ekolodzy na świecie wyrażają wsparcie wobec protestujących, organizując własne manifestacje, między innymi w Glasgow, Skopje i Berlinie.

– Rezerwat Pirin obejmuje ponad 40 hektarów ziemi będącej domem dla 220 gatunków zwierząt, a także wielu roślin, w tym 18 ich gatunków występujących jedynie na tym terenie.

Balkan Insight

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych wydarzeń z wschodnich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY