Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (2 lutego)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o masowych protestach zwolenników Nawalnego, liście kremlowskiej i rankingu praworządności na Bałkanach!

Białoruś – Białorusini znów mogą otrzymywać wizy do USA

Od 1 lutego Białorusini będą mogli otrzymywać wizy do USA w ambasadzie w Mińsku. Możliwość ta wraca po 10 latach przerwy.

– Wizy nie były wydawane od 2008 roku, kiedy to doszło do kryzysu dyplomatycznego i wzajemnego odwołania ambasadorów z Mińska i Waszyngtonu.

– Dotychczas wszyscy Białorusini chcący otrzymywać wizy turystyczne lub biznesowe do USA, musieli udawać się za granicę, na przykład do Warszawy lub Moskwy.

– Białorusini nie będą mogli cieszyć się długoterminowymi wizami, gdyż sam Mińsk nie wydaje obywatelom USA wiz z terminem dłuższym niż rok.

Tut.by

Rosja – USA opublikowały „listę kremlowską”

USA opublikowało listę osób związanych z Władimirem Putinem, które zamierza ukarać sankcjami.

– Lista ma stanowić podstawę dla wprowadzenia sankcji, jako odwetu za mieszanie się Rosji w przebieg wyborów prezydenckich w USA.

– W spisie znalazło się 210 Rosjan, z czego 96 oligarchów i 114 przedstawicieli władzy, m.in. Dmitrij Miedwiediew, Dmitrij Rogozin, czy Igor Szuwałow.

– Znalezienie się na liście nie oznacza automatycznego wprowadzenia sankcji, natomiast z doniesień strony amerykańskiej wynika, że będzie ona stanowić podstawę dla ukarania obecnych tam Rosjan.

Lenta.ru

Rosja – „Strajk wyborczy” – ogólnokrajowy protest zwolenników Aleksieja Nawalnego

28 stycznia w całej Rosji odbył się protest organizowany przez Aleksieja Nawalnego i współpracowników „Fundacji Walki z Korupcją”.

– Uczestnicy akcji domagali się dopuszczenia Nawalnego do wyborów prezydenckich.

– Rosyjskie MSW oceniło liczbę protestujących na 4,7 tys. w 46 regionach kraju.

– Liczbę zatrzymanych ocenia się na 257 osób. Aresztowano także Aleksieja Nawalnego.

Meduza

Rosja – Były gubernator obwodu kirowskiego skazany

Priesnieński rejonowy sąd Moskwy skazał Nikitę Biełycha, byłego gubernatora obwodu kirowskiego, na osiem lat więzienia. Biełycha zatrzymano pod zarzutem łapówkarstwa.

– Byłego gubernatora obwodu kirowskiego skazano na osiem lat kolonii karnej. Biełych został zatrzymany w czerwcu 2016 r. przez funkcjonariuszy FSB pod zarzutem przyjęcia 150 tys. euro łapówki od biznesmena Jurija Zudchajmera.

– Biełych nie przyznał się do winy. Były gubernator twierdzi, że padł ofiarą zorganizowanej prowokacji, a łapówkę miał zamiar przeznaczyć na swoją kampanię wyborczą i rozwój Kirowa.

Meduza

Rosja – FSB błędnie oskarża dziennikarza o terroryzm

Rosyjski dziennikarz oskarżony o współpracę z terrorystami wyszedł na wolność po przesłuchaniu w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa.

– W środę, 31 stycznia z samego rana FSB pod pretekstem podejrzenia o terroryzm dokonała rewizji domu rosyjskiego dziennikarza, Pawła Nikulina. Służba zabezpieczyła sprzęt komputerowy oraz numer czasopisma, w którym publikował redaktor.

– Przeszukiwanie mieszkania było związane z materiałem opublikowanym na łamach „The New Times”. Artykuł «Из Калуги с джихадом» (pol. „Z Kaługi z dżihadem”) wzbudził kontrowersję wśród odbiorców. FSB oskarżyła dziennikarza o współpracę z terrorystami.

– Dziennikarz poinformował na Twitterze o przyczynie śledztwa: „Mam rewizję. Dzień dobry. W ramach tekstu „The New Times”. Telefon odbierają”.

Echo Moskwy

Bałkany – Ranking praworządności

Według najnowszego rankingu World Justice Project dotyczącego praworządności najwyższe miejsce na Bałkanach zajęła Słowenia.

– Słowenia zajęła 26 miejsce w rankingu. Najgorzej uplasowała się Serbia, bo dopiero na 76 miejscu.

– Dobry jak na warunki regionu wynik ma również Chorwacja (35 miejsce). Pozostałe państwa bałkańskie znajdują się w przedziale 50 – 70 miejsca.

– Według rankingu najbardziej praworządnym krajem na świecie jest Dania. Dla porównania Polska zajęła 25 miejsce.

N1

Chorwacja – Zagrzeb zwiększa wydatki na plany zbrojeniowe

31 stycznia chorwackie Ministerstwo Obrony przedstawiło plan finansowy na 2018 rok o wartości 2 mld kun (około 270 mln euro), zwiększony o ponad 440 mln kun (60 mln euro) w porównaniu z rokiem ubiegłym.

– Wicepremier i szef resortu obrony Damir Krstičević zapowiedział zwiększenie w bieżącym roku wydatków na obronność, w tym na zakup uzbrojenia oraz polepszenie warunków życia i służby chorwackich żołnierzy, a także lepsze wyposażenie sił zbrojnych państwa.

– Do najważniejszych projektów w 2018 roku zalicza się m.in. plan zakupu samolotu wielozadaniowego, generalny remont helikopterów Mi-171Sh, pochodzącego z czasów ZSRR, oraz czołgów M84, produkcji jugosłowiańskiej.

– Ministerstwo planuje także podpisanie z końcem tygodnia 35 porozumień z chorwackimi firmami zbrojeniowymi o wartości niemal 281 mln kun (37,8 mln euro), mających na celu wsparcie rodzimego przemysłu obronnego, co będzie stanowić około 45 mln kun (6 mln euro) więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.

direktno.hr

Bułgaria – GERB składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. Konwencji Stambulskiej

Partia premiera Bułgarii, Bojko Borisowa, złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. Konwencji Stambulskiej.

– Głównym celem Konwencji Stambulskiej jest walka z przemocą wobec kobiet.

– Jak twierdzą przedstawiciele tej partii, ich celem nie jest wywołanie nowej dyskusji na temat samej konwencji, lecz rozwianie wątpliwości, czy tekst konwencji jest zgodny z definicją małżeństwa zawartą w bułgarskiej konstytucji.

– Jeżeli Trybunał Konstytucyjny uzna, że konwencja jest niezgodna z konstytucją, wtedy bułgarski parlament będzie musiał zdecydować, czy zachować konstytucję w obecnym kształcie i odrzucić konwencję, czy też znowelizować konstytucję i ratyfikować umowę.

– GERB opowiada się za ratyfikacją konwencji przez parlament, podczas gdy BSP (Bułgarska Partia Socjaldemokratyczna) opowiada się za referendum w tej sprawie.

BNT

Bułgaria – Mapa kraju do przerysowania?

Bułgarskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje zmianę obecnego podziału terytorialnego kraju. Ma ono na celu lepsze sprostanie wymogom unijnym.

– Minister Nikołaj Nankow ogłosił w piątek, iż obecne sześć regionów Bułgarii zostanie skonsolidowanych lub zmienionych. Dyskutuje się obecnie nad trzema różnymi wariantami tych zmian.

– Powodem zmian ma być, między innymi, wyraźnie zubożenie poszczególnych regionów w porównaniu z innymi. Miejsca te miałyby być włączone do bogatszych regionów kraju.

– Obecnie Bułgaria podzielona jest terytorialnie na 6 regionów: południowo-zachodni, południowo-środkowy, południowo-wschodni, północno-zachodni, północno-środkowy i północno-wschodni.

Vesti.bg

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych wydarzeń z wschodnich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY