Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (8 lutego)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu w Syrii, ukraińskiej reakcji na ustawę o IPN, europejskim planie Zachodnie Bałkany i wielu innych.

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Dziękujemy!

Rosja – Rekordowe opady śniegu w Moskwie

W ciągu 48 godzin na stolicę Rosji spadło 122% miesięcznej normy opadów. Moskwa ma do czynienia ze „śnieżycą stulecia”.

– Opady śniegu trwały nieprzerwanie od 3 do 5 lutego. Według wicemera stolicy Piotra Biriukina taka ilość opadów – zgodnie z normami – powinna zostać wysprzątana w ciągu 9 dni. Biriukin zapewnił jednak, że służby komunalne wypełnią to zadanie szybciej.

– Z powodu intensywnych opadów śniegu zginął jeden człowiek, a pięć osób zostało rannych.

– „Nad Moskwą przeszła śnieżyca stulecia. (…) Niemniej jednak nie doszło do żadnego upadku czy katastrofy, miasto działa w trybie normalnym” – powiedział mer stolicy, Sergiej Sobianin.

Meduza

Rosja – W Syrii zestrzelono rosyjski samolot szturmowy

Wieczorem 3 lutego został zestrzelony rosyjski samolot Su-25 przelatujący nad syryjską prowincją Idlib.

– Pilot, według danych rosyjskiego ministerstwa, zginął. Rosjanin zdołał się katapultować, ale stracił życie w wyniku „prowadzenia walki z terrorystami”. Samolot został zestrzelony przez rebeliantów ugrupowania „Dżabhat an-Nusra”.

– Jest to pierwszy przypadek zestrzelenia rosyjskiego samolotu przez rebeliantów. Prowincja Idlib pozostaje ostatnim dużym bastionem rebelii przeciwko rządowi w Damaszku.

BBC

Rosja – Pieskow: Putin może zagłosować w każdym regionie Rosji

Rzecznik Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow stwierdził, że obecna głowa Rosji – a zarazem kandydat w nadchodzących wyborach prezydenckich – może oddać głos w każdym punkcie wyborczym.

– „Putin może zagłosować w Sewastopolu, Krasnojarsku – w każdym punkcie Federacji Rosyjskiej. Pozwala na to ustawodawstwo” – powiedział Pieskow.

– Wcześniej dziennik „Kommiersant”, powołując się na swoje źródła, informował o planie Putina, aby zagłosować w Sewastopolu. Odnosząc się do tych doniesień, Pieskow powiedział, że plany prezydenta są mu nieznane.

RBK

Ukraina – Rada wzywa Polskę do dialogu

Najwyższa Rada Ukrainy wezwała prezydenta Polski do dialogu w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.

– Deputowani wezwali Andrzeja Dudę do skorzystania ze swoich uprawnień konstytucyjnych, a także aby wraz z Sejmem i Senatem przywrócił w relacjach z Ukrainą racjonalność i dobrą wolę.

– W tekście wezwania Rada kategorycznie odrzuciła stosowanie przez Polskę zbiorowej odpowiedzialności wobec Ukraińców.

– Skrytykowano również próby porównania działalności wszystkich walczących o niepodległość Ukrainy ze zbrodniami dwóch totalitaryzmów.

Ukrainska Pravda

Białoruś – Dług zagraniczny wzrósł o 22,6%

Zadłużenie zagraniczne Białorusi w ciągu ostatniego roku wzrosło niemal o 1/4, a cały deficyt budżetowy o 14,1%.

– Zagraniczne zadłużenie Białorusi na dzień 1 stycznia 2018 wyniosło 16,7 mld USD.

– Największe pożyczki zaciągnięto w Rosji (1,3 mld USD), Eurazjatyckim Funduszu Stabilności i Rozwoju (800 mln USD) oraz w bankach chińskich (306,6 mln USD).

– W budżecie na rok 2018 przewidziano sumę 2,5 mld rubli na obsługę zagranicznego zadłużenia Białorusi.

Tut.by

Bałkany – Nowa strategia UE dla Bałkanów Zachodnich

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych Johannes Hahn przedstawili strategię poszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich. Dokument ten obejmuje 6 państw – Czarnogórę, Serbię, Macedonię, Albanię, Bośnię i Hercegowinę oraz Kosowo.

– Z treści dokumentu wynika, że jeśli Serbia i Czarnogóra przeprowadzą niezbędne reformy, mogły by stać się państwami członkowskimi Unii już w 2025 r.

– Jednakże Hahn podkreślił, że UE nie przewiduje taryfy ulgowej dla państw, które wciąż nie rozwiązały spornych kwestii bilateralnych oraz zaapelował do władz Kosowa o proaktywne stanowisko w dialogu z rządem Serbii.

– Przewodniczący KE Jean Claude-Juncker dodał, iż rok 2025 r. nie stanowi dokładnej daty przystąpienia Serbii i Czarnogóry do UE, lecz jest to przewidywana najwcześniejsza data zakończenia reform.

Al Jazeera Balkans

Serbia – Szansa na eurointegrację

Premier Serbii Ana Brnabić odnosząc się do nowej strategii UE dla Bałkanów, stwierdziła, że „UE dała Serbii szansę, którą musimy wykorzystać”.

– Zdaniem Brnabić UE docenia rolę Serbii jako regionalnego lidera, co ma dodatkowo motywować państwo do wdrażania niezbędnych reform.

– Premier Serbii stwierdziła też, że polityka regionalna jest jednym z jej priorytetów, dlatego ze wszystkich sił będzie wspierać europejskie dążenia krajów takich jak Albania i Macedonia do członkostwa w Unii Europejskiej.

– Jednym z głównych warunków zgłaszanych przez UE wobec Serbii jest normalizacja stosunków z Kosowem.

– Serbia na ten moment ma otwarte 12 rozdziałów negocjacyjnych i 2 zamknięte. Najbardziej prawdopodobną datą wstąpienia Serbii do UE jest rok 2025.

Blic

Chorwacja/BiH – Izetbegović: Trzeci entitet jest niemożliwy bez wojny

Członek prezydium BiH, Bakir Izetbegović, udzielił wywiadu w chorwackiej państwowej telewizji HRT, w którym poruszył sprawę tzw. trzeciego entitetu.

– Izetbegović stwierdził, że Chorwaci w BiH nie dostaną własnej terytorialnej autonomii w ramach Bośni i Hercegowiny.

– Powiedział, że kwestia ta może doprowadzić do kolejnej wojny, gdyż 60% bośniackich Chorwatów żyje w mieszanych gminach z Boszniakami i niemożliwe jest wytyczenie granic trzeciego entitetu.

– Izetbegović odniósł się też do zachowania Dragana Čovića, chorwackiego członka Prezydium BiH, który podczas rozmów w Brukseli stwierdził, że największy problem w BiH stanowi radykalna muzułmańska prawica.

HRT

Chorwacja – EU gotowa finansowo wesprzeć budowę Pelješkiego mostu

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, po wystąpieniu w europarlamencie Andreja Plenkovića, stwierdził, że UE jest gotowa wesprzeć finansowo budowę mostu łączącego półwysep Pelješac z resztą chorwackiej Dalmacji.

– Juncker wspomniał, że Komisja Europejska traktuje budowę jako inwestycję o znaczeniu dla całej Unii Europejskiej.

– Budowa mostu łączącego półwysep Pelješac z Dalmacją, jest dla Chorwacji inwestycją strategiczną, gdyż droga lądowa na ten półwysep prowadzi częściowo przez terytorium Bośni i Hercegowiny.

– Jednak inwestycja ta budzi obawy ze strony Bośniackich władz, które boją się, że ograniczy ona dostęp do portu w Neum.

HRT

Bułgaria – Rumen Radew poparł Europejski plan Zachodnie Bałkany

Prezydent Rumen Radew pozytywnie wyraził się o strategii, którą opublikowała we wtorek Komisja Europejska. Mowa o projekcie Zachodnie Bałkany, który pomóc ma w dołączeniu regionu do UE.

– Radew podkreślił, że poszczególne punkty strategii mają wyjątkowe znaczenie dla przyłączania poszczególnych krajów regionu do Unii.

– Kluczowe znaczenie dla sukcesu projektu ma mieć promocja sześciu inicjatyw poszczególnych krajów regionu, które mają odpowiadać konkretnym problemom i wyzwaniom.

– Według Radewa, opublikowany dokument to ważny krok w stronę realizacji unijnego celu, jakim jest rozszerzenie UE na całe Bałkany.

Nova.bg

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Przekaż nam swój 1% podatku, lub wyślij nam darowiznę na konto:

57 1750 0012 0000 0000 2701 8815

Fundacja Wspólna Europa
al. Komisji Edukacji Narodowej 98/160
02-772 Warszawa

Dziękujemy!

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY