Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Eastbook Info

#Eastweek, czyli miniony tydzień w Europie Wschodniej i na Bałkanach (16 lutego)

Dwie minuty czytania i wiesz co się dzieje w Europie Wschodniej i na Bałkanach! Dziś dowiecie się między innymi o katastrofie rosyjskiego samolotu pod Moskwą, readmisji Saakaszwiliego do Polski oraz wizycie prezydenta Serbii w Zagrzebiu. Zapraszamy!

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Dziękujemy!

Białoruś – Krytyka Rosji za brak wsparcia dla armii

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka skrytykował Rosję za brak wsparcia dla armii państw OUBZ.

– Łukaszenka stwierdził, że Rosja modernizuje swoją własną armię, jednak nie okazuje wsparcia innym członkom Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

– Prezydent podkreślił, że nie chodzi mu o to, aby uzyskać od Rosji kolejne pieniądze, ale Moskwa powinna zrozumieć, że Białoruś stanowi forpocztę układu i samej Rosji na najgroźniejszym, zachodnim kierunku.

– Niepokoją nas spekulacje niektórych państw w temacie broni jądrowej, militaryzacja regionu Europy Wschodniej oraz bezprecedensowe zwiększanie potencjałów wojskowych naszych sąsiadów – stwierdził prezydent.

Tut.by

Ukraina – Saakaszwili wydalony do Polski

Były gubernator Odessy i były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili został wydalony z Ukrainy do Polski.

– Występując w Warszawie po wylądowaniu Saakaszwili stwierdził, że został bardzo dobrze przyjęty przez polską stronę. Kocham Polskę, ale walczę w Gruzji i na Ukrainie. Będę walczył do końca – powiedział.

– Polityk został zatrzymany w jednej z kijowskich restauracji, następnie przetransportowany na lotnisko i odesłany do Polski, z której przybył na Ukrainę nielegalnie.

– Gruzin określił zarzuty wobec siebie jako sfabrykowane i zaapelował do Unii Europejskiej o podjęcie działań, gdyż w przeciwnym wypadku Ukrainie grozi rozpad.

TVN 24

Rosja – W Rosji rozpoczęto blokadę dostępu do strony Nawalnego

Roskomandzor przystąpił do akcji blokady strony opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, navalny.com. Podstawą jest pozew miliardera Oliega Dieripaski oskarżającego opozycjonistę o nielegalny dostęp do prywatnej informacji.

– 8 lutego Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego opublikowała śledztwo dotyczące biznesmena Oliega Dieripaski, który odpoczywał na jachcie razem z wicepremierem Sergiejem Prichodko i pracownicą „przemysłu usług eskortowych”, Nastią Rybką.

– Następnego dnia Dieripaska pozwał Nawalnego i zażądał ograniczenia dostępu do materiałów ze śledztwa, które zostały opublikowane na stronie Nawalnego, portalach YouTube i Instagram. Nawalny odmówił usunięcia plików na swojej stronie i w odpowiedzi pozwał Dieripaskę.

Meduza

Rosja – Samolot Saratowskich linii lotniczych AN-148 rozbił się w obwodzie moskiewskim 11 lutego. Przyczyną upadku miał być start z nierozgrzanym silnikiem.

– Wersję o nierozgrzanym silniku ujawniło rosyjskie czasopismo „Snob”, powołując się na swoje źródła bliskie przebiegowi śledztwa. Według nich, pilot nie upewnił się, czy turbiny zostały odpowiednio nagrzane.

– Według ustaleń Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego bezpośrednią przyczyną katastrofy miała być panika załogi.

– AN-148 rozbił się w rejonie ramieńskim obwodu moskiewskiego, 4 minuty po starcie z lotniska Domodiewo. Na pokładzie znajdowało się sześciu członków załogi i 65 pasażerów. Nikt nie przeżył.

Lenta

Rosja – Spór Gazpromu z Niemcami

Gazprom złożył pozew przeciwko niemieckiej firmie Uniper. Rosyjska firma domaga się podniesienia cen gazu.

– Uniper sprzedaje surowiec znacznie drożej niż kupuje go od Gazpromu. Jak podają źródła, rosyjski monopolista nie chce dawać Niemcom „zbyt wysokiej marży”.

– Firma Uniper jest nabywcą około połowy rosyjskiego gazu dostarczanego do Niemiec. Gazprom oczekuje, by sąd zadecydował o wzroście ceny gazu w Niemczech.

– Jak wynika z obliczeń średnia cena eksportowa w 2017 roku wyniosła 196,7 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a Uniper sprzedaje gaz na rynku europejskim w przybliżonym zakresie od 234,3 do 240,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Jednakże Gazprom nie podał informacji, za jaką cenę sprzedaje gaz firmie Uniper.

Lenta

Kosowo – Szef niemieckiej dyplomacji z oficjalną wizytą w Kosowie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel podczas konferencji prasowej z kosowskim premierem Ramushem Haradinajem oświadczył, że uznanie niepodległości Kosowa stanowi warunek przystąpienia Serbii do UE.

– Gabriel dodał także, że będzie działał na rzecz uznania niepodległości Kosowa przez 5 państw członkowskich UE, które wciąż nie uznały tego państwa. Według Gabriela, Kosowo nigdy nie będzie częścią Serbii, dlatego jedynym sensowym krokiem jest uznanie jego niepodległości.

– Uznanie autonomii Kosowa przez belgradzkie władze będzie także korzystne dla samej Serbii, która tym samym zakończy spór z Prisztiną i spełni warunek konieczny do przystąpienia do UE.

– Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił także, iż kosowskie władze powinny rozwiązać problem demarkacji granic z Czarnogórą oraz zintensyfikować wysiłki w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Są to dwa ostatnie warunku wprowadzenia reżimu bezwizowego w strefie Schengen dla obywateli Kosowa.

slobodnaevropa.org

Bośnia i Hercegowina – Zakończono prace nad Kwestionariuszem Komisji Europejskiej

Rada Ministrów BiH uchwaliła dokument zawierający odpowiedzi na pytania Komisji Europejskiej. Tzw. Kwestionariusz Europejski zostanie przekazany członkom komisji 28.02.2018 r.

– Prezes Rady Ministrów BiH Denis Zvizdić podkreślił, iż w opracowanie odpowiedzi na ponad 3 tysiące pytań zaangażowanych było około 1200 przedstawicieli instytucji państwowych. Tym samym zakończony został najbardziej kompleksowy etap w procesie integracji europejskich, który otwiera drogę do uzyskania statusu państwa – kandydata.

– Członek Prezydium BiH z ramienia narodu chorwackiego Dragan Čović zapowiedział, iż kwestionariusz zostanie przekazany 28 lutego br. podczas oficjalnej wizyty Claude’a Junckera w BiH. W wizycie tej uczestniczyć będą także Federica Mogherini oraz Johannes Hahn.

slobodnaevropa.org

Bośnia i Hercegowina – Niepokój w związku z masowym importem broni do Republiki Serbskiej

Zakup 2 500 karabinów automatycznych przez rząd Republiki Serbskiej zaostrza nerwowość wewnątrz Unii Europejskiej i administracji federalnej BiH.

– Dostawa broni z Serbii przewidziana jest na marzec tego roku, zaledwie kilka tygodni przed planowanym otwarciem antyterrorystycznego centrum treningowego, w którym doradcy rosyjscy mieliby odgrywać kluczową rolę.

– Eksperci oceniają, że wzmocnienie sił policyjnych Republiki Serbskiej miałoby posłużyć przywódcy tej jednostki do zabezpieczenia korzystnych wyników w wyborach, a w przyszłości mogłyby przyczynić się do podjęcia próby uzyskania niepodległości, najpewniej prowadząc do wojny.

– Władze serbskie odpowiadają, iż wzmocnienie policji jest konieczne wobec wzrastającego zagrożenia terrorystycznego.

The Guardian

Chorwacja – wizyta Aleksandra Vučića w Zagrzebiu

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić udał się z oficjalną wizytą do Zagrzebia, gdzie spotkał się z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović oraz przedstawicielami chorwackiej dyplomacji. W proteście przeciwko temu wydarzeniu uczestniczyło około 200 osób.

– Wizyta Vučića w Chorwacji odbyła się w atmosferze napiętych relacji Zagrzebia i Belgradu. Inicjatorem spotkania była chorwacka prezydent.

– Rozmawiano o sytuacji i prawach serbskiej mniejszości narodowej w Chorwacji oraz linii granicznej na rzece Dunaj. Zarówno strona chorwacka, jak i serbska zadeklarowały chęć poprawy stosunków chorwacko-serbskich.

– W dniu wizyty na Placu bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu zebrało się ponad 200 protestantów, którzy wyrazili swoje niezadowolenie w związku z wizytą prezydenta Serbii Aleksandra Vučicia w chorwackiej stolicy. Przemarsz demonstrantów został zablokowany przez policję.

Al Jazeera Balkans

Bułgaria – Szefowie europejskich dyplomacji podzieleni w kwestii przyszłości Bałkanów Zachodnich

Europejska przyszłość państw Bałkanów Zachodnich była pierwszym tematem spotkania szefów dyplomacji państw UE w Sofii, potwierdziła Ekatrina Zaharjeva, minister spraw zagranicznych Bułgarii.

– Obecnie, Serbia i Czarnogóra prowadzą wstępne negocjacje z UE, Albania i Macedonia otrzymały status państwa-kandydata oraz oczekują na rozpoczęcie negocjacji. BiH wciąż nie przekazała przedstawicielom KE Kwestionariusza UE, a niepodległość Kosowa wciąż nie została uznana przez wszystkie państwa członkowskie UE.

– Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wyraził swoje niezadowolenie z powodu przewidywanego przyjęcia Serbii i Czarnogóry do UE w 2025 r., zaznaczając, iż kraje te powinny stać się członkami Unii nawet 3 lata wcześniej, ze względu na rosnące na Bałkanach wpływy Rosji, Chin i Turcji. Za przyśpieszeniem procedury wobec Serbii i Czarnogóry opowiedziały się także Polska, Austria i Włochy.

– Jednakże szefowie dyplomacji Chorwacji oraz Słowenii zaznaczają, iż wyznaczony termin jest nierealny, gdyż państwa Bałkanów Zachodnich potrzebują więcej czasu na przeprowadzenie reform, a procedury przyjęcia nie powinny zostać modyfikowane na potrzeby przyśpieszenia procesu eurointegracji.

Al Jazeera Balkans

Bułgaria – Podpisanie umowy o wzajemnej przyjaźni z Macedonią

14 lutego nastąpiło spotkanie między przedstawicielami rządów Bułgarii i Macedonii, którzy podpisali i wymienili między sobą dokumenty ratyfikujące porozumienie o wzajemnej przyjaźni i dobrych stosunkach.

– W spotkaniu wzięli udział premier Bułgarii Bojko Borisow, Minister Spraw Zagranicznych Ekaterina Zaharieva oraz reprezentujący Macedonię Nikola Dimitrov.

– Zaraz po podpisaniu dokumentów Borisow wyraził uznanie dla Macedonii i jej starań, by “zrobić jeszcze więcej dobrego” dla obu krajów.

– Podpisanie porozumienia jest znaczącym krokiem na drodze do zbliżenia Bułgarii i Macedonii na drodze ekonomicznej, handlowej i politycznej.

Dnes

Bułgaria – Niemcy powstrzymują wejście Bułgarii do strefy Euro i Schengen?

Bułgaria robi wszystko, by dołączyć do strefy euro i Schengen, ale powstrzymują ją Niemcy, pisze Bloomberg. Mimo pozytywnych opinii Angeli Merkel, kraj ma przedłużać proces włączenia Bułgarii w poszczególne strefy.

– Jak pisze Bloomberg, Niemcy mają grać na zwłokę wydłużając proces oceny kraju przez Europejski Bank Centralny.

– Dotychczas Bułgaria spełniła większość wymogów stawianych przez Unię Europejską.

– Większość krajów UE, jak również przewodniczący Komisji UE, Jean-Claude Juncker, pozytywnie wypowiada się do dołączeniu Bułgarii do stref euro i Schengen, i to w trybie “niezwłocznym”.

Vesti.bg

Lubisz czytać Eastbooka i podoba Ci się, że nie zalewamy Cię masą reklam? Pomóż nam się rozwijać!

Wypełnij PIT 2016 i przekaż 1% podatku

Przekaż nam swój 1% podatku, lub wyślij nam darowiznę na konto:

57 1750 0012 0000 0000 2701 8815

Fundacja Wspólna Europa
al. Komisji Edukacji Narodowej 98/160
02-772 Warszawa

Dziękujemy!

Facebook Comments

***

Eastweek to medialny projekt portalu Eastbook, który skupia się na prezentowaniu najważniejszych informacji ze wschodnioeuropejskich i bałkańskich portali informacyjnych. Nie piszemy o tym, o czym najgłośniej mówią europejskie media, ale pokazujemy Wam to, co rozgrzewa dziennikarzy i czytelników w regionie. Eastweek regularnie przygotowują dla Was: Filip Rudnik, Bartosz Tesławski, Magdalena Kotowska, Małgorzata Wołowicz, Kamil Hyszka, Agnieszka Kasperek i Krzysztof Grabiec.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY